Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  08.06.2021 09:58:59

Konec boomu e-shopů v Česku. Maloobchodní tržby ale v dubnu zklamaly na více frontách, post-pandemický nákupní rauš, jež mělo podpořit i zrušení superhrubé mzdy, se zatím nakoná

Maloobchodní tržby v ČR v dubnu zaostaly za očekáváním. Bez zahrnutí prodeje aut stouply meziročně reálně o 7,5 procenta. To je zpomalení růstového tempa v porovnání s březnem, kdy podle revidovaného výsledku stouply meziročně o 9,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů dubnový růst tržeb bez aut meziročně o 10,4 procenta.

Jedním z důvodu slabšího výkonu je poměrně slabý meziroční růst nakupování před internet. Tržby e-shopů společně se zásilkovým prodejem stouply meziročně jen o 14,2 procenta. To představuje nejmenší meziroční nárůst daného segmentu za celé období od listopadu 2019. Pandemický boom e-shopů, resp. přesunu kamenného prodeje na internet, tedy končí. Současně ztrátu dynamiky online sféry zatím v předpokládané míře nestačí kompenzovat zrychlení růstové dynamiky v oblasti kamenného maloobchodního prodeje, a to ani přes citelně poníženou srovnávací základnu loňského jara. 

Koruna však na zveřejnění dubnového maloobchodu reagovala zpevněním z úrovně takřka 25,42 na skoro 25,40 za euro, což svědčí o tom, že pro trh jako celek nová čísla rozčarování nepředstavují. 

Zatím se ovšem nepotvrzuje, že by takzvané zrušení superhrubé mzdy, tedy pokles daně ze mzdy zaměstnanců, spojený navíc s navýšením slevy na daňového poplatníka, maloobchodní tržby nad očekávání podpořil. Obhájci prosazení daňového balíčku, k němuž došlo loni koncem rokem, přitom argumentovali právě příznivým dopadem do spotřebního chování obyvatel ČR a do citelného nárůstu tržeb obchodníků.  

Na finální verdikt je však stále brzy. Duben byl stále poznamenaný pandemickými uzavírkami podstatné části maloobchodu. Nákupům – například v hobbymarketech – nepřálo ani poměrně chladné počasí nebo fenomén vyčkávání na širší otevření ekonomiky, k němuž došlo až v květnu. Za celý letošní rok maloobchodní tržby tudíž stoupnou jen o jedno procento.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688