mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  31.03.2022 15:26:00

České a botswanské společnosti se zúčastnily online prezentační akce v oblasti ICT

České a botswanské společnosti se zúčastnily online prezentační akce v oblasti ICT

31.03.2022 / 14:29 | Aktualizováno: 31.03.2022 / 15:26

Technologický pokrok a události na globálním poli ve světle stále probíhající pandemie či ruské agrese na Ukrajině významně akcelerovaly rozvoj oblasti informačních a telekomunikačních technologií (ICT). ICT se již v dnešní době řadí mezi klíčové sektory našeho hospodářství s pestrou škálou úspěšných českých společností aktivních v globálním měřítku. Z důvodu značné konkurence, pro kterou fyzické hranice mnohdy nehrají roli, je však třeba poohlížet se i po méně tradičních trzích. Botswana patří mezi nejstabilnější ekonomiky kontinentu a její ICT sektor skýtá řadu příležitostí pro české subjekty. Proto se dne 29. 3. 2022 uskutečnila online prezentační akce pro české a botswanské ICT společnosti, jímž cílem byl vzájemný průzkum možností oboustranně výhodné spolupráce.

Stěžejní role ICT ve vývoji všech ekonomicky významných odvětví globálního hospodářství je zcela nesporná. Její význam byl značně akcelerován probíhající pandemií a v současnosti je dále umocněn ruskou agresí na Ukrajině. S trochou nadsázky lze proto konstatovat, že „digitální mobilita“ svojí důležitostí zejména v letech posledních převyšuje mobilitu tradiční, fyzickou. K tradičním odvětvím jako např. strojírenský či automobilový průmysl, na jejichž progresivním úspěchu byla vystavěna česká ekonomika, lze proto z hlediska důležitosti v dnešní době řadit i odvětví ICT. Dokladem toho jsou desítky veleúspěšných českých softwarových i hardwarových společností, které působí ve všech koutech světa, čemuž odpovídá
i vysoký počet ICT hubů, které se v ČR za poslední dekádu vytvořily.

Z hlediska přebujelé konkurence v odvětví, kde mnohdy fyzické hranice nehrají téměř žádnou roli, je však třeba uvažovat i o regionech, které se a priori neřadí mezi tzv. jasné volby z hlediska investičních či kooperačních příležitostí. Příkladem lze proto uvést Botswanu, jednu z nejstabilnějších demokracií Afriky, která je v rámci kontinentu zpravidla pozitivně hodnocena jak z hlediska podnikatelského prostředí (Ease of doing business), tak z hlediska relativně nízké míry zkorumpovanosti tamní vlády. Velikost populace Botswany je pouhých 2,4 mil. obyvatel, a ačkoliv se jedná o jednu z nejchudších zemí na světě, díky těžebnímu průmyslu se její HDP na hlavu řadí mezi nejvyšší v Africe. Pro řadu produktů je trh Botswany jako takové nepochybně nedostatečně velký, avšak Botswana je strategicky umístěna na jihu Afriky a sousedí s nejrozvinutější a nejdiverzifikovanější ekonomikou v Africe, kterou je Jihoafrická republika, největší obchodní partner Botswany. Botswana je rovněž členem Jihoafrického rozvojového společenství (SADC) či Jihoafrické celní unie (SACU) a lze ji proto právem považovat za jednu z „bran“ do Afriky. Nespornou výhodou trhu Botswany je i fakt ten, že se nachází ve stejném časovém pásmu jako ČR.

Jedním z nejperspektivnějších odvětví Botswany je v současné době podsektor ICT známý jako Business Process Outsourcing (BPO), neboli externí zajišťování obchodních procesů. Botswana oplývá silnou základnou absolventů vysokých škol v oblasti ICT, kteří jsou na tamním trhu práce k dispozici. Základní sazba daně z příjmu právnických osob je v Botswaně
22 %, přičemž spadá-li investice do kategorie inovací, uplatňuje se ponížená sazba této daně ve výši 15 %.

Z důvodů shora uvedených se dne 29. 3. 2022 uskutečnila online prezentační akce „ICT/BPO Overview and Opportunities in Czechia and Botswana“, jejímž cílem bylo představit tato odvětví a významné společnosti v obou zemích. Akce se zúčastnilo celkem 25 českých a botswanských společností a klíčových institucí. Partnerem na straně Botswany byla agentura tamního ministerstva průmyslu a obchodu Botswana Investment and Trade Centre (BITC) a rovněž její partnerská obchodní asociace v oblasti ICT Outsource Botswana. Na straně ČR zaštítilo akci velvyslanectví ČR v Pretorii, a to ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR a agenturou CzechInvest. Na obou stranách zazněly dvě prezentace představující podnikatelské prostředí v obou zemích a zvláštní pozornost pak byla věnována přehledu a příležitostem právě v odvětví ICT/BPO.

Detailnější přehled hospodářství Botswany a příležitostí v oblasti ICT/BPO naleznete spolu s řadou kontaktů na relevantní botswanské subjekty níže.

Autor: Mgr. David Vaverka, ek. dipl. velvyslanectví ČR v Pretorii

Doing Business in Botswana (PDF, 3 MB)

ICT and BPO Investment Opportunities in Botswana

Kontakty na relevantní botswanské subjekty (XLSX, 14 KB)


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

St   7:53  Startuje festival Colours of Ostrava ec.europa.eu (Evropská komise)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688