Rozbřesk: Inflace a nedostatek lidí, ČNB má v ruce další argumenty pro růst sazeb
Tento týden jestřábům v ČNB přinesl další důležité podpůrné argumenty pro vyšší sazby - vysokou červencovou inflaci a silná čísla z trhu práce.
Inflace je zpátky nad tolerančním pásmem ČNB (3,4 %) a těžko nad ní mávnout rukou s tím, že se jedná pouze o dočasné faktory spojené s koncem pandemie. To možná platí částečně o zdražující dopravě nebo dovolených, ale zdražující nájemné (kvůli stavebním materiálům) nebo vyšší energie naopak ještě pod inflačním kotlem mohou teprve začít zatápět a táhnout inflaci ke konci roku ještě daleko výše.
Současně s tím z trhu práce přicházejí čísla ukazující na rostoucí nedostatek pracovníků. V červenci registrovaly úřady práce rekordní počet neobsazených pracovních míst - 358 tisíc. Zdá se, že po uvolnění proti-karanténních opatření chybí pracovníci napříč profesemi. Vládní stimulační balíky udržely nízkou nezaměstnanost během pandemie a firmy v řadě odvětví teď mají potíže se zrychlující domácí poptávkou.
Navíc se potýkají s nedostatkem zahraničních pracovníků. Nejvíce chybí pracovníci v gastronomii, dělníci, montérské pozice a pak samozřejmě pracovníci v IT. Kombinace vysoké inflace a nedostatku pracovníků doslova volá po tom, aby si zaměstnanci v některých profesích řekli o vyšší nárůst mezd. To vše v očích ČNB znamená riziko, že se inflace může zabydlet v Česku natrvalo. A je to důvod, proč jednat v souladu s prognózou a zvýšit sazby do konce roku na každém měnově-politickém zasedání na 1,5 %.
Poslední simulace ČNB ostatně jasně ukazují, že je výhodnější a levnější pro všechny zvyšovat nyní sazby rychleji a později zpomalit. Pokud by ČNB vyčkávala s dalšími kroky příliš dlouho a ztratila na trzích kredibilitu, musela by později sazby zvyšovat daleko agresivněji a rychleji (podle srpnové prognózy ne ke 2 % ale nad 3 %).
TRHY
CZK a dluhopisy
Další zisky amerického dolaru (před inflačními čísly) začaly korunu trochu brzdit v rozletu. Měnový pár se drží na dostřel od 25,40 EUR/CZK. Koruna již v posledních dnech nebyla schopná ocenit vyšší domácí inflaci ani další zisky akciových trhů. Současně na ní může trochu doléhat politická krize ze sousedního Polska. I když do konce roku počítáme s dalšími zisky české měny, v nejbližších dnech bude koruna pravděpodobně těžko hledat nové pozitivní impulsy.
Zahraniční forex
Trhem velmi vyhlížená americká inflace za červenec byla nepatrně nižší, než se očekávalo, a to konkrétně v případě jádrové složky, která jak rostla pomaleji díky mírně stagnujícím cenám ojetých automobilů. Negativní inflační překvapení postačilo k tomu, aby americké dolarové sazby poklesly a s nimi se posunul eurodolar mírně výše. Zde je však třeba říct, že úroveň americké inflace zůstává velmi vysoko (5,4 % meziročně) a tak by bylo s podivem, pokud by dolarové úrokové sazby setrvávaly stále na takto nízkých úrovních. Jakákoliv silnější konjukturální data (jako např. dnešní týdenní statistiky z amerického trhu práce) mohou růst úrokových sazeb v USA obnovit a dolaru tak opět začít pomáhat.
Ve střední Evropě začíná relativně ztrácet polský zlotý, na který doléhá nejen ultra holubičí politika NBP, ale navíc i domácí politika. V Polsku se totiž de facto rozpadla vládní koalice, když jedna z menších vládních stran opustila vládu v reakci na prosazování nového mediálního zákona, který má omezit vlastnictví zahraničních subjektů jen na ty původem z EU. V důsledku toho by americká mediální skupina Discovery musela odejít z místního populárního televizního kanálu TVN. Dodejme, že hlavní vládní straně Právo a Spravedlnost se včera v noci v dolní sněmovně parlamentu podařilo těsnou většinou kontroverzní zákon schválit.
Ropa a zlato
Ceny ropy Brent klesly pod 70 dolarů za barel po zprávě CNBC, že Bílý dům vyzval OPEC a jeho spojence ke zvýšení těžby ve snaze bojovat proti růstu cen benzínu. Zlato včera rostlo o 0,80 % na 1734,85 dolarů za unci.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla