Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  07.03.2022 13:51:19

Průměrná mzda v české ekonomice vykázala v loňském závěrečném čtvrtletí meziroční růst 4,0 % v nominálním vyjádření

Průměrná mzdačeské ekonomice vykázala v loňském závěrečném čtvrtletí meziroční růst 4,0 % v nominálním vyjádření, což po úpravě o inflaci znamená pokles průměrné reálné mzdy o 2,0 %.

Závěrečné čtvrtletí bylo v rámci loňského roku jediné, kdy reálná mzda klesla a obecně šlo o první pokles reálné mzdy od druhého čtvrtletí 2020, kdy na ekonomiku a trh práce dopadl šok spojený s první vlnou pandemie Covidu.

Průměrná nominální mzda se v loňském závěrečném čtvrtletí vyšplhala mírně nad úroveň 40 tisíc a tato úroveň byla takto pokořena vůbec poprvé.

 

Meziroční růst průměrné nominální mzdy v loňském závěrečném čtvrtletí činil 4,0 % a průměrná nominální mzda se vyšplhala na úroveň 40 135 korun a historicky poprvé tak byla překonána úroveň čtyřiceti tisíc.

Reálná mzda, tedy nominální mzda očištěná o inflaci, klesla meziročně o 2,0 %, když v prvních třech čtvrtletích loňského roku průměrná reálná mzda rostla.

Finanční trh očekával pokles reálné mzdy o 0,6 %, ČNB ve své prognóze prezentovaní počátkem února očekávala pro reálnou mzdu za loňské závěrečné čtvrtletí pokles o 1,5 %.

Mzdový růst tak výrazně zaostal za tržním očekáváním a byl také mírně slabší než předpokládala centrální banka.

 

Mzdový růst vykázaný v loňském závěrečném čtvrtletí nebyl v nominálním vyjádření na úrovni 4 % špatný, bohužel ale zaúřadovala vysoká inflace.

Spotřebitelském ceny vykázaly v loňském závěrečném čtvrtletí meziroční růst o 6,1 % a reálná mzda tak ve výsledku klesla o 2 %.

Vysoká inflace a její nepříznivý dopad na reálné disponibilní příjmy domácností začínají mít dopad také na chování spotřebitelů: minulý týden zveřejněná detailní statistika HDP za loňské závěrečné čtvrtletí vykázala mezikvartální pokles spotřeby domácností o 1,8 %.

 

Výrazně nadprůměrný růst mezd vykázaly v loňském čtvrtém čtvrtletí opět činnosti v oblasti nemovitostí, kde růst meziročně činil 14,2 % a stejně jako v loňském třetím čtvrtletí šlo o jediné odvětví, v němž byl zaznamenán dvouciferný meziroční růst mezd.

Výrazně nadprůměrný růst mezd, v obou případech více než 9 %, hlásí také stravování a pohostinství, a těžba a dobývání, slušný mzdový přírůstek zaznamenali také pracovníci ve velkoobchodu a maloobchodu.

Meziroční pokles průměrné nominální mzdy byl zaznamenán ve zdravotní a sociální péči, což souvisí se statistickým efektem meziroční srovnávací základny: v závěru roku 2020 byly v tomto odvětví vypláceny mimořádné bonusy související s pandemií, což v se závěru roku 2021 nezopakovalo a průměrný výdělek v tomto odvětví proto v meziročním vyjádření klesl.

 

Vrátíme-li se k ekonomice jako celku, kde nárůst průměrné mzdy činil 4,0 %, tak celkový objem mezdekonomice v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostl meziročně o 4,8 % s tím, jak celkový nárůst nominální mzdy musíme upravit o růst zaměstnanosti, jenž v meziročním vyjádření činil 0,8 %.

 

Za celý rok 2021 činil růst průměrné nominální mzdy 6,1 %.

V reálném vyjádření, tedy po očištění o celoroční inflace na úrovni 3,8 %, vzrostl loni průměrný reálný výdělek v tuzemské ekonomice o 2,2 %.

Pro srovnání, v roce 2020 průměrná nominální mzdačeské ekonomice vzrostla o 3,1 % a v reálném vyjádření klesla o 0,1 %

 

Po letošní rok jsem dosud pracoval s předpokladem růstu průměrné nominální mzdy o 6 %.

Velkým otazníkem nicméně je, jak se na trhu práce projeví stagflační dopady probíhajícího konfliktu na Ukrajině, kdy celá situace bude tlačit inflacičeské ekonomice nahoru a zároveň bude mít nepříznivý dopad na hospodářský růst, tedy na vývoj HDP.

Takřka s jistotou lze předpokládat, že průměrná reálná mzda letos výrazně klesne: nelze vyloučit, že se celoroční průměrná inflace vyšplhá do oblasti 10 % a v takovém případě by při růstu nominální mzdy o 6 % klesla průměrná reálná mzda o více než 3,5 %.

Nelze sice vyloučit výraznější růst průměrné nominální mzdy než zmíněných 6 %, stejně tak si ale pro letošní rok bohužel lze představit i divočejší scénáře, co se týče růstu inflace v důsledku globálního růstu cen komodit.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.



Výpočet čisté mzdy v roce 2024



Více zpráv k tématu Mzdy









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688