Vlažné oživení ekonomické aktivity v eurozóně (Ranní zpráva z finančního trhu)
PMI za březen v eurozóně podle nás stagnoval ve zpracovatelském průmyslu a mírně narostl ve službách. To by ve výsledku mělo potvrdit opatrný vzestup ekonomické aktivity v eurozóně, ovšem pravděpodobně s výjimkou Německa, kde sentiment indikátory zatím stále nevykazují jasné známky oživení. Investoři na domácím trhu budou zřejmě ještě přemítat nad včerejším rozhodnutím ČNB, která snížila úrokové sazby o 50 bb. Včerejšímu zasedání ČNB jsme se věnovali zde: https://bit.ly/CNB_Focus_Mar24_CZ. Na globálních trzích bude pravděpodobně rezonovat včerejší holubičí vyznění zasedání Fedu.
PMI v eurozóně sice rostou, ale jen velmi pozvolna.
Březnový PMI z eurozóny podle nás stagnoval ve zpracovatelském průmyslu na 46,5 b., zatímco se ve službách dále mírně zvýšil nad 50bodovou hranici na 50,4 b. Ve výsledku by to mělo znamenat nepatrný nárůst kompozitního indexu o 0,1 b. na 49,3 b. Kromě rozdílného sektorového vývoje jsou v posledních měsících patrné i značné geografické rozdíly. S výjimkou Německa je nálada v eurozóně na opatrném vzestupu, zatímco v německých indikátorech sentimentu o růstovém trendu hovořit zatím příliš nelze. PMI v eurozóně se pomalu přibližují svým dlouhodobým průměrům, zejména ve službách, kde je PMI zhruba 0,3 standardní odchylky pod zmíněnou úrovní. V rámci struktury je zajímavý vývoj subindexu vstupních cen v sektoru služeb, který zůstává zvýšený a od loňského listopadu se navíc dále zvyšuje. To může dokládat přetrvávající inflační tlaky ve službách v souvislosti s napjatým trhem práce.
ČNB pokračuje s opatrným přístupem ke snižování sazeb.
Česká národní banka navázala na únorové zasedání a na tom včerejším opět snížila úrokové sazby o 50 bb. Vzhledem k poměrně přímočarým vyjádřením členů bankovní rady z minulého týdne se však nejednalo o zásadní překvapení, alespoň pohledem téměř jednohlasného analytického konsensu. Tisková konference se nesla v podobném duchu jako na únorovém zasedání, když guvernér Michl opět především upozorňoval na proinflační rizika a i přes pokles inflace na dvouprocentní cíl v únoru neustále nabádal k opatrnému přístupu ohledně snižování sazeb. Zároveň opět zmínil, že neutrální úroková sazba je podle něj zřejmě nad 3 %. Zásadní roli v rozhodování na dalších zasedáních pravděpodobně nadále sehraje i kurz koruny. Obnovení jejího oslabování by podle slov guvernéra Michla totiž nebylo zcela konzistentní s udržením inflace na 2 % a pravděpodobně by si vyžádalo úpravu trajektorie snižování sazeb. Detailněji jsme se zasedání věnovali zde: https://bit.ly/CNB_Focus_Mar24_CZ.
Naproti analytickému konsensu byly tržní sázky na snížení sazeb ČNB méně jednoznačné, což se projevilo i na bezprostřední tržní reakci. Česká koruna po tiskové konferenci posílila ke 25,20 CZK/EUR o přibližně 0,3 %. V úhrnu včera korunové tržní sazby vzrostly o 2-7 bb dle splatnosti. Celkově jsou od začátku týdne korunové tržní sazby vyšší o 8-18 bb, což výrazně překonalo nárůst zahraničních sazeb.
Americký Fed dle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny na 5,25-5,50 %. Nová prognóza centrální banky revidovala růst HDP a inflaci (PCE) pro letošní rok směrem nahoru. Aktualizovaný dot-plot stále implikoval trojí snížení úrokových sazeb v letošním roce, byť jen těsně. Distribuce jednotlivých výhledů se navíc koncentrovala výše oproti prosincové verzi. Nový dot-plot zároveň ukázal na to, že se podle centrálních bankéřů dlouhodobá úroveň úrokových sazeb mírně zvýšila, když se medián výhledů posunul z 2,5 % na 2,6 %. Na tiskové konferenci J. Powell ujišťoval, že americký Fed v průběhu letošního roku pravděpodobně dospěje k dostatečné jistotě ohledně poklesu inflace ke 2 %, která by centrálním bankéřům dovolila zahájit cyklus snižování sazeb. A to i přestože inflace v prvních dvou měsících letošního roku překvapovala směrem nahoru. To podle všeho ale centrální banku příliš nevyvedlo z míry, přičemž ta ale nadále zdůrazňuje potřebu postupného vyhodnocování nově příchozích dat z ekonomiky.
Výsledek včerejšího zasedání Fedu si finanční trhy vyložily jako holubičí. Americký dolar bezprostředně po zasedání začal ztrácet a vůči euru oslabil o 0,5 %. Dolarové sazby mírně klesly o 3-9 bb dle splatnosti a investoři opět začali stavět sázky na první snížení sazeb v červnu. Zatímco česká koruna posílila o zmíněných 0,3 % díky jestřábímu vyznění tiskové konference po zasedání ČNB, ostatní středoevropské měny měly tendenci mírně oslabovat.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 12.10.2024
Natural 95 35.41 Kč | Nafta 33.94 Kč |
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři