Vývoj na devizovém trhu v 5. týdnu (1.2.-5.2.2021)
Klíčové události a ukazatele
CZ - HDP ve 4. čtvrtletí 2020 vzrostl o 0,3 % k/k, poklesl o 5,0 % r/r a celkově za 2020 poklesl o 5,6 %
CZ - ČNB v únoru s úrokovými sazbami nehýbala - hlavní sazba zůstává na 0,25 %
EZ - Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 0,2 % m/m a o 0,9 % r/r
PL - Polská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,1 %
Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu
CZ - Průmyslová produkce a zahraniční obchod (prosinec)
CZ - Index spotřebitelských cen (leden)
DE - Index spotřebitelských cen (leden) - finální údaj
US - Index spotřebitelských cen (leden)
Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje
Úrokové sazby
Vývoj EUR/CZK
- Koruna vůči euru v pondělí posílila pod hranici 26 CZK/EUR, kde se následně pohybovala po zbytek týdne. Během pátku se obchodovalo v blízkosti hladiny 25,80 CZK/EUR (nejsilnější hodnoty koruny v letošním roce a od loňského března). Za posilováním koruny stojí jak zlepšení tržního sentimentu (akciové trhy v tomto týdnu smazaly ztráty z konce ledna a výrazně poklesla i tržní volatilita), tak i rétorika České národní banky (ČNB), že zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb ve druhé polovině letošního roku zůstává stále reálnou variantou. Jednoznačně se zvyšuje pravděpodobnost toho, že se koruna i v nadcházejících týdnech udrží pod hranicí 26 CZK/EUR, pokud tedy nedojde k významnějšímu zhoršení sentimentu na finančních trzích.
- Čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB se obešlo bez výraznějších překvapení. S úrokovými sazbami se nehýbalo (hlavní sazba zůstává na 0,25 % a diskontní sazba na 0,05 %). Klíčovým sdělením zasedání je, že bankovní rada je i nadále připravena začít ve druhé polovině letošního roku zvyšovat úrokové sazby, a to za předpokladu zřetelného odeznívání pandemie během jara. A zároveň navzdory tomu, že v nové makroekonomické prognóze ČNB počítá s výraznějším zpomalením spotřebitelské inflace v letošním roce ke 2 % a se silnějším kurzem koruny vůči euru (25,80 CZK/EUR v průměru pro letošní rok). Rizikem, že cyklus zvyšování sazeb začne později, zůstává naopak pomalejší odeznívání pandemie, což by znamenalo nutnost udržovat déle uvolněné měnové podmínky.
- V nové makroekonomické prognóze ČNB významněji snížila odhad inflace pro letošní rok na 2 % (v listopadové prognóze 2,3 %) a zároveň průměrný kurz koruny vůči euru v letošním roce na 25,80 CZK/EUR oproti 26,60 CZK/EUR v listopadové prognóze. V letošním roce zároveň ČNB počítá se zrychlením HDP o 2,2 % (v listopadové prognóze 1,7 %). Pouze výhled na tržní sazby (3měsíční PRIBOR) zůstal v podstatě nezměněn s průměrem 0,7 % v letošním roce.
- V úterý byly rovněž zveřejněny předběžné odhady výkonu domácí ekonomiky, které pozitivně překvapily. Podle předběžného odhadu totiž HDP vzrostl o 0,3 % mezičtvrtletně (velmi překvapivý údaj) a meziroční pokles činil 5,0 %. Díky oživení domácí ekonomiky ve druhé polovině roku tak HDP v souhrnu za celý loňský rok poklesl jen o 5,6 %. Jedná se sice o nejhlubší propad HDP v historii samostatné ČR, avšak vzhledem k okolnostem v průběhu roku je výsledné číslo výrazně nad očekáváními. Detaily Český statistický úřad ještě nezveřejnil, avšak je jasné, že mezikvartální pokles sektoru služeb ve 4. čtvrtletí musel být kompenzován velmi silným přírůstkem průmyslu. Z poptávkové strany se pravděpobně opět velmi dobře dařilo zahraničnímu obchodu. Jen tak si lze totiž vysvětlit to, že domácí ekonomika v závěru loňského roku mezikvartálně nepoklesla.
Vývoj USD/CZK
- Vůči americkému dolaru koruna v tomto týdnu mírně oslabila. Obchodovalo se primárně v rozmezí 21,40 – necelých 21,70 CZK/USD.
- Z makroekonomických statistik v USA stály za pozornost lednové indexy podnikatelských nálad (ISM), které zůstávají na velmi vysokých úrovních, což platí jak pro výrobní sektor (58,7 bodu), tak i pro sektor služeb (59,9 bodu). Zlepšuje se situace na pracovním trhu, když v lednu vzniklo 174 tis. nových pracovních pozic v soukromém sektoru (ukazatel ADP) a ke zlepšení došlo i v případě týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Vzhledem k rychle postupující vakcinaci americké populace (naočkováno je již přes 10 %) lze očekávat rovněž dřívější hospodářské oživení oproti eurozóně, k čemuž dopomůže i fiskální balík prezidenta J. Bidena (o celkové sumě 1,9 biliónu dolarů se jedná).
Vývoj PLN/CZK
- Obchodování koruny vůči zlotému probíhalo na začátku února v rozmezí 5,73 – 5,80 CZK/PLN. Zajímavé je, že zlotý vůči euru posílil pod hladinu 4,50 PLN/EUR, aniž by na to polská centrální banka (NBP) reagovala. Postoj NBP ke kurzu zlotého zároveň představuje v únoru riziko – čím hlouběji se bude zlotý nacházet pod hladinou 4,50 PLN/EUR, tím se zvyšuje i pravděpodobnost, že NBP bude intervenovat.
- Středeční zasedání polské centrální banky (NBP) podle předpokladů změnu v nastavení úrokových sazeb nepřineslo. Hlavní sazba zůstává na 0,1 % a diskontní sazba na 0 %. V informaci k zasedání byly zopakovány věty, že silný kurz zlotého představuje riziko pro rychlé hospodářské oživení a že si NBP vyhrazuje právo v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu. Na úterní posílení zlotého pod hladinu 4,50 PLN/EUR však NBP nijak nereagovala, takže nejistota, co vlastně od NBP čekat se v tomto ohledu zvyšuje. Trh bude pravděpobně během února testovat, jaké posílení zlotého NBP snese.
- Zároveň si však NBP svými rozhodnutími začíná zahrávat s důvěryhodností. V závěru loňského roku totiž několikrát proti zlotému intervenovala a část centrálních bankéřů se nepřímo vyjádřila tak, že preferuje kurz zlotého kolem hladiny 4,50 PLN/EUR a výše. Na konci ledna sice pozitivně překvapil odhad HDP za loňský rok (pokles HDP o 2,8 % byl nižší, než byla nastavena tržní očekávání), ale zároveň nedošlo k žádnému zásadnímu kvalitativnímu posunu hospodářského výhledu na letošek. Trochu světla může do uvažování NBP vnést rozhovor s šéfem NBP A. Glapińskim, který se uskuteční dnes odpoledne od 14 hod. Více v tomto kontextu však pravděpodobně napoví až březnové zasedání NBP, na kterém bude zveřejněna nová makroekonomická prognóza.
Vývoj EUR/USD
- Na hlavním měnovém páru euro v tomto týdnu oslabovalo. Nejprve došlo k proražení hladiny 1,206 USD/EUR a následně i 1,20 USD/EUR. Z technického pohledu je důležité pásmo 1,18 – 1,19 USD/EUR, které by mělo další ztráty společné evropské měny limitovat. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že se v příštím týdnu bude obchodování odehrávat primárně v rozmezí 1,19 – 1,206 USD/EUR.
- V lednu podle indexů PMI zůstaly rozevřené nůžky mezi výrobním sektorem (54,8 bodu) a sektorem služeb (45,4 bodu) v eurozóně. Restriktivní opatření kvůli Covidu19 aplikuje drtivá většina evropských zemí a negativně je pociťují především podniky ve službách, především v těch kontaktních. Vzhledem k okolnostem se naopak velmi solidně daří podnikům ve výrobě. To nepřímo potvrdil i předběžný odhad HDP eurozóny ve 4. čtvrtletí (-0,7 % k/k a -5,1 % r/r). Struktura HDP sice ještě zveřejněna nebyla, avšak z předstihových ukazatelů i tvrdých čísel ve 4. čtvrtletí vyplývá, že zatímco průmysl přispíval do HDP pozitivně, tak v případě sužeb to bylo mínusové znaménko.
- Spotřebitelská inflace v úvodu nového roku vzrostla o 0,2 % m/m a 0,9 % r/r a jádrová sloka inflace zrychlila na 1,4 % r/r. Detailnější pohled ukazuje, že zrychlil především růst cen průmyslového zboží a služeb. Zároveň v lednu pokles cen energií nebyl zdaleka tak hluboký jako v prosinci. Ceny potravin byly relativně stabilní. Meziroční dynamika inflace tak v lednu zamířila prudce nad nulu, zatímco se po větší část druhé poloviny loňského roku nacházela v mínusu. I přes lednové zrychlení se však spotřebitelská inflace nachází stále pod 2 % inflačním cílem Evropské centrální banky (ECB) a navíc současné zrychlení inflace není dlouhodobě udržitelné, takže velmi expanzivní měnová politika ECB bude jednoznačně pokračovat. Poslední rok navíc jasně ukázal, že důležitým cílem ECB není pouze inflace, ale i udržování nízkých výnosů vládních dluhopisů zemí eurozóny, tak aby se neopakovala krizová léta 2010–2012.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Svátky tento týden - kalendář jmen
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ambiciózní plány Volva: Pomohou autonomní nákladní vozy americké nákladní dopravě?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Dětská platební karta? Na tuhle chybu rodiče nejčastěji doplácejí
Marek Pokorný, Portu
Investování se stává běžnou součástí života. Zájem Čechů o něj roste
Jaroslav Rada, Česká síť
Pavla Berdár, Delta Green
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Jáchym Knedlhans, Direct Family
V roce 2025 přichází spousta změn na silnicích - rostou ceny známek, začnou chodit pokuty
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz