Zářijové zasedání ČNB přinese nejvyšší letošní růst sazeb
Nejnovější měření Českého statistického úřadu ukázalo v srpnu na meziroční růst inflace ve výši 4,1 %. Proti očekávané hodnotě v současné prognóze ČNB tak byla inflace o zhruba jeden procentní bod vyšší. I přes tento vysoký rozdíl naměřené hodnoty a prognózy členové bankovní rady, alespoň navenek, nepanikařili a nepůsobili překvapeným dojmem. Překvapení nevydrželo ani na samotných trzích. Koruna sice proti euru krátkodobě zpevňovala, ale v současnosti kurz opět osciluje okolo hodnoty z devátého září – den před zveřejněním údajů o „překvapivě“ vysoké míře inflace v České republice.
Proč nebyla inflace vysoko nad prognózou překvapením? Česká republika totiž není jedinou zemí na světě, která by se v současné době potýkala s vysokou inflací. Existuje řada globálních proinflačních tlaků, které působí v zásadě na všechny světové ekonomiky. Jedná se především o silné nákladové tlaky způsobené nedostatky klíčových výrobních vstupů. Například problematika s nedostatkem mikročipů trvá v současnosti déle než rok a v současné době nelze očekávat dramatické zlepšení.
Problém s nedostatky výrobních vstupů se během uzavírek ekonomik po celém světě přenesl do řady dalších oblastí, kdy vidíme plánované uzavírání výrobních závodů. Ty nejsou bez vstupů schopny vyrábět. Jejich výstupy pak přirozeně chybí a budou chybět v dalších částech dodavatelsko-odběratelských řetězců, což působí další komplikace na trzích. K tomu se přidává ve srovnání s rokem 2020 drahá lodní přeprava, drahá ropa a vinou chaosu v oblasti emisních povolenek a dokončení nového plynovodu z Ruska i dražší plyn. Začínají se objevovat první varování před rizikem blackoutu s příchodem zimy v Evropě.
Vedle globálních proinflačních tlaků existuje samozřejmě i řada tlaků specifických pro Českou republiku. Prvním silným proinflačním tlakem je situace na trhu práce, kde nedostatek kvalifikované pracovní síly žene mzdy vzhůru. Situace ohledně šíření viru Covid– 19 komplikuje doplnění kapacit českého trhu práce zahraničními pracovníky. Pokud nedojde k zásadní změně, pak lze očekávat pokračování současného trendu a s tím i růst tlaků na vyšší inflaci. K tuzemským proinflačním tlakům dále přispívá stále ještě uvolněná měnová politika a velmi expanzivní fiskální politika. Meziroční inflace v srpnu ve výši 4,1 % proto nelze považovat za příliš překvapivou. Vysoká inflace bude dle našich odhadů v Roklen pokračovat minimálně do konce letošního roku.
Vývoj situace v oblasti růstu cen je pro zářijové zasedání ČNB naprosto zásadní. Vysoká míra inflace, která je nad očekáváním v prognóze i nad tolerančním pásmem inflačního cíle, přímo vybízí bankovní radu ke zvýšení úrokových sazeb. Dle našeho názoru je zvýšení sazeb na zářijovém zasedání jisté. Díky vysoké inflaci a neutuchajícím proinflačním tlakům očekáváme úrokový hike ve výši 50 bodů oproti trhy zaceněným 25 bodům. Trh již tuto možnosti částečně zacenil, a proto jsme byli svědky posílení koruny na nejsilnější hodnoty od začátku pandemie. Následné oslabení zpět nad 25,40 za euro se již neslo v duchu globální tržní nervozity oslabující riziková aktiva, včetně koruny.
Do konce roku očekáváme pozvolné zvýšení úrokových sazeb ČNB o celkem 100 bazických bodů.

Zastupuje pozici hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen. Je kandidátem na titul Ph.D. v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální firmy a digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde také aktivně přednáší. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnoval ekonomii, národnímu hospodářství, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace rozvoji firem. V minulosti pracoval jako analytik společnosti CETA, kde pracoval na odvětvových analýzách a na analýzách dopadů regulace. Ve finanční skupině Roklen pracuje na pozici hlavního ekonoma. Jeho specializací je dění na měnových a finančních trzích.

Roklen
Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.
Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Zvláštní sazba daně, § 36 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Úrokové sazby ČNB
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Karel Šultes, Skupina Klik.cz
Většina motorkářů nemá havarijní pojištění. Se vzrůstajícími náklady riskují vysoké výdaje ze svého
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak rychle našetřit na letní dovolenou? Jde to, když víte jak
Alena Kastnerová, Direct Family
Pojištění mazlíčků od Direct pojišťovny: Chraňte svého psa či kočku bez zbytečných výdajů
Marek Pokorný, Portu
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex duben 2025: Index se urputně drží nad 5 %, nejlepší sazby jsou u tříleté fixace
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Každý třetí úraz se stane při sportu. Jste na to připraveni?
Jaroslav Rada, Česká síť
Jak velká fotovoltaická elektrárna je vhodná pro rodinný dům?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz