Středočeský (kr-stredocesky.cz)
Z regionů  |  18.11.2021 00:00:00

Středočeský kraj: Radní schválili strategii, jak na rizikové chování ve školách a školských zařízeních

Oblast působnosti školské primární prevence je široká, neomezuje se jen na závislostní chování, ale i na agresi, šikanu, kyberšikanu a další rizikové formy komunikace prostřednictvím multimédií.

Jak předcházet rizikovému chování ve školách, jak čelit šikaně, kyberšikaně, sebepoškozování, poruchám příjmů potravy? Nejen na tato témata se zaměřuje Strategie primární prevence rizikového chování dětí a mládeže ve Středočeském kraji na roky 2022-2027. Dnes ji spolu s akčním plánem konkrétních kroků schválili krajští radní.

„Realizace kvalitních preventivních programů stále zůstává nejefektivnějším a v konečném důsledku nejlevnějším prostředkem, jak v raném stádiu podchytit signály rizikového chování a předejít případným negativním důsledkům, jako jsou kriminalita, závislosti a podobně. Při tvorbě strategie jsme vycházeli z koncepčních dokumentů vlády a ministerstva školství, ale zároveň jsme využili zkušeností našich pracovníků, kteří jsou se školami v přímém spojení, znají problematiku a mají zpětnou vazbu,“ uvedl krajský radní pro oblast školství, vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN).

Oblast působnosti školské primární prevence je široká, neomezuje se jen na závislostní chování, ale i na agresi, šikanu, kyberšikanu a další rizikové formy komunikace prostřednictvím multimédií. Strategie se zaměřuje i na projevy násilí, vandalismus, extremismus, rasismus, na rizikové sporty, prevenci úrazů, spektrum poruch příjmů potravy, negativní působení sekt a sexuální rizikové chování. Kraj v této oblasti dlouhodobě poskytuje metodickou pomoc, zabezpečuje odborná setkání, konference a vzdělávací semináře, podporuje realizaci preventivních programů. Školy a školská zařízení mají o realizaci preventivních aktivit dlouhodobě rostoucí zájem a všechny programy, které jsou hrazeny z rozpočtu kraje, a jsou tedy pro účastníky bezplatné, jsou téměř okamžitě obsazené. I proto chceme v našich aktivitách pokračovat a přicházet s novými náměty,“ dodal radní Vácha.

Bezmála třicetistránkový dokument Strategie primární prevence rizikového chování dětí a mládeže ve Středočeském kraji na roky 2022-2027 stanovuje priority Středočeského kraje v oblasti primární prevence – cíle, koordinaci jednotlivých aktivit, včetně možností jejich financování. Akční plán navazuje na Strategii a podrobně definuje konkrétní opatření k dosažení cílů vymezených ve Strategii. U každého opatření je uvedena četnost/termín plnění, odpovědné a spolupracující osoby/organizace a předpokládaný zdroj financování. V rámci kapitoly školství Středočeský kraj každoročně vymezuje část prostředků účelově na oblast primární prevence:

 

Příspěvek na primární prevenci pro krajem zřizované školy a školská zařízení


Rok

Počet podpořených
škol/školských zařízení


Příspěvek v

2018 34/1 1 025 046
2019 57/4 1 180 000
2020 57/4 1 299 842
2021 48/2 1 344 492

Zdroj: Odbor školství

Dále jsou každoročně z kapitoly školství hrazeny vzdělávací akce pro pedagogické pracovníky zaměřené na primární prevenci ve výši 200 000-240 000 .

Středočeský kraj také poskytuje dotace na podporu primární prevence z Programu pro poskytování dotací z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu prevence.

 

Rok

Podpora primární prevence

Podpořené projekty
školy/nestátní neziskové organizace/ORP

2019 1 000 000 14/9/0
2020 1 744 645 15/4/2
2021 4 144 540 44/3/1

Zdroj: Odbor bezpečnosti a krizového řízení


Oblast působnosti školské primární prevence je široká, neomezuje se jen na závislostní chování, ale i na agresi, šikanu, kyberšikanu a další rizikové formy komunikace prostřednictvím multimédií. (Obrázek se otevře do nového okna)
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688