ec.europa.eu (Evropská komise)
Ze světa  |  27.04.2022 00:00:00

Jak přilákat kvalifikované a talentované pracovníky do EU - Legální migrace

Komise dnes navrhuje ambiciózní a udržitelnou politiku v oblasti legální migrace. V rámci komplexního přístupu k migraci stanoveného v paktu o migraci a azylu navrhuje Komise právní, operativní a politické iniciativy, které budou přínosem pro hospodářství EU, posílí spolupráci se třetími zeměmi a v dlouhodobém horizontu zlepší celkové řízení migrace. Soubor návrhů rovněž obsahuje konkrétní opatření, která usnadní lidem prchajícím před ruskou invazí na Ukrajině vstup na trh práce EU.

Místopředseda pro podporu evropského způsobu života Margaritis Schinas k tomu uvedl: „I když mají nyní naše členské státy plné ruce práce se zvládnutím příchodu více než 5 milionů lidí z Ukrajiny, je rovněž nezbytné položit základy udržitelného a společného přístupu k pracovní migraci, který bude řešit potřeby EU v oblasti dovedností v dlouhodobém horizontu. Dnešními iniciativami uznáváme, že legální migrace má veskrze pozitivní přínos: dává těm, kteří chtějí migrovat, příležitost zlepšit svou situaci a zároveň zajišťuje hostitelským zemím více kvalifikovaných pracovníků, kteří zase posílí hospodářství ve prospěch všech.“

Komisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová dodala: „Každoročně přicházejí do EU legálně dva až tři miliony státních příslušníků třetích zemí. Nelegálních vstupů je oproti tomu 125 000 až 200 000. Legální migrace má zásadní význam pro naše hospodářské oživení, digitální a zelenou transformaci a pro vytvoření bezpečných cest do Evropy. Zároveň přispívá k omezení nelegální migrace. Dnešním balíčkem zjednodušujeme proces podávání žádostí o pobyt a práci v EU a posilujeme práva rezidentů a jejich rodinných příslušníků. Jsem přesvědčena, že zavádíme solidní cestu k tomu, abychom do EU přilákali nové talenty jak v současnosti, tak i do budoucna.“

Posílený legislativní rámec

V zájmu účinnějšího rámce pro legální způsoby migrace do EU navrhuje Komise revizi směrnice o jednotném povolení a směrnice o dlouhodobě pobývajících rezidentech.

  • Postup pro jednotné povolení, jež kombinuje pracovní povolení a povolení k pobytu, bude efektivnější. Celý proces se tak pro žadatele i zaměstnavatele urychlí a zjednoduší. Žadatelé budou moci podávat žádosti jak v členských státech EU, tak ve třetích zemích. Budou rovněž posíleny záruky rovného zacházení a ochrana před pracovním vykořisťováním.
  • Revize směrnice o dlouhodobě pobývajících rezidentech usnadní získání statusu dlouhodobě pobývajícího rezidenta EU. Budou zjednodušeny podmínky pro přijetí: např. bude umožněna kumulace dob pobytu v různých členských státech. Revize navíc posílí práva dlouhodobě pobývajících rezidentů a jejich rodinných příslušníků, včetně zlepšení podmínek pro slučování rodin a usnadnění mobility v rámci EU.

Lepší propojení dovedností s potřebami trhu práce

Komise navrhuje posílit operativní spolupráci na úrovni EU mezi členskými státy i s partnerskými zeměmi. Pokročilo se v řadě klíčových iniciativ zaměřených na sladění potřeb trhu práce a dovedností v členských státech a partnerských zemích. V návaznosti na zahájení talentových partnerství v červnu 2021 nyní Komise navrhuje řadu kroků k jejich realizaci, tak aby první taková partnerství byla dohodnuta do konce roku 2022.

Komise navrhuje vytvořit první celoevropskou platformu a tzv. rezervoár talentů EU s cílem zvýšit atraktivitu EU pro státní příslušníky třetích zemí, kteří se zajímají o pracovní příležitosti, a pomoci zaměstnavatelům nalézt pracovníky s potřebnou kvalifikací. V zájmu řešení naléhavé potřeby usnadnit nově příchozím z Ukrajiny přístup na trh práce navrhuje Komise pilotní iniciativu, která by měla začít fungovat do léta 2022.

Politika v oblasti legální migrace zaměřená na budoucnost

Komise rovněž zkoumá další možné způsoby legální migrace do EU ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Potenciál vidí Komise v politikách zaměřených na budoucnost ve třech oblastech: péče, mládež a inovace. Cílem bude:

  • přilákat kvalifikované a talentované pracovníky do odvětví, ve kterých existuje nedostatek a potřeba pracovních sil, například v odvětví dlouhodobé péče,
  • vytvořit příležitosti pro mladé lidi k objevování nových zemí a využívání výhod práce a cestování a
  • podporovat inovativní podnikání v rámci EU a investovat do evropské technologické suverenity.

Souvislosti

I když o počtu přijímaných legálních migrantů rozhodují samy členské státy, EU je může podpořit praktickými a operativními nástroji. V posledních dvou desetiletích vytvořila EU právní rámec, který do značné míry harmonizuje podmínky vstupu a pobytu státních příslušníků třetích zemí v členských státech. Hodnocení tohoto právního rámce v roce 2019 zdůraznilo, že by bylo možné učinit více, pokud jde o přispění rámce EU pro legální migraci k řešení demografických a migračních výzev EU. Po rozsáhlé veřejné konzultaci a v návaznosti na dvě usnesení Evropského parlamentu z roku 2021 byla Komise vyzvána k předložení souboru návrhů na usnadnění legální migrace do EU s cílem snížit byrokracii, posílit harmonizaci, prosazovat základní práva a rovné zacházení a předcházet pracovnímu vykořisťování.

Další informace

Sdělení: Přilákání kvalifikovaných a talentovaných pracovníků do EU

Revidovaná směrnice o jednotném povolení

Revidovaná směrnice o dlouhodobě pobývajících rezidentech

Otázky a odpovědi

Informativní přehled

Videopříspěvek

Pakt o migraci a azylu

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

Po 10:51  Jak vzniká a k čemu slouží (Zpráva o právním státu) Tvoříme Evropu (tvorimevropu.cz)
Po   9:31  Kam za kulturou? Tento týden nabídne festival flamenca či Benátskou Tvoříme Evropu (tvorimevropu.cz)
Po   9:00  USA: Biden vzdal kandidaturu na prezidenta Research (J&T BANKA)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688