EMA zahájila průběžné hodnocení vakcíny proti covid-19 Vidprevtyn
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) zahájil průběžné hodnocení (rolling review) další vakcíny proti covid-19 s názvem Vidprevtyn vyvinuté společností Sanofi Pasteur.
20. 7. 2021
Rozhodnutí CHMP zahájit rolling review je založeno na předběžných výsledcích laboratorních studií (neklinických údajů) a časných klinických studií u dospělých. Tyto studie naznačují, že vakcína spouští tvorbu protilátek proti viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, a může tak pomoci chránit před tímto onemocněním.
EMA bude vyhodnocovat údaje tak, jak budou postupně k dispozici, aby v závěru svého hodnocení rozhodla, zda přínosy této vakcíny převažují nad jejími riziky. Rolling review bude pokračovat tak dlouho, dokud nebude k dispozici dostatek důkazů pro předložení formální žádosti o registraci.
EMA bude posuzovat dokumentaci v souladu se standardy EU pro posuzování účinnosti, bezpečnosti a kvality. Ačkoliv prozatím není možné předpovědět celkovou délku posuzování, hodnocení by mělo probíhat ve zkráceném harmonogramu.
EMA bude o vývoji situace ohledně možné budoucí registrace vakcíny dále informovat.
Jak tato vakcína účinkuje?
Jedná se o proteinovou vakcínu. To znamená, že tato vakcína obsahuje uměle získanou verzi S-proteinu (spike proteinu). Bílkoviny, která se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2. Obsahuje také „adjuvans“, látku, která pomáhá posilovat imunitní odpověď organismu na vakcínu.
Jakmile je člověku tato vakcína podána, jeho imunitní systém rozpozná S-protein jako cizorodý a začne proti němu vytvářet protiprotilátky. Pokud později takto očkovaná osoba přijde do kontaktu se skutečným virem SARS-CoV-2, jeho imunitní systém rozpozná virový S-protein a jeho organismus bude připraven bránit tělo proti koronaviru.
Proteinová vakcína se liší od vektorových nebo mRNA vakcín tím, že zatímco u těchto dvou typů je léčivou látkou „informace“ pro tvorbu S-proteinu, kdy S-protein je tvořen v organismu až po podání vakcíny, u proteinové vakcíny je S-protein přímo součástí vakcíny a je při očkování vpraven do organismu. Jedná se o klasický typ vakcíny, na podobném mechanismu jsou založeny i jiné vakcíny, například proti žloutence typu B nebo proti lidskému papilomaviru.
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Zdravotnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?