Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  05.06.2024 09:14:38

Průměrná nominální mzda v české ekonomice v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,0 %, jde o nejslabší meziroční nárůst od počátku loňského roku

Průměrná reálná mzda, tedy mzda očištěná o inflaci, v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,8 % a překonala tak očekávání finančního trhu i centrální banky.  

Reálná mzda v letošním prvním čtvrtletí vykázala první meziroční nárůst od třetího čtvrtletí 2021, a to díky kombinaci relativně solidního růstu nominální mzdy a poklesu inflace.  

Mzdový růst se dostal nad prognózu ČNB a vývoj mezd tedy bude faktorem, jenž bude bankovní radu tlačit k větší opatrnosti při snižování úrokových sazeb: lze čekat, že v červnu ČNB sníží úroky pouze o čtvrt procentního bodu.  

   

Meziroční růst průměrné nominální mzdy v letošním prvním čtvrtletí činil 7,0 % a průměrná nominální mzda se vyšplhala na 43 941 korun.  

Zaměstnanostčeské ekonomice v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,1 % a celkový objem mezd v nominálním vyjádření tak meziročně vzrostl o 7,2 %  

Reálná mzda, tedy nominální mzda očištěná o inflaci, vzrostla v letošním prvních třech měsících meziročně o 4,8 %, když finanční trh očekával meziroční nárůst reálné mzdy o 3,9 %.  

   

ČNB ve své prognóze zveřejněné počátkem května očekávala pro letošní první čtvrtletí meziroční růst nominální mzdy na úrovni 6,4 % a přírůstek reálné mzdy o 4,2 %.  

   

Mzdový růstčeské ekonomice tak v letošním prvním čtvrtletí překonal očekávání jak finančního trhu, tak centrální banky.  

Navíc byla pozitivně revidována data o vývoji mezd za loňské druhé pololetí: v případě loňského závěrečného čtvrtletí byl meziroční růst průměrné nominální mzdy revidován z 6,3 % na 7,1 %.  

To je samo o sobě dobrou zprávou pro domácnosti a pro výhled růstu spotřeby domácností: právě spotřeba bude letos důležitým tahounem růstu české ekonomiky jako celku, tedy růstu HDP.  

   

Pro centrální banku představuje vývoj mezd velmi důležitý faktor při rozhodování o nastavení úrokových sazeb.  

Data za letošní první čtvrtletí a stejně tak revize, jež pro loňské druhé pololetí hlásí silnější než původně reportovaný růst mezd, jsou samy o sobě argumentem pro pozvolnější uvolňování měnové politiky.  

ČNB letos zatím snižovala úroky vždy o půl procentního bodu v jednom kroku, na zasedání počátkem května ale konstatovala, že může přejít na snižování úroků v menších krocích, o čtvrt procentního bodu.  

Ve světle zveřejněných dat o vývoji mezd se jeví jako pravděpodobné, že ke snížení úroků v menším rozsahu, tedy o čtvrt procentního bodu, ČNB přistoupí již na nejbližším zasedání bankovní rady, jež se bude konat 27. června.  

   

Pohled na detailní statistiku mezd ukazuje, že více než desetiprocentní meziroční růst nominální mzdy vykázala v letošním prvním čtvrtletí zdravotní a sociální péče (11,1 %), administrativní a podpůrná činnost (10,2 %) a zásobování vodou a činnosti související s odpadními vodami (10,1 %).  

Nejslabší meziroční růst průměrné nominální mzdy hlásí vzdělávání s růstem 1,9 %, veřejná správa a obrana a povinné sociální zabezpečení s růstem 2,1 %, a činnosti v oblasti nemovitostí (2,3 %).  

Na nejvyšší mzdu v letošním prvním čtvrtletí dosáhli zaměstnanci v odvětví informační a komunikační činnosti, kde průměrný výdělek činil 84 299 korun.  

Na opačném konci byly pracovníci v odvětví ubytování, stravování a pohostinství s průměrným výdělkem na úrovni 26 012 korun.  

   

Růst mezdčeské ekonomice v letošním prvním čtvrtletí překonal očekávání finančního trhu i centrální banky.  

Za celý rok 2023 průměrná nominální mzdačeské ekonomice dle revidovaných údajů vzrostla o 8,0 % když původně reportovaná data hlásila loňský celoroční růst nominální mzdy tempem 7,5 %.  

Letos byl se celoroční růst průměrné nominální mzdy mohl dostat do oblasti 7 %.  

Jestliže v roce 2023 klesla průměrná reálná mzdačeské ekonomice o 2,4 %, tak letos růst reálné mzdy mohl mírně překonat úroveň 4,5 %.  

Příznivý vývoj reálné mzdy by měl vést k růstu spotřeby domácností, a právě spotřeba domácností by měla být v letošním roce významným tahounem růstu české ekonomiky, tedy HDP jako celku.  

Silnější růst mezd, reportovaný za letošní první čtvrtletí, zároveň zřejmě povede ke zmírnění tempa snižování úrokových sazeb ČNB na čtvrt procentního bodu v jednom kroku.  

   

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Výpočet čisté mzdy v roce 2024Více zpráv k tématu Mzdy

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688