Sklizeň zemědělských plodin v roce 2020 – nárůst u obilovin, brambor i řepky
Celková sklizeň obilovin na Vysočině v roce 2020 ve výši 766 tisíc tun byla čtvrtá nejvyšší v rámci České republiky za Středočeským, Jihomoravským a Jihočeským krajem. Podíl kraje na celkové sklizni obilovin v republice činil 9,4 %. Oproti předchozímu roku se sklizeň obilovin v kraji zvýšila o 6 %, v celé ČR byla produkce obilovin vyšší o 6,3 %. Nárůst celkové sklizně obilovin na Vysočině byl v roce 2020 způsoben zvýšeným hektarovým výnosem, který proti předchozímu roku vzrostl o 351 kg. Výměra obilovin se naopak zmenšila o 619 hektarů.
Český statistický úřad již tradičně v tomto období zveřejňuje údaje o definitivní sklizni zemědělských plodin v předchozím roce. Kraj Vysočina jako typický venkovský region s vysokým podílem zemědělské půdy zaujímá v těchto přehledech významné místo.
V roce 2020 sklidili zemědělci na Vysočině 5,79 tuny obilovin z jednoho hektaru, což je až třináctý (předposlední) výnos v rámci České republiky. Nejvyšší výnos byl dosažen v Jihomoravském kraji, kde byla překročena hranice 6,5 tun z hektaru. Vysočina vzhledem k přírodním podmínkám nemůže konkurovat produkčním oblastem, jako je střední a jižní Morava, střední Čechy nebo Polabí.
V Kraji Vysočina je nejrozšířenější obilovinou ozimá pšenice, která zaujímá více než polovinu výměry osevní plochy obilovin. V roce 2020 se z této plochy sklidilo 436 tisíc tun zrna, což je proti předchozímu roku o 3 % více. Druhou nejrozšířenější obilovinou je ječmen jarní, kterého bylo v roce 2020 sklizeno téměř 144 tisíc tun, to je jedna pětina z celkové sklizně obilovin.
Zcela konkurenceschopnými obilovinami pro Vysočinu jsou žito, oves a triticale, což vyplývá i ze srovnání výnosů s průměrem ČR v posledních pěti letech. Mezi kraji zaujímá Vysočina první místo ve sklizni žita – více než 31 tisíc tun představuje 18,2 % republikové sklizně, a dále čtvrté místo po Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji ve sklizni ovsa – více než 22 tisíc tun představovalo 12,1 % z celkové sklizně ovsa v ČR. U hybridní obiloviny triticale je zaznamenaná také čtvrtá nejvyšší sklizeň mezi kraji – více než 26 tisíc tun znamenalo 12,3 % z celkové sklizně této plodiny v ČR. Tyto druhy obilovin se však pěstují na podstatně menší výměře. Triticale a oves slouží spíše ke krmným účelům. Naopak žitná mouka a ovesné vločky jsou typickou potravinářskou surovinou. Plocha žita se proti roku 2019 zvýšila jen nepatrně, výrazněji se zvětšila plocha triticale (o sedm procent) a ovsa (o devět procent).
Kukuřice na zrno se na Vysočině pěstuje pouze okrajově, její rozloha v roce 2020 představovala 1,5 % celkové výměry obilovin. Hektarový výnos byl proti předchozímu roku vyšší o 14 procent, ale sklizeň se zvýšila téměř na dvojnásobek.
Ve sklizni luskovin se Vysočina umístila s produkcí 8 403 tun na třetím místě za Středočeským a Jihomoravským krajem. Sklizeň řepky byla také třetí nejvyšší za Středočeským a Jihočeským krajem. Plochy řepky byly proti předchozímu roku zmenšeny o 2 786 ha, tj. o -6,8 %, sklizeň dosáhla téměř 134 tisíc tun při výnosu přes tři a půl tuny z hektaru.
Vysočina je tradičně dominantním krajem v pěstování brambor. Také v roce 2020 se kraj podílel jednou třetinou na celkové produkci brambor v ČR. Ostatních brambor (konzumní + průmyslové) bylo na Vysočině sklizeno více než 192 tisíc tun, což je proti sklizni v roce 2019 o 24 tisíc tun více. Výměra brambor se sice mírně zvětšila, ale rozhodující pro úroveň produkce byl vyšší hektarový výnos, neboť z každého hektaru bylo sklizeno o téměř dvě a půl tuny více než v předchozím roce.
Z ostatních zemědělských plodin zaujímá Vysočina první místo ve sklizni pícnin na orné půdě (v seně) a kukuřice na zeleno a siláž (v obou případech kolem 16 % z produkce ČR), což koresponduje s vysokými stavy skotu a také s vyšším stupněm zornění v méně příznivých oblastech. Na třetím místě za Jihočeským a Plzeňským krajem je sklizeň píce v seně z trvalých travních porostů (8,8 % produkce ČR).
V hospodářském roce 2019/2020 spotřebovali zemědělci na Vysočině přes 37 tisíc tun minerálních hnojiv v čistých živinách, z toho 75 % tvořila hnojiva dusíkatá. Spotřeba statkových hnojiv představovala celkem 2 060 tisíc tun, přičemž 60 % připadá na hnůj. Vápenných hnojiv bylo spotřebováno 77 tisíc tun.
Kontakt:
Ing. Miloslav Witz
Oddělení informačních služeb, Krajská správa ČSÚ v Jihlavě
E-mail: miloslav.witz@czso.cz
Tel.: 567 109 081
Přílohy
-
Sklizeň zemědělských plodin na Vysočině v roce 2020 (komentář v pdf)
-
Sklizeň zemědělských plodin a spotřeba hnojiv v Kraji Vysočina (tabulky)
- Podrobné informace najdete v publikaci:
-
Definitivní údaje o sklizni zemědělských plodin - 2020 Odkaz [nové okno]
1. 3. 2021
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Kalkulačka ceny plynu 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Kalkulačka ceny elektřiny 2020
- Elektřina - cena elektřiny 2020
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?