mpsv.cz (MPSV)
Práce  |  07.12.2021 13:36:00

Česko podpořilo nastavení přiměřených minimálních mezd v EU a transparentní odměňování žen a mužů

Ministryně a ministři pro zaměstnanost a sociální politiku 27 členských zemí EU  schválili společný postoj k přiměřeným minimálním mzdám v EU, které mají zajistit  prevenci chudoby a důstojnou životní úroveň obyvatel ve všech státech Unie. Na  jednání Rady pro zaměstnanost, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) se také  shodli na opatřeních, která se týkají transparentnosti v odměňování žen a mužů. 

Po více než roce od začátku projednávání se členské státy shodly na společném postoji  k přiměřeným minimálním mzdám v EU. Cílem je nastavit společná procesní pravidla a  základní principy pro stanovování minimální mzdy na národní úrovni. „Minimální mzdu se i u nás dařilo v posledních letech navyšovat. Lidem by se mělo vyplatit pracovat  a zároveň musí mít jistotu, že si budou schopni prací zajistit důstojné živobytí,“ připomněla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). 

Společně s ostatními zeměmi EU se podařilo dospět k dohodě ohledně minimální mzdy. „Nezavádí se jednotná úroveň minimální mzdy v EU, její konkrétní výše bude  i nadále v rukou jednotlivých členských států, respektive sociálních partnerů  v rámci kolektivního vyjednávání. Směrnice by měla pouze nastavit kritéria pro  nastavování minimálních mezd. Zároveň ponechává členským státům dostatek  volnosti pro jejich uvádění do praxe. Směrnice by měla také měla podpořit  kolektivní vyjednávání tak, aby se uzavřené kolektivní smlouvy vztahovaly na co  největší počet zaměstnanců,“ uvedla náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí  Martina Štěpánková, která vedla českou delegaci. 

Účastnicí jednání se rovněž shodli na pravidlech rovného odměňování. Navrhovaná  směrnice o závazných opatřeních ke zvýšení transparentnosti v odměňování má zajistit,  aby všichni zaměstnanci dostávali stejnou mzdu za stejnou nebo rovnocennou práci, a to  bez ohledu na pohlaví. 

„Lidé, kteří se ucházejí o místo, by měli v budoucnu získat konkrétní informaci  ohledně finančního ohodnocení. Ti, kteří už pracují, pak budou naopak moct zjistit  průměrný výdělek ve své kategorii pracovního zařazení. Česku se podařilo prosadit  také výjimky pro malé podniky tak, aby nedocházelo k jejich zahlcování zbytečným  papírováním,“ zdůraznila náměstkyně Martina Štěpánková. Oba návrhy nyní bude ještě  projednávat Evropský parlament.  

Rada EPSCO se shodla také na usnesení k dopadům umělé inteligence na rovnost žen  a mužů na trhu práce a také k udržitelné práci v rámci celoživotního cyklu.  

Tiskové oddělení MPSV

 

Výpočet čisté mzdy v roce 2024



Více zpráv k tématu Mzdy









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688