V posledních desetiletích vyslalo lidstvo do kosmu už tisíce satelitů a tím také značné množství odpadu, který krouží kolem Země. To ovšem znamená problém. Rostoucí rizika kolizí vedla k tomu, že několik pojistitelů, kteří nabízejí pojištění satelitů, se stáhlo nebo dokonce opustilo daný segment pojistného trhu. Richard Parker, který je spoluzakladatelem společnosti Assure Space, která patří pod skupinu AmTrust Financial, v této souvislosti potvrdil, že vesmírný šrot je pro pojišťovny skutečným problémem.
Z údajů společnosti Seradata, jež zveřejňuje údaje o „provozu“ v kosmu, vyplývá, že v současné době se na oběžné dráze vyskytuje 8 055 satelitů, z nichž 42 % již není aktivních. Většinou operují na nízké oběžné dráze (Low Earth Orbit – LEO), tj. obecně ve výšce 400–1000 km, přičemž není výjimkou, že se šrot nalézá i ve vzdálenost od Země až 2000 km. Tzv. LEO satelity mají normálně velikost malé ledničky s tím, že obvykle je vyžadováno krytí na hodnotu 500 000 – 1 mil. USD. Počet aktivních satelitů však rychle roste. Za poslední rok činí nárůst 68 % a za posledních 5 let více než 200 %. Většina nových satelitů pochází od společnosti SpaceX amerického miliardáře Elona Muska.
Koncentrace odpadu či trosek a růst počtu nasazených satelitů logicky zvyšují možnost kolizí. V důsledku toho společnost Assure Space, která doposud pojišťovala většinu satelitů ve vesmíru, zhruba před rokem z tohoto byznysu vystoupila. U těch mála pojištění, jež se přesto v současné době ještě sjednávají, se vylučují škody způsobené kolizemi. Podle Parkera by mohlo být v nejbližší době obtížné udržet tento druh pojištění, jelikož pojistitelé stále více poznávají, že jde o významné a extrémně drahé riziko.