Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  10.09.2021 09:13:41

Další zrychlení inflace. Poslední argument pro další růst sazeb - Rozbřesk

Dnešní inflační čísla přinášejí další zrychlení meziročního růstu cen. Už v červenci přitom inflace zrychlila o poznání více, než jsme předpokládali my i ČNB, a to zejména kvůli jádrové inflaci. Tu žene vzhůru na jednom z předních míst imputované nájemné tažené rostoucími cenami nemovitostí a cenami ve stavebnictví (ty se do imputovaného nájemného v CPI přímo promítají).

Dalším tahounem jsou ceny v restauracích, kde pravděpodobně omezenější nabídka (řada podniků již neotevřela) naráží na rozvolněnější poptávku. Dnešní čísla ukazují další pokračování těchto trendů, ke kterým by se měly v průběhu podzimu přidat i zdražující energie. Ty pravděpodobně vytáhnou českou inflaci ke konci roku do blízkosti 4 %. Kombinace vysoké aktuální inflace a napjatého trhu práce přitom bude jedním ze zásadních argumentů, proč bude ČNB do konce roku pokračovat v pravidelném zvyšování úrokových sazeb.

Ke kosmetickému útlumu měnové expanze včera sáhla i ECB. Lepší finanční podmínky a pravděpodobně i o něco vyšší inflační prognóza vedly ECB k lehkému zmírnění nákupů v rámci pandemického programu PEPP - které by měly být podle ECB nižší než v předešlých dvou kvartálech. To ECB nakupovala v průměru tempem okolo 80 miliard eur za měsíc. Pokud se nyní vrátí k tempu z počátku roku, mohlo by to znamenat nákupy tempem okolo 60 miliard eur měsíčně.

Důležité však je, že ECB nechápe takový krok jako “ústup od měnové expanze” (“tapering”, který bude zvažovat brzy Fed), ale slovy hlavního ekonoma Philipa Lana jako operativní změnu v měnové politice (tempo nákupů může kdykoliv flexibilně opět zvýšit). Christine Lagardeová na tiskové konferenci zase hovořila pouze o “rekalibraci” programu a vyslala jasný signál, že trvalý útlum pandemického programu je zatím předčasnou otázkou.


*** TRHY ***

Koruna

Včerejší zasedání ECB nakonec koruně příliš nepomohlo. Zisky eura byly jen dočasné a výkon globálních akciových trhů spíše špatný. Nepomohly dvakrát ani ztráty sousedního zlotého. Česká měna tak zařadila “zpátečku” a vrátila se do blízkosti 25,45 EUR/CZK. Dnešní zrychlení domácí inflace asi nebude stačit na obrat ve spíše negativní náladě posledních dní.

Zahraniční forex
Zasedání ECB tentokrát nevyvolalo vlnu volatility, resp. přivodilo jen dočasné zpevnění eura, které bylo vyvoláno počáteční reakcí na oznámení, že centrální banka ve čtvrtém čtvrtletí zpomalí nákupy dluhopisů.
Poslední pracovní den týdne přinese ze zajímavějších dat jen americkou výrobní inflaci, která napoví, jak by mohla dopadnout ta spotřebitelská - zejména Fedem sledovaný jádrový index PCE.

Vysoká srpnová inflace vyvolala na polských finančních trzích dojem, že utažení měnové politiky NBP musí být za dveřmi. Série názorů komunikovaná tento týden primárně guvernérem NBP Glapinským tento jestřábí dojem zcela rozprášila. Vše vyvrcholilo včerejší tiskovou konferencí šéfa NBP, který potvrdil názor komunikovaný ve středečním komentáři k zasedání NBP, že současná vysoká inflace je způsobena nabídkovými faktory (např. zelenou politikou EU). Ty NBP nemůže ovlivnit, a proto by bylo chybou v takové situaci zvyšovat úrokové sazby (s čímž ještě před týdnem peněžní trh počítal). Guvernér NBP svůj holubičí názor podpořil tím, že nevidí žádné známky mzdové spirály (která by utažení měnové politiky implikovala).
Pro zlotý je prezentovaná rétorika NBP velmi nebezpečná, neboť bude držet reálné úrokové sazby negativní, což může vést k prudkému odlivu krátkodobého kapitálu v situaci, kdy se zhorší sentiment na globální trzích (např. v důsledku jestřábí komunikace ze strany Fedu).

Akcie
Americké akciové trhy po dlouhé růstové sérii, kdy téměř denně docházelo k dosahování nových historických maxim, prošly dalším mírným výběrem zisků. Index S&P 500 si připsal již čtvrtý pokles v řadě, což jsme naposledy zaznamenali v červnu. Z technického pohledu index S&P 500 podobně jako ve středu bojoval o udržení psychologické hranice na 4500 bodech, avšak včera již tuto úroveň neudržel. Prolomení této hranice by mohlo otevřít prostor pro další pokles až na nejbližší důležitý support 50denního klouzavého průměru na úrovni 4421 bodů. Akcie Chevron neztratily víc jak 0,5 %, akcie Exxon Mobil stagnovaly a akcie ConocoPhillips dokonce lehce zpevnily. Akcie Moderny posílily o více než 7 % na přibližně měsíční maxima.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688