Bitcoin poprvé od svého květnového propadu prolomil hranici 50.000 USD
Je to více než čtvrt roku, co se bitcoin vyhříval na výsluní a dosahoval svých historických maxim, kdy se obchodoval dokonce nad úrovní 60 tis. dolarů. Poté však zažil strmý pád a propadnul se dokonce pod hranici 30.000 USD/BTC. Za tehdejším propadem stáli Elon Musk s prohlášením, že společnost Tesla zastavila prodeje svých automobilů za bitcoiny a Čína, která začala potírat všechny aktivity spojené s obchodováním kryptoměn – od těžby až po samotný prodej. Obě tyto události byly vysvětlovány bojem za lepší klima. Zatím co Elon Musk již prohlásil, kdy Tesla začne opět přijímat platby v bitcoinech, Čína v podstatě tento business ze svého území vymýtila.
Odliv těžařských farem z čínského území stál za výrazným poklesem celkového hashrate, když se propadnul až na hodnotu 52 EH/s (28. června). Kolem této úrovně se několik týdnů také udržoval a to se projevovalo negativně i do kurzu bitcoinu. Nízký výpočetní výkon se promítnul i do snížení obtížnosti samotné těžby, která klesla v tomto období o více než 50 % a připsala si tak největší pokles ve své historii. Jedno pozitivum to pro těžaře, kteří zůstali v síti, přineslo. Jejich náklady na těžbu bitcoinů se rapidně snížili, ubyli jim zároveň konkurenti, se kterými soutěžili o nalezení nových bloků a díky tomu mohli vytěžit více bitcoinů, což pro samotné těžaře znamenalo větší zisk.
Vývoj výpočetního výkonu | zdroj coinwarz.com
Od konce června se do sítě postupně vrací výpočetní síla. Jedním z důvodů růstu hashrate je, že stále vznikají nové těžařské farmy či pooly. Druhým důvodem je, že těžaři postupně dokončují přesuny svého hardwaru a připojují se zpět do sítě. Svědčí o tom fakt, že hashrate 23. srpna dosáhnul úrovně 177 EH/s. Výpočetní výkon v bitcoinové blockchainové síti se tak během dvou měsíců ztrojnásobil. Do historického maxima ze 13. května, kterým byl výkon dokonce 197,6 EH/s sice ještě zbývá celkem velký prostor, ale to se může během několika příštích týdnů také změnit.
I když vznikl prostor po těžařích, kteří raději své podnikání ukončili, než aby se stěhovali mimo čínský trh, uvolněné pozice rychle vyplňují nové projekty na těžbu bitcoinů. Tyto projekty z větší části již dbají na využití obnovitelných zdrojů, což je přidaná hodnota, která je přinášena do této oblasti podnikání. S rostoucím výpočetním výkonem v bitcoinové síti však dochází k růstu obtížnosti těžby, která je již od svého vzniku nastavena tak, aby se jeden blok vytěžil za zhruba deset minut. Růst obtížnosti těžby pak přispívá k růstu kurzu bitcoinu.
Lze se tak domnívat, že prolomení 50tis. hranice se bude brzy opakovat a zřejmě bude hodnota bitcoinu nadále růst. Očekáváme obdobný vývoj, jako když bitcoin atakoval úroveň 40.000 USD. Také si ji nejdříve nesměle oťukal, aby se několik dní poté obchodoval pod touto úrovní a po upravení obtížnosti těžby zamířil celkem rychle k úrovni 50.000 USD/BTC. Dnes došlo k další úpravě obtížnosti těžby a ta se nově ztížila o 13,24 %. Vyšší obtížnost těžby bude znamenat vyšší náklady těžařů na těžbu a také potenciální růst ceny bitcoinu, kteří budou chtít své mince prodávat na vyšší úrovni, aby jejich prodejem mohli krýt své náklady a ještě utržili nějaký zisk.
K pozitivní náladě na trhu přispívají také velké nadnárodní společnosti, které kryptoměny zahrnují do svých investičních portfolií, integrují do svých systémů nebo pořizují jako aktiva. Za všechny společnosti lze zmínit Teslu, kryptoburzu Coinbase, nebo třeba PayPal, ale nově také společnost Visa, která zakoupila svůj první non-fungible token (NFT) CryptoPunk. I když se jednalo o obchod jen za 49,5 ETH, vyvolal tento počin pozitivní reakci kryptoměnové komunity. Někteří to dokonce vnímají tak, že došlo k oficiálnímu přijetí kryptoměn. Jedno je jisté, po zveřejnění této zprávy začaly prodeje NFT raketově růst.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada