Narušení dodavatelských řetězců brzdí růst HDP
16. prosince 2021
Ve 3. čtvrtletí 2021 neplatila žádná restriktivní opatření, což povzbudilo především odvětví služeb a obchodu. Růst české ekonomiky tak podporovala výhradně domácí poptávka. Přetrvávající problémy v globálních dodavatelských řetězcích brzdily tuzemský průmysl, což se negativně projevilo i na výsledné bilanci zahraničního obchodu.
Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostl o 3,1 %, mezičtvrtletně ekonomika vzrostla o 1,5 %. Hlavním hybatelem růstu HDP přitom byla domácí poptávka. „K růstu české ekonomiky ve 3. čtvrtletí nejvíce přispívala tvorba hrubého kapitálu a spotřeba. Naopak zahraniční poptávka ekonomický růst silně brzdila. Zatímco dovoz meziročně dále posiloval, nedostatek komponent zejména v automobilovém průmyslu stál za výrazným propadem vývozu,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Hrubá přidaná hodnota ve 3. čtvrtletí rovněž dále rostla. K navýšení nejvíce přispíval vývoj ve službách, především v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Uvolnění protiepidemických restrikcí napomohlo i ostatním službám, které zahrnují například služby osobní péče. Naopak oproti 2. čtvrtletí klesl a meziročně stagnoval zpracovatelský průmysl.
Ve 3. čtvrtletí dál zrychloval cenový růst. Spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 4,1 %, nejvíce od konce roku 2008. „Za zrychlením inflace stály především ceny bydlení a energií. Posílil růst nákladů na vlastní bydlení i nájemné a zdražovala také běžná údržba obydlí. Růst spotřebitelských cen poháněly rovněž dražší pohonné hmoty a dopravní prostředky,“ upozorňuje Karolína Zábojníková, analytička ČSÚ. Prudký růst cen ropy a zemního plynu se projevil i dalším zrychlením přírůstku cen průmyslových výrobců v Česku i Evropě.
Rozvolnění protipandemických opatření znamenalo další posun k normálu z pohledu trhu práce, zejména ve službách. Meziroční růst celkové zaměstnanosti dosáhl 0,6 %. Obecná míra nezaměstnanosti měla dál sestupný trend, z velké části vlivem příznivého vývoje u žen, které se více vracely do odvětví zasažených pandemickými restrikcemi. Průměrná hrubá měsíční mzda ve 3. čtvrtletí dosáhla 37 499 korun a meziročně se navýšila o 5,7 %. Po započtení silného nárůstu spotřebitelských cen ale její reálné zvýšení činilo jen 1,5 %.
Další detaily přináší aktuální analýza: Vývoj ekonomiky ČR v 1. až 3. čtvrtletí 2021
Kontakt:
Jan Cieslar
tiskový mluvčí ČSÚ
T 274 052 017 | M 604 149 190
E jan.cieslar@czso.cz | Twitter @statistickyurad
Přílohy
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?