Využití programu Antivirus je možným řešením situace v českém automobilovém průmyslu
„I když jsou stávající problémy automobilového průmyslu důsledkem koronavirové krize jen nepřímo, vláda je musí s ohledem na jejich dopady na celou naši ekonomiku řešit obdobnými nástroji. Není přitom čas vymýšlet a projednávat nové cesty, pomoc musí být prakticky okamžitá. Z tohoto pohledu je program Antivirus, který je vyzkoušený praxí a existuje pro něj dostatečný metodický aparát, jednou z mála možností, jak reagovat rychle a účinně. Podobná řešení se ostatně zvažují též v dalších zemích, avšak – snad s výjimkou Slovenska – nikde nehrozí tak závažná rizika. Problémem totiž nejsou ani tak automobilky samotné, ty mají ve většině případů vytvořeny dostatečné rezervy, ale celé subdodavatelské řetězce,“ říká Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic, k situaci v automobilovém průmyslu a zvažovanému využití programu Antivirus kvůli nedostatku čipů a omezení výroby.
“Situace jednotlivých subdodavatelů a dopady pozastavení výroby se mohou poměrně výrazně lišit podle toho, zda se jedná o velké subdodavatele s mateřskou společností v zahraničí nebo jde o menší tuzemské dodavatele. Využití dosavadního programu Antivirus, vč. ze strany MPSV vypracovaného “Manuálu pro zaměstnavatele“, se přímo nabízí. Omezování výroby automobilů se ve svém důsledků přímo dotýká řady subdodavatelů, kteří tak jsou nuceni kvůli dočasnému omezení odbytu nebo poptávky po svých výrobcích rovněž omezovat výrobu a nejsou schopni přidělovat svým zaměstnancům práci v rozsahu sjednané týdenní pracovní doby. V takovém případě mají zaměstnanci nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku. Zákonnou podmínkou takovéhoto postupu je předchozí dohoda s odborovou organizací (pokud u subdodavatele působí) nebo vydání vnitřního předpisu u subdodavatelů ostatních,” vysvětluje advokát Jan Kubica, partner společnosti Moore Legal CZ.
Moore Czech Republic
Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.
Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.
Více informaci na: www.moore-czech.cz
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?