Ranní okénko - ČNB zvýšila sazby na 5,75 %, data z německé ekonomiky ukazují první dopady války
ČNB včera zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 75bb na 5,75 %, trh jednotně čekal 50bb. Centrální polská banka také doručila hike o 75bb, čekalo se ale 100bb. Překvapení rozcházející se do opačných směrů reflektoval i vývoj na devizovém trhu. Zatímco koruna po oznámení vůči euru posílila, zlotý oslabil. Obě centrální banky se již blíží vrcholu cyklu utahování měnových podmínek. Zatímco finanční trh vzal čtvrteční zasedání amerického Fedu pozitivně, během včerejška se nálada opět zhoršila na pozadí mixu rizik, ať už vysoké inflace, obav z recese nebo geopolitického vývoje. Akciové trhy padaly a výprodej na dluhopisovém trhu navýšil výnosy amerických bondů. Další informace ke zpracování dostanou investoři dnes odpoledne, kdy dorazí zpráva z amerického trhu práce. V Evropě je ekonomický kalendář pro dnešek prázdný vyjma dnes ráno zveřejněných údajů o německé průmyslové výrobě za březen. Po datech z německého zahraničního obchodu a maloobchodu se jedná o první „tvrdá“ data již ovlivněná válkou na Ukrajině. U všech se dostavil meziměsíční pokles. Maloobchodní tržby ztratily zanedbatelných 0,1 %, export poklesl již více, o 3,3 %, a průmyslová výroba o 3,9 %, přičemž se počítalo s -1,3 %. Pro srovnání: na začátku covidu, v březnu 2020 se tamní průmysl meziměsíčně propadl o 18,1 %. Podle zprávy německého statistického úřadu si téměř 80 % firem stěžovalo na nedostatek materiálu. Nejvíce se snížila produkce v oblasti energií o 11,4 % a nejméně ve výrobě spotřebitelského zboží (o 1,5 %), zatímco stavebnictví přidalo 1,1 %.
Dnešní měsíční report by měl potvrdit, že americký trh práce je nadále napjatý. Míra nezaměstnanosti měla v dubnu klesnout z 3,6 % na 3,5 %. Nových pracovních míst bylo dle odhadů vytvořeno 380 tisíc z minulých 431 tisíc.
ČNB současně s rozhodnutím o úrokových sazbách představila novou makroekonomickou prognózu nabízející dva scénáře vývoje. Základní očekává sestup inflace k 2% cíli již koncem příštího roku, to je ovšem konsistentní se sazbami až na 8 % v Q2´22 a jejich snižováním v Q3´22. Podle alternativního scénáře ČNB výjimkuje externí inflační dopady a sazby dosahují vrcholu pod 6 %, tedy na stávající úrovni (kde setrvají do konce roku). To ale za cenu inflace vrcholící výše, u 15 % (v červnu), a dosahující 2% inflace zhruba v polovině roku 2024. Alternativní scénář tedy nestandardně prodlužuje horizont měnové politiky o dva kvartály. Z tiskové konference vyplynulo, že Bankovní rada ČNB rozhodla na základě obou scénářů, přičemž více inklinovala k alternativnímu vývoji. To pro další zasedání implikuje další zvyšování sazeb.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?