Rozbřesk: Inflace a nedostatek lidí, ČNB má v ruce další argumenty pro růst sazeb
Tento týden jestřábům v ČNB přinesl další důležité podpůrné argumenty pro vyšší sazby - vysokou červencovou inflaci a silná čísla z trhu práce.
Inflace je zpátky nad tolerančním pásmem ČNB (3,4 %) a těžko nad ní mávnout rukou s tím, že se jedná pouze o dočasné faktory spojené s koncem pandemie. To možná platí částečně o zdražující dopravě nebo dovolených, ale zdražující nájemné (kvůli stavebním materiálům) nebo vyšší energie naopak ještě pod inflačním kotlem mohou teprve začít zatápět a táhnout inflaci ke konci roku ještě daleko výše.
Současně s tím z trhu práce přicházejí čísla ukazující na rostoucí nedostatek pracovníků. V červenci registrovaly úřady práce rekordní počet neobsazených pracovních míst - 358 tisíc. Zdá se, že po uvolnění proti-karanténních opatření chybí pracovníci napříč profesemi. Vládní stimulační balíky udržely nízkou nezaměstnanost během pandemie a firmy v řadě odvětví teď mají potíže se zrychlující domácí poptávkou.
Navíc se potýkají s nedostatkem zahraničních pracovníků. Nejvíce chybí pracovníci v gastronomii, dělníci, montérské pozice a pak samozřejmě pracovníci v IT. Kombinace vysoké inflace a nedostatku pracovníků doslova volá po tom, aby si zaměstnanci v některých profesích řekli o vyšší nárůst mezd. To vše v očích ČNB znamená riziko, že se inflace může zabydlet v Česku natrvalo. A je to důvod, proč jednat v souladu s prognózou a zvýšit sazby do konce roku na každém měnově-politickém zasedání na 1,5 %.
Poslední simulace ČNB ostatně jasně ukazují, že je výhodnější a levnější pro všechny zvyšovat nyní sazby rychleji a později zpomalit. Pokud by ČNB vyčkávala s dalšími kroky příliš dlouho a ztratila na trzích kredibilitu, musela by později sazby zvyšovat daleko agresivněji a rychleji (podle srpnové prognózy ne ke 2 % ale nad 3 %).
TRHY
CZK a dluhopisy
Další zisky amerického dolaru (před inflačními čísly) začaly korunu trochu brzdit v rozletu. Měnový pár se drží na dostřel od 25,40 EUR/CZK. Koruna již v posledních dnech nebyla schopná ocenit vyšší domácí inflaci ani další zisky akciových trhů. Současně na ní může trochu doléhat politická krize ze sousedního Polska. I když do konce roku počítáme s dalšími zisky české měny, v nejbližších dnech bude koruna pravděpodobně těžko hledat nové pozitivní impulsy.
Zahraniční forex
Trhem velmi vyhlížená americká inflace za červenec byla nepatrně nižší, než se očekávalo, a to konkrétně v případě jádrové složky, která jak rostla pomaleji díky mírně stagnujícím cenám ojetých automobilů. Negativní inflační překvapení postačilo k tomu, aby americké dolarové sazby poklesly a s nimi se posunul eurodolar mírně výše. Zde je však třeba říct, že úroveň americké inflace zůstává velmi vysoko (5,4 % meziročně) a tak by bylo s podivem, pokud by dolarové úrokové sazby setrvávaly stále na takto nízkých úrovních. Jakákoliv silnější konjukturální data (jako např. dnešní týdenní statistiky z amerického trhu práce) mohou růst úrokových sazeb v USA obnovit a dolaru tak opět začít pomáhat.
Ve střední Evropě začíná relativně ztrácet polský zlotý, na který doléhá nejen ultra holubičí politika NBP, ale navíc i domácí politika. V Polsku se totiž de facto rozpadla vládní koalice, když jedna z menších vládních stran opustila vládu v reakci na prosazování nového mediálního zákona, který má omezit vlastnictví zahraničních subjektů jen na ty původem z EU. V důsledku toho by americká mediální skupina Discovery musela odejít z místního populárního televizního kanálu TVN. Dodejme, že hlavní vládní straně Právo a Spravedlnost se včera v noci v dolní sněmovně parlamentu podařilo těsnou většinou kontroverzní zákon schválit.
Ropa a zlato
Ceny ropy Brent klesly pod 70 dolarů za barel po zprávě CNBC, že Bílý dům vyzval OPEC a jeho spojence ke zvýšení těžby ve snaze bojovat proti růstu cen benzínu. Zlato včera rostlo o 0,80 % na 1734,85 dolarů za unci.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select