2. díl investičního seriálu o Číně: Nové příležitosti pro globální investory
Podíl Číny na globální ekonomice se od roku 1978, kdy začaly ekonomické reformy a země se začala otevírat, zvýšil desetkrát. Má se za to, že čínská ekonomika bude do roku 2050 stejně velká jako ekonomiky USA a eurozóny dohromady.
Čínský ekonomický růst překonává USA a Evropu již desítky let, ale ne vždy to vedlo k vynikajícím výnosům aktiv. Na vině byly rozsáhlé státní zásahy do ekonomiky, nedostatečná transparentnost, špatné řízení podniků a převaha sektorů orientovaných na těžký průmysl.
Od roku 2006 ztrácejí státní podniky dominanci, řízení firem se postupně zlepšuje a zastoupení technologických akcií se neustále zvětšuje stejně jako základna domácích investorů. Výnosy čínských akcií v posledních letech byly více v souladu s dynamikou globálních výnosů, což naznačuje, že globální investoři mohou těžit z vynikajícího růstu země.
V nadcházejícím desetiletí se ekonomický růst v Číně pravděpodobně udrží nad 4 %. Růst bude stále více poháněn spotřebou domácností a technologickým rozvojem. To by v kombinaci se silným politickým zaměřením na minimalizaci rizik finančního systému mělo znamenat, že čínský růst zůstane silnější než růst v USA i Evropě.
Globální investoři by také neměli podceňovat rychlost, s jakou se Čína stává technologickým lídrem. Země pravděpodobně zvýší svoji dominanci v oblastech obnovitelných zdrojů energie, elektromobility a telekomunikační infrastruktury. Učiní rovněž rychlý pokrok v dalších oblastech, jako jsou polovodiče, robotika a umělá inteligence.
Otevírání čínských finančních trhů
Čínská vláda chce zlepšit přístup svých trhů k vnějšímu světu ze dvou důvodů. Prvním z nich je přilákat více zahraničního kapitálu, což je pochopitelné vzhledem k dlouhodobému strukturálnímu rozpočtovému deficitu. Více zahraničního kapitálu by mělo snížit závislost na financování od domácích bank a zefektivnit celkovou alokaci kapitálu. Druhým důvodem je snaha posílit mezinárodní používání čínského jüanu.
Jedná se o strategické cíle, které jsou slučitelné s ambicemi Číny zvětšit roli soukromého sektoru pro vytvoření konkurenčnějšího prostředí, posilovat inovace a mít globální měnu, která zvýší čínský vliv v mezinárodním finančním systému v souladu s jeho rostoucí ekonomickou dominancí.
Úřady v posledních letech zjevně zvýšily dynamiku liberalizace svých kapitálových trhů. Mnoho opatření usnadnilo zahraničním investorům kolektivně investovat na čínských trzích. Kvóty, které stanovují maximální částky pro přeshraniční toky fondů, se v roce 2019 čtyřnásobně zvýšily a objemy obchodování od té doby rychle rostly. V roce 2020 začala platit nová, výrazně jednodušší pravidla pro kvalifikované zahraniční investory.
Skutečnost, že čínské úřady pokračovaly ve svých reformách kapitálového trhu i v době, kdy byly vztahy s USA a některými dalšími zeměmi pod silným tlakem, ukazuje na pevné odhodlání přilákat více zahraničního kapitálu a zvýšit úlohu jüanu v mezinárodním obchodě.
Zlepšující se dostupnost čínských trhů vede k prudkému přílivu zahraničních portfolií. Od září 2018 do září 2020 se celkové zahraniční investice do akcií a dluhopisů pevninské Číny zdvojnásobily na 837 miliard USD. Pokud se však zvýší napětí mezi Čínou a západním světem, může ochota Pekingu otevírat svůj finanční trh ochabnout.
Zdroj: NN Investment Partners
O NN Investment Partners B.V., Czech Branch
NN Investment Partners B.V., Czech Branch je předním správcem aktiv, který působí v České republice již od roku 1997. Společnost nabízí širokou škálu podílových fondů v české koruně i cizích měnách a zároveň je jedním z investičních center mateřské společnosti NN Investment Partners, pro kterou zajišťuje expertízu v oblasti střední a východní Evropy. Pražský investiční tým spravuje dluhopisová i akciová portfolia a zároveň řídí několik lucemburských podílových fondů zaměřených na region střední a východní Evropy.
Jsme průkopníky společensky odpovědného investování, první fond s touto strategií byl založen již v roce 1999. Za náš přístup k společensky odpovědnému investování a integraci ESG faktorů jsme získali nejvyšší rating A+ od OSN.
Více informací naleznete na www.nnfondy.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zlato - aktuální cena zlata, investiční zlato
- Podílové fondy, investiční společnosti
- Investiční zlato 1 unce
- Investiční zlato - prodej zlata
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investiční stříbro - Prodej stříbra
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- 2. díl investičního seriálu o Číně: Nové příležitosti pro globální investory
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory