Není pauza jako pauza – co byste měli vědět o čerpání přestávek?

V dnešní uspěchané době, kdy se honíme za termíny a snažíme se zvládnout nekonečný seznam úkolů, často zapomínáme na jednu zásadní věc, a to pravidelné přestávky. Oběd u počítače, rychlá káva v běhu a dostupnost 24/7 se stávají normou. Přestávky však nejsou jen příjemným zpestřením pracovního dne, ale jsou důležité pro naše zdraví a produktivitu.
Co říká na přestávky český zákon?
Než se pustíme do tipů a triků, jak si pauzy co nejlépe užít, je důležité zmínit, že na ně máte i zákonný nárok. Zákoník práce jasně definuje, jak dlouho a jak často si během pracovní doby musíte odpočinout. Základním pravidlem je, že po 6 hodinách nepřetržité práce vám náleží přestávka na jídlo a oddech v délce minimálně 30 minut.
Mladiství zaměstnanci mají tento nárok již po 4,5 hodinách. Čerpaná pauza se přitom nezapočítává do pracovní doby a je jen na vás, jak ji využijete. Kromě přestávky na jídlo a oddech existují i takzvané bezpečnostní přestávky.
Ty se týkají zaměstnanců, kteří vykonávají práci v náročných podmínkách, například v hlučném prostředí, s těžkými břemeny nebo s nebezpečnými látkami. Délka a frekvence bezpečnostních přestávek se liší podle konkrétní profese a podléhá zvláštním předpisům. Na rozdíl od přestávky na jídlo a oddech se bezpečnostní přestávky započítávají do pracovní doby.
Jaké existují typy přestávek?
Když už víme, jak se k přestávkám staví zákon, podíváme se na jednotlivé tipy. V zaměstnání se můžete setkat hned se třemi z nich, a to:
- obědovými přestávkami – nejdelší typ pauzy, který slouží k občerstvení a načerpání energie,
- krátkými regeneračními pauzami – jedná se o více kratších přestávek po jedné až dvou hodinách práce, které jsou určené pro obnovení kognitivních funkcí a protažení,
- bezpečnostními přestávkami – týkají se pouze vybraných profesí a slouží k ochraně zdraví zaměstnanců, trvat mohou 30 i více minut.
Jak z přestávky vytěžit maximum?
Pracovní přestávka by vám měla pomoci se zrelaxovat, soustředit se a protáhnout tělo. Abyste z ní vytěžili maximum, sepsali jsme pro vás 6 tipů, které vám s tím pomůžou.
1. Plánujte si pauzy
Stejně jako si plánujete pracovní schůzky, si naplánujte i přestávky. Zapište si je do to-do listu či plánovače a striktně je dodržujte. Pokud chcete, aby se přestávky staly pevnou součástí vašeho pracovního dne, snažte se být konzistentní. Po čase si na ně zvyknete a už si bez nich nedokážete představit ani jeden den.
2. Komunikujte s kolegy
Pauzy jsou ideální příležitostí k neformálnímu rozhovoru s kolegy a budování vztahů. Zároveň odbouráte přebytečný stres a možná najdete i nové přátele.
3. Dopřejte si zdravé občerstvení
Místo sladkostí a kávy si dejte ovoce, zeleninu nebo oříšky. Zdravé svačiny vám dodají potřebné vitamíny a minerály a udrží vás déle syté. Vyhněte se také sladkým nápojům, které vás sice nabudí, ale z dlouhodobého hlediska vedou ke zhoršení zdraví i přírůstku váhy.
4. Vstávejte od stolu
Víte, že i sedavé zaměstnání má svá rizika? Podle posledních průzkumů dosahují zaměstnanci se sedavým zaměstnáním o 16 % vyšší úmrtnosti, přičemž riziko úmrtí spojené s kardiovaskulárním onemocněním se zvyšuje hned o 34 %. Černým scénářům můžete předcházet právě pravidelnými přestávkami, kdy se projdete po kanceláři, protáhnete se a uděláte pár cviků.
5. Odpojte se od technologií
Během pauzy se vyhněte mobilu, počítači a sociálním sítím. Dejte mozku šanci odpočinout si od neustálého přívalu informací a stimulů. Raději se chvíli koukejte z okna a dopřejte si pár minut nicnedělání.
6. Poslouchejte své tělo
Pokud se cítíte unavení, dejte si pauzu i mimo naplánovaný čas. Někdy stačí pár minut odpočinku, abyste se cítili svěží a plní energie. Chvíli se koukejte z okna a srovnejte si myšlenky. Vyhnete se tak zbytečnému přehlcení, které vás dokáže zcela paralyzovat a může negativně ovlivnit také vaši práci.

Jaroslav Fišer
Zakladatel a provozovatel webu DobraPrace.cz se zkušenostmi z online trhu práce od roku 2000. Nejprve spustil internetovou burzu práce se zaměřením na východní Čechy, od roku 2004 pak provozuje pracovní portál DobraPrace.cz, který patří k největším a „služebně" nejstarším v České republice. Předtím působil řadu let jako novinář a editor pro regionální média, několik let spolupracoval i s TV Prima či Českou informační agenturou. Veškeré zkušenosti zúročuje mimo jiné i při tvorbě odborných článků s pracovní tematikou.

Dobrá práce.cz
Dobraprace.cz je pracovní portál s 20letou historií. Zveřejňuje nabídky prestižních personálních agentur či významných podniků s celorepublikovou působností, ale také malých firem s lokální působností. Mimo to produkuje komplexní obsah jak v rámci novinek z pracovního trhu, tak rad, jako například jak získat a udržet své zaměstnání nebo jak z něho odejít.
Více informací na https://www.dobraprace.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet nemocenské - víte, kolik dostanete?
- Kdo má dnes svátek?
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Facebook má termín, zdá se. Co všechno byste měli nyní o akciích vědět. Kdo říká koupit a kdo je zdrženlivý...
- Čerpání dovolené podle zákoníku práce. Víte, na co máte nárok?
- Exchange Traded Fund - co byste měli vědět
- Co byste měli vědět o FINRA
- ! Devatero o SARS - aneb co byste měli vědět !
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets