Patria (Patria Finance)
Investice  |  15.09.2021 09:09:00

Rozbřesk: Co stojí za růstem německých výnosů?

Rostoucí preference německé sociální demokracie a teoretická možnost “levicové koalice” po konci éry Angely Merkelové jsou jedním z důvodů, proč se v uplynulých týdnech odlepily německé výnosy ode dna a začaly růst. Německý desetiletý výnos od poloviny srpna vystoupal z -0,5 % na -0,3 %. Německé volby však nejsou jediným faktorem ve hře.

V neprospěch německých dluhopisů (tedy ve prospěch jejich vyšších výnosů) hrála ještě výrazněji kombinace vyšší inflace a změny v politice ECB. Ta se rozhodla na základě nové prognózy a zprávy o finančních podmínkách zmírnit tempo nákupů dluhopisů v rámci pandemického programu PEPP. Méně nakoupených dluhopisů do bilance ECB jednoduše znamená menší tlak na pokles jejich výnosů. A pokračující útlum mimořádných politik bude v našem výhledu tím hlavním faktorem, který by mohl tlačit německé výnosy ještě výše - tedy spíše o něco slabší poptávka po německých dluhopisech (ze strany ECB) než silnější nabídka německých dluhopisů (vítězství levice spojené s expanzivnější rozpočtovou politikou a většími deficity). Německý desetiletý výnos by v našem hlavním scénáři měl ke konci roku slavit návrat nazpátek do kladných hodnot (dalších plus 30 bps).

Na druhé straně je třeba si uvědomit, že se jedná o operativní změnu (ne nutně trvalý útlum) měnové expanze a i po konci pandemických programů pravděpodobně značnou část nahradí “tradičnější formy” měnové expanze. ECB tak na německém trhu pravděpodobně i v průběhu celého roku 2022 kompletně “vyluxuje” nabídku dluhopisů a ta zůstane další rok v řadě na rozdíl od Francie nebo Itálie záporná. Proto s probíhajícím útlumem pandemických programů pocítí opět daleko větší tlak dluhopisové trhy na jihu Evropy než ve fiskálně konzervativním Německu. V Itálii sázíme na růst desetiletého výnosu v nejbližším půl roce z dnešních 0,6 % na 1,4 %.

TRHY

Koruna

Česká koruna se drží v okolí 25,35 EUR/CZK - nebyla schopna ocenit nižší americkou inflaci, a to proto, že ani na eurodolarovém trhu nevyvolala americká čísla výraznější reakci. Výroky domácích centrálních bankéřů se v posledních dnech řadily od klasicky holubičího Aleše Michla až po jestřábího Vojtěcha Bendu. Guvernér Rusnok včera nechal v pořadu Události komentáře otevřenou rychlou i pomalou cestu utahování měnové politiky.

Zahraniční forex

Americká inflace za srpen (zejména pak její jádrová) včera překvapila nižším růstem, což sice vedlo k poměrně výrazné reakci na trhu dluhopisů, avšak na eurodolaru se to nikterak neprojevilo. Připomeňme, že spotřebitelské ceny v USA meziměsíčně rostly o 0,3, respektive po očištění o potraviny a energie o 0,1 procenta. To je v obou případech pod konsensem nastaveným na 0,4, resp. 0,3 pct. Meziroční inflace klesla podle očekávání na 5,3 z 5,4 procenta, jádrová inflace pak zpomalila rovnou na 4,0 z 4,3 pct. V detailech srpnové zprávy najdeme, že se na inflačních číslech se dál projevuje volatilita cen ojetých aut, ovšem tentokrát dolů, neboť začaly zlevňovat. Vedle toho vidíme, že ceny zvolnily tempo růstu i v důležitých položkách potravin nebo bydlení. Slušně klesají ceny dopravy. Proinflačně naopak dál působí energie, jejíž efekt bude ještě sílit. Zvýšeným tempem také míří nahoru ceny nových aut, ale už zpomalují. Pro Fed, který zasedá přesně za týden to znamená, že nebude akutně tlačen k tomu, aby nyní oznámil konkrétní datum, že spouští útlum nákupů dluhopisů. Naopak, šéf Fedu Powell může i nadále vyčkávat na to, zdali jej prezident Biden re-nominuje na jeho současný post i na další čtyři roky.
Dnes odpoledne bude trh pouze monitorovat výsledek americké průmyslové výroby za srpen.

Ve střední Evropě ztrácí polský zlotý, který kromě toho, že trpí nejnižšími (nejvíce zápornými) reálnými úrokovými sazbami v regionu, tak se musí potýkat i s politikou. Na domácí scéně se stále intenzivněji řeší vztahy s EU, které jsou s polskou vládou dlouhodobě napjaté. Opozice postoj vlády kritizuje s tím, že Polsku jednak hrozí uzavření kohoutů z dotačních fondů EU a jednak může být ve vzduchu i tzv. Polexit - tedy odchod Polska z unie. Popularita EU přitom u Poláků klesá.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá 20:47  Další úroveň - vládní akciová opce? Patria (Patria Finance)
Pá 18:58  Rozhodnutí NSS ohledně DPH u stříbrných pamětních mincí a jejich dopad na trh Kristián Hejduk (Filius & Investments SE)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688