Dny lidové architektury Středočeského kraje 2021 se uskuteční v sobotu 7. srpna na faře v Dolní Krupé

Dny lidové architektury Středočeského kraje 2021 budou zahájeny v sobotu 7. srpna v areálu barokní roubené fary v Dolní Krupé nedaleko Mnichova Hradiště, která je pobočkou Muzea Mladoboleslavska.
„Jsem rád, že se Dny lidové architektury letos konají právě v areálu fary v Dolní Krupé. Jde o unikátně zachovanou památku, jejíž záchrana trvala dlouhá léta. Pro objekt se našlo nové využití, Muzeum Mladoboleslavska tady pořádá výstavy a akce. Pro letošní sezónu připravilo výstavu věnovanou zaniklým obcím v okolí Ralska, a také upravili a vybavili nově i prostory v přízemí fary – původní farní kancelář a archiv, kuchyň a byt farské hospodyně a také bývalou černou kuchyni a spíž,“ uvedl radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci). Středočeský kraj chce podle jeho slov pokračovat v obnově areálu, takže opravy se dočkají i přiléhající hospodářské budovy.
Součástí dopoledního programu Dnů lidové architektury od 11.00 hod. bude v Dolní Krupé představení mapy „Putování za stavbami lidové architektury ve Středočeském kraji" a materiálu „Putování za lidovými stavbami Bělska." Rozmanitý kulturní program bude probíhat od 10.00 do 18.00 hodin a jeho součástí budou například vystoupení folklorních tanečních souborů Furiant a Kominíček, komentovaná prohlídka kostela sv. Václava ve 14.00 hod., či ukázky tradičních řemesel v podání sdružení Tradiční řemesla Ptáčtí. Po celý den budou volně přístupné výstavy „Selské brány na Mladoboleslavsku", „Zaniklé obce kolem Ralska", expozice „Život na venkovské faře" a samozřejmě interiér samotné fary. Připravena jsou i poučně zábavná zastavení, která krásu lidové architektury přiblíží dětem i dospělým a jistě mnohé inspirují k osobní návštěvě míst s dochovanými památkami lidové architektury. To vše s živou hudbou a možností občerstvení.
Co jsou Dny lidové architektury?
Jejich cílem a smyslem je upozornit co nejširší veřejnost na fenomén historického vesnického stavitelství, které je i přes značný úbytek v údobí od druhé světové války dosud stále početnou a důležitou složkou venkovské zástavby – ať už jde o drobné roubené chalupy, rozlehlé selské grunty či zděné usedlosti a domy, mlýny, sýpky, hospodářské, technické a sakrální stavby nebo i celá venkovská sídla se zachovalou půdorysnou a prostorovou skladbou. Památky lidového stavitelství jsou pozoruhodným dokladem řemeslného umu i estetického cítění našich předků a současně představují významný krajinotvorný prvek, uplatňující se jako neodmyslitelná složka životního prostředí a často přímo ztotožněný s pocitem domova.
Dny lidové architektury proto nejsou samoúčelnou akcí, ale mají své hlubší poslání a záměr – oslovit, motivovat a inspirovat zástupce státní správy i samosprávy, odborné instituce a organizace, různé neziskové a občanské iniciativy, vlastníky, investory, projektanty, specializované firmy a řemeslníky, odborníky i laiky a další aktéry stavební činnosti na venkově k cílevědomějšímu, ohleduplnějšímu a promyšlenějšímu přístupu k péči o toto jedinečné dochované kulturní dědictví. Přáním pořadatelů je, aby se Dny lidové architektury staly pro širokou veřejnost podnětem k hlubšímu poznání a pochopení hodnot a významu lidového stavitelství a zároveň impulsem k posílení vědomí odpovědnosti za jeho uchování.
Středočeský kraj se rozhodl postupně představit zájemcům v rámci Dnů lidové architektury pestré bohatství vesnického stavitelství na svém území. V uplynulých letech se uskutečnila slavnostní zahájení s tematicky zaměřeným doprovodným programem příspěvkových organizacích Kraje, respektive ve specializovaných pracovištích muzeí, zaměřených na záchranu a prezentaci lidových vesnických staveb. Pořadí jednotlivých Dnů lidové architektury Středočeského kraje bylo následující: 2017 – Muzeum vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci (Hornické muzeum v Příbrami), 2018 – Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem (Polabské muzeum v Poděbradech), 2019 – Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka (Regionální muzeum Mělník), 2020 – Muzeum lidových staveb v Kouřimi (Regionální muzeum v Kolíně). V rámci těchto akcí byly zároveň vydány drobné publikace dokumentující vesnickou stavební kulturu příslušné oblasti a v roce 2020 prezentována kniha „Lidové stavby Středočeského kraje".
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Pololetní prázdniny 2021 - v pátek 29. ledna 2021
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Prázdniny 2020/2021
- Velikonoce 2021 od 21. 3. do 12. 4.
- Jarní prázdniny 2021
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Zaručená mzda 2021 a 2020
- Kalkulačka důchodu 2021
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets