Patria (Patria Finance)
Investice  |  25.07.2021 09:27:00

Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...

Ještě asi před půl stoletím byla celosvětová aktivita v oblasti výzkumu a vývoje koncentrována ve Spojených státech. A platilo, že „to, co bylo objeveno a vynalezeno v této zemi, v této zemi také zůstávalo.“ Jelikož zůstávali vědci, vynálezci i firmy. Jenže jak na stránkách the Conversable Economist poukazuje Tim Taylor, časy se mění.

Ekonom se ve svém tvrzení opírá o novou studii, kterou zpracovali Bruce R. Guile a Caroline S. Wagner. Ta nejdříve poukazuje právě na to, že v minulosti panovala nízká mobilita podnikatelů i vědců, méně se také spolupracovalo mezi jednotlivými zeměmi. Nové znalosti a inovace tak většinou zůstávaly v zemi, kde byly objeveny a vytvořeny. Panovala tak i silnější vazba mezi tím, kde byla vyvíjena aktivita ve výzkumu a vývoji a duševním vlastnictvím, souvisejícími právy a také rozkvětem firemního sektoru.

Jak bylo uvedeno, před řadou desetiletí byly centrem výzkumu a vývoje Spojené státy, jenže zbytek světa se postupně přidával. Během šedesátých let tak podle vědců USA představovaly přibližně 70 % všech výdajů na výzkum a vývoj ve světě, dnes to je již méně než 30 %. Dvacet zemí se v současnosti Spojeným státům vyrovná, co se týče poměru těchto výdajů k HDP. V absolutní částce se pak Spojeným státům vyrovná Čína. A zde podle dat OECD dokonce působí téměř 2 miliony vědců, zatímco v USA jich je asi 1,5 milionu (počítáno jako ekvivalent jedné vědecké pozice na plný úvazek).

Dospěli jsme tak do stavu, kdy výzkum a vývoj není koncentrován v jedné zemi na světě, ale tato aktivita naopak probíhá v mnoha zemích a místech. Koordinována je často velkými firmami, ale také „pohybem akademiků a korporátních vědců mezi různými místy a organizacemi“. Americké nadnárodní společnosti k tomu vybudovaly globální sítě výzkumných laboratoří a vztahů s univerzitami a podobnými subjekty. Tyto sítě se ve svých aktivitách oddělují od samotných univerzit a akademického prostředí.

Podle studie se nyní v podstatě každý technologicky vyspělý produkt vytváří a vyrábí na mezinárodní úrovni a stojí na inovacích z řady zemí. K tomu dnes platí, že pokud dojde v nějaké zemi k novému vynálezu či objevu, není to na rozdíl od minulosti garancí toho, že toto místo z něj bude i nejvíce těžit. Znalosti a informace se totiž dnes šíří vysokou rychlostí, takže „být první“ je spíše už jen detail.

Spojené státy (a zřejmě nejen ony) by tak na jednu stranu rády dál zvyšovaly svůj životní standard využíváním nových technologií, které stojí na investicích do výzkumu a vývoje. Jenže zároveň platí, že domácí investice do této oblasti mají již z hlediska samotné americké ekonomiky nižší návratnost, protože jejich plody se rychle šíří do celého světa.

Guile a Wagner podle Taylora tvrdí, že pro Spojené státy je stále důležité, aby disponovaly vysokou kapacitou v oblasti výzkumu a vývoje. Dnes to ale znamená, že musí být atraktivním místem pro vědce a akademiky z celého světa. To mimo jiné vyžaduje odpovídající imigrační politiku. Navíc to podle ekonomů vyžaduje, aby vláda systematicky sledovala, jaké výzkumné aktivity v zemi probíhají a s jakými výsledky. Podporovat by pak měla sdílení příslušných informací ve firemním i akademickém světě.

Následující graf ukazuje vývoj poměru výdajů na výzkum a vývoj ve vybraných zemích:
1
Zdroj: Anton Spisak, Twitter

Zmíněné výdaje v posledních desetiletích výrazně navýšila Jižní Korea a nyní se v nich blíží 5 % HDP. Podle tohoto grafu se Čína přes dlouhodobé zvyšování výdajů stále pohybuje pod Spojenými státy, ale dotahuje se na vyspělé země jako celek.

Zdroj: The Conversable Economist, A New S&T Policy for a New Global Reality

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Po 16:59  Silný obrat na trhu s kakaem X-Trade Brokers (XTB)
Po 16:48  Oslabí japonský jen na 160 USD/JPY? (video) X-Trade Brokers (XTB)
Po 16:38  Akciové trhy zahájily nový týden růstem (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688