Silný dolar brání koruně v cestě k dalším ziskům (Ranní zpráva z finančního trhu)
Důvěra v ekonomiku v eurozóně i USA se postupně zlepšuje, nicméně zpoždění v měření nemusí reflektovat skutečnost, kterou ovlivňuje opětovné zpřísňování vládních opatření v některých ekonomikách. Polský zlotý zůstává zatížen pandemickou situací v zemi a obavami trhu z rozhodnutí ústavního soudu. Pro celý region je však hlavní překážkou přetrvávající posilující trend amerického dolaru.
Předstihové indikátory ukazují další zlepšení
Výsledky průzkumu důvěry v ekonomiku na lokální úrovní v eurozóně naznačují, že by celkový indikátor měl vykázat výrazný nárůst a překonat tak očekávání trhu. Ačkoli by se jednalo o pozitivní zprávu, předpokládáme, že průzkum, vzhledem k jeho načasování, nebere v potaz aktuální vlnu opětovného utahování vládních opatření v členských zemích měnové unie. Zveřejněn bude i finální odhad spotřebitelské důvěry, která podle prvních čísel vzrostla v březnu na úroveň historického průměru.
Z předstihových ukazatelů bude také zveřejněna březnová spotřebitelská důvěra v USA. I v tomto případě očekáváme pozitivní překvapení pro trhy. Únorový nárůst podle nás dostatečně neodrazil uvolnění tamních vládních opatření, a navíc od té doby tamní domácnosti obdržely další federální podporu a vakcinační úsilí zaznamenalo výrazný pokrok. Další růst indikátoru naznačují i dříve zveřejněný indikátor spotřebitelské důvěry vydávaný Michiganskou univerzitou.
Polský zlotý prohlubuje svoje rekordní ztráty
Akciové trhy se včera vypořádávaly s poklesem bankovních domů, které byly zapojené do obchodování s hedgeovým fondem Archegos. Evropské trhy tak skončily se smíšenými výsledky a americké obchodování vykázalo ztrátu i navzdory vyřešení situace v suezském průplavu. Výnosy státních dluhopisů na globálních trzích se v úvodu týdne vrátily po několika dnech k růstu, zatímco na devizových trzích panoval klid. Euro opět mírně ztratilo vůči americkému dolaru, nicméně nevybočilo z pátečního trendu. V regionu koruna i maďarský forint končí se zanedbatelnou ztrátou, zatímco polský zlotý prohloubil své rekordní ztráty. I tento týden tak na něj dopadá zhoršující se pandemická situace a blížíce se rozhodnutí ústavního soudu ve věci cizoměnových hypoték, které trh považuje za riziko pro tamní finanční sektor.
Koruna v úvodu týdne ztratila 0,15 % a zakončila obchodování na úrovni 26,10 za euro. Korunové sazby na trhu korigovaly svůj předchozí růst, čímž tak mírně oslabily atraktivitu koruny. Hlavní překážkou na její cestě k silnějším úrovním je však aktuálně silný americký dolar. Ačkoli předpokládáme, že by euro mělo mít vůči americké měně letos navrch, krátkodobě vidíme riziko, že se eurodolar podívá na ještě nižší úrovně, což by komplikovalo posílení koruny i celého regionu. Vzhledem k tomu, že domácí úrokové sazby nemají v nejbližších dnech příliš důvodů k pohybu, bude pro korunu zásadní právě globální vývoj.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?