Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  18.03.2022 09:46:33

Ranní okénko - Fed musí být opatrný v prostředí zplošťující se výnosové křivky

Eurostat dnes zveřejní aktualizaci indexu nákladů práce v eurozóně pro Q4´21. Index měří změny v kompenzaci zaměstnanců včetně mezd, bonusů a dalších benefitů, ale zahrnuje i třeba odvody sociálního pojištění. Poskytuje tím důležitou informaci ohledně budoucího vývoje cen, jelikož náklady na práci tvoří značnou část celkových produkčních nákladů, které pak firmy propisují do spotřebitelských cen. Pohled konkrétně na růst mezd v eurozóně ale odhalí, že zatím nedochází k příliš silným tlakům. Růst mezd v eurozóně se drží okolo 2 % v USA spíše poblíž 6 %. Jinými slovy, v eurozóně prozatím nepozorujeme náznaky sekundárních dopadů nákladového inflačního šoku, zejména z titulu cen energií. Pokud by k tomu ale mělo dojít, začaly by firmy počítat s vyššími náklady a zvyšovaly by proto ceny zboží a služeb a vzhůru by se posunula i inflační očekávání. Z prvotního nákladového inflačního šoku by tak nakonec mohlo přejít k plošnému zvýšení cenové hladiny v ekonomice. ECB proto vývoj nákladů práce a mzdová vyjednávání bedlivě sleduje.

Americká výnosový křivka se od začátku roku zplošťovala. Spread mezi 10letými a 2letými výnosy státních dluhopisů aktuálně dosahuje 24 bazických bodů. V takovém prostředí musí být Fed opatrný, aby v příštích měsících zbytečně nepřekvapil finanční trhy přísnějším než očekávaným utahováním měnové politiky a nevyslal tak výnosovou křivku do inverzního tvaru (kdy výnosy dluhopisů s kratší splatností převyšují ty s delší). V takovém případě by se z trhu začalo ozývat cosi o možnosti Fedem vyvolané recese. První a dlouho předem avizované zvýšení úrokových sazeb se Fedu ve středu podařilo bez problémů a investoři vstřebali i očekávání ještě dalších šesti zvýšení sazeb o 25bb v letošním roce. Tomu, že investoři v poklidu přijali kroky Fedu může napomáhat i to, že současně s očekáváním zvyšování sazeb Fed navýšil i svá inflační očekávání. Nedochází proto k navyšování reálných úrokových sazeb. Fed tak reaguje na vývoj inflace, nešlape ale prudce na brzdu.

Koruna se v závěru týdne obchoduje poblíž 24,76 korun za euro. Přitom na začátku minulého týdne přechodně oslabila až k 25,80 EUR/CZK. Negativní dopad geopolitických rizik se tak již zmírnil, což ostatně dokládá i polský zlotý, který kopíroval posilování koruny.

Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688