Česko podpořilo nastavení přiměřených minimálních mezd v EU a transparentní odměňování žen a mužů
Ministryně a ministři pro zaměstnanost a sociální politiku 27 členských zemí EU schválili společný postoj k přiměřeným minimálním mzdám v EU, které mají zajistit prevenci chudoby a důstojnou životní úroveň obyvatel ve všech státech Unie. Na jednání Rady pro zaměstnanost, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) se také shodli na opatřeních, která se týkají transparentnosti v odměňování žen a mužů.
Po více než roce od začátku projednávání se členské státy shodly na společném postoji k přiměřeným minimálním mzdám v EU. Cílem je nastavit společná procesní pravidla a základní principy pro stanovování minimální mzdy na národní úrovni. „Minimální mzdu se i u nás dařilo v posledních letech navyšovat. Lidem by se mělo vyplatit pracovat a zároveň musí mít jistotu, že si budou schopni prací zajistit důstojné živobytí,“ připomněla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Společně s ostatními zeměmi EU se podařilo dospět k dohodě ohledně minimální mzdy. „Nezavádí se jednotná úroveň minimální mzdy v EU, její konkrétní výše bude i nadále v rukou jednotlivých členských států, respektive sociálních partnerů v rámci kolektivního vyjednávání. Směrnice by měla pouze nastavit kritéria pro nastavování minimálních mezd. Zároveň ponechává členským státům dostatek volnosti pro jejich uvádění do praxe. Směrnice by měla také měla podpořit kolektivní vyjednávání tak, aby se uzavřené kolektivní smlouvy vztahovaly na co největší počet zaměstnanců,“ uvedla náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Martina Štěpánková, která vedla českou delegaci.
Účastnicí jednání se rovněž shodli na pravidlech rovného odměňování. Navrhovaná směrnice o závazných opatřeních ke zvýšení transparentnosti v odměňování má zajistit, aby všichni zaměstnanci dostávali stejnou mzdu za stejnou nebo rovnocennou práci, a to bez ohledu na pohlaví.
„Lidé, kteří se ucházejí o místo, by měli v budoucnu získat konkrétní informaci ohledně finančního ohodnocení. Ti, kteří už pracují, pak budou naopak moct zjistit průměrný výdělek ve své kategorii pracovního zařazení. Česku se podařilo prosadit také výjimky pro malé podniky tak, aby nedocházelo k jejich zahlcování zbytečným papírováním,“ zdůraznila náměstkyně Martina Štěpánková. Oba návrhy nyní bude ještě projednávat Evropský parlament.
Rada EPSCO se shodla také na usnesení k dopadům umělé inteligence na rovnost žen a mužů na trhu práce a také k udržitelné práci v rámci celoživotního cyklu.
Tiskové oddělení MPSV
Ke stažení
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select