Když americké akcie, proč ne ostatní? Posledních deset let leccos osvětlí
Valuace amerických trhů jsou stále vysoko nad valuacemi akcií v dalších vyspělých zemích, o těch rozvíjejících nemluvě. Jak tu občas připomínám, valuace nejsou dány jen výší bezrizikových sazeb, ale jejich poměrem k tempu růstu zisků obchodovaných firem. A měl by to být růst očekávaný v delším období, ne jen během pár čtvrtletí. Mimořádně vysoké americké valuace by tak mohly implikovat očekávání nějakého nabídkového/technologického boomu, který by zajistil kombinaci vysokého růstu a relativně nízkých sazeb (protože by držel dole inflaci). Je ale možné, že nějaký takový boom by se týkal výrazně více Spojených států?
Následující graf porovnává poměry cen akcií k průměrným ziskům za posledních 10 let. Během krize roku 2008 se valuace v USA a mimo ně téměř srovnaly, pak začalo rozevírání nůžek. Zbytek vyspělých zemí má přitom sazby pod těmi americkými, takže sazby samy o sobě by implikovaly jeho vyšší PE. Jde ale právě o to, že v USA musí být lepší poměr očekávaného růstu k sazbám. A to lepší velmi výrazně. Takže znovu: Je možné, že by se americká ekonomika takto dlouhodobě růstově odtrhla od zbytku světa?
Zdroj: Twitter
Další graf porovnává vývoj korporátních investic v USA a eurozóně, nůžky tu jsou ještě znatelně rozevřenější než v grafu předchozím:
U ziskovosti korporátního sektoru je pak obrázek podobný jako u produktu. Pokud si představíme, že oběma křivkami je proložen nějaký trend, je jeho sklon v USA znatelně vyšší, než v případě eurozóny:
Uvedené grafy jsou z analýzy Natixisu, která se zabývá možný vývojem potenciálu americké a evropské ekonomiky po pandemii. V kostce studie dochází k závěru, že v USA se dá čekat vyšší růst produktivity, než v Evropě. Na úrovni celé ekonomiky a jejího potenciálu se to ale prý v podstatě vyruší poklesem americké nabídky práce.
My jsme se zde v úvodu ptali, jestli je reálné, že by se vývoj v americké ekonomice, a zejména u obchodovaných firem, tolik odlišoval od zbytku vyspělého světa (jak implikují valuace amerických akcií). Výše uvedené celkem jednoznačně ukazuje, že v USA byla doposud ekonomická dynamika rozhodně jinde, o obchodovaných firmách ve zdejší zemi vychýlených ke globálním technologiím to bude platit dvojnásob. Ony projekce Natixisu by na úrovni ekonomiky naznačovaly na změnu, ale ohledně obchodovaných firem se ono vyrušení produktivity a pracovní síly může vyvinout jinak, než na úrovni celé ekonomiky.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?