Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  04.02.2021 07:51:26

ČNB ukáže novou prognózu počítající se snížením daní (Ranní zpráva z finančního trhu)

ČNB dnes nastavení měnové politiky nezmění, ale ukáže novou prognózu, která mj. zahrnuje expanzivnější fiskální politiku a silnější korunu. My v naší prognóze očekáváme zvýšení úrokových sazeb ČNB koncem letošního roku. Od Bank of England čekáme snížení úrokových sazeb a navýšení objemu QE. Nedávná americká data překvapila pozitivně a nyní se čeká na páteční zveřejnění dat z trhu práce USA.

Britská centrální banka uvolní měnovou politiku

Hlavní událostí dneška bude z pohledu kurzu koruny zasedání ČNB. Změna nastavení měnové politiky se všeobecně nečeká. Vyjádření centrálních bankéřů a aktualizace prognózy centrální banky ovšem získá pozornost. ČNB v nové prognóze zapracuje lepší vývoj ekonomiky v druhé polovině roku  2020  a snížení příjmových daní. Celkově se výhled na ekonomiku se zlepšuje, i když v prvním čtvrtletí čelíme další vlně pandemie. Předběžný výsledek HDP ukázal dokonce mírný mezičtvrtletní růst HDP v Q4 20, ale tyto údaje nebyly v době přípravy prognózy známé, takže zde bude pravděpodobně ČNB počítat s malým poklesem. Na druhou stranu výrazněji posílila koruna a zpomalila inflace, což více než kompenzuje vyšší fiskální impuls pro letošní rok a snižuje potřebu utahovat měnovou politiku. V prognóze tak pro letošek pravděpodobně bude i nadále růst úrokových sazeb, ale spíše pomalejším tempem. My počítáme s tím, že úrokové sazby ČNB zvýší letos o 25bp v listopadu, přičemž koruna do konce roku posílí k úrovni 25,20 CZK/EUR (blíže o naší prognóze viz https://bit.ly/KB21Q1CJ). Důležitou informaci do tohoto příběhu vnese inflace za leden, která bude zveřejněna na konci příštího týdne. Včera koruna mírně oslabila ke 25,93 CZK/EUR, ale ve večerních hodinách opět posílila na 25,89 CZK/EUR, kde začíná i dnes.

Zasedání Britské centrální banky s ohledem na nepříznivý vývoj dle analytiků SG přinese další uvolnění měnové politiky v podobě snížení úrokových sazeb a navýšení kvantitativního uvolňování o 150 mld GBP. Trh počítá se stabilními sazbami, takže v případě naplnění našeho očekávání by libra mohla reagovat oslabením.   Od dat z reálné ekonomiky USA dnes čekáme 5% růst jednotkových mzdových nákladů za Q4 a snížení produktivity. Zítřek přinese ostře sledovaná data z trhu práce USA za leden.

Inflace v eurozóně je nízká, ale roste

Na akciových trzích včera převažoval mírný nárůst, přičemž zveřejněná data vyznívala pozitivně.  Akciové trhy v Asii dnes klesají.

Index aktivity ve službách v USA včera velmi pozitivně překvapil, když narostl na 58,7 bodu z předchozí úrovně 57,7 bodu oproti očekávanému poklesu. Tak vysoko byl naposledy v únoru 2019. Rovněž ADP report za leden pozitivně překvapil nárůstem zaměstnanosti v soukromém sektoru USA o 174 tisíc. To bylo 104 tisíc nad odhady, přičemž předchozí pokles byl podle revidovaného údaje menší, než původní výsledky ukazovaly. Jde o indikaci šance růstu počtu nově vytvořených pracovních míst, který bude zveřejněn již zítra.

Podle předběžných dat vzrostly spotřebitelské ceny v eurozóně v lednu o 0,2 % m/m. To bylo o celé 0,3 p.b. nad odhady trhu. Meziroční míra inflace tak zrychlila na 0,9 % z předchozího tempa -0,3 %. Zajímavý je výsledek jádrové inflace, která akcelerovala na 1,4 % z předchozích 0,2 %. Výsledku předcházelo zveřejnění odhadů v jiných zemích hlavně z Německa, takže překvapení nebylo až tak veliké. Údaje o vyšší inflaci v eurozóně v posledních dnech zvyšovaly jinak stále nízká dlouhodobá inflační očekávání (přispívá k tomu i zdražujících ropa), a to v eurozóně rychleji než v USA. S ohledem na pomalejší nárůst dlouhodobých úrokových sazeb tak tento vývoj (relativní pokles reálných úrokových sazeb v eurozóně proti USA) trochu pomáhá k posilování dolaru vůči euru. Prognóza SG ale počítá s tím, že tento trend nebude pokračovat a pro letošek čeká posilování eura proti dolaru k 1,270 USD/EUR ze současných 1,201 USD/EUR.

Polská centrální banka na včerejším zasedání ponechala nastavení úrokových sazeb beze změny. V nejbližších měsících stále vidíme riziko intervencí NBP proti posilování polského zlotého především pokud by dál výrazněji posiloval pod aktuální hodnoty (4,49 PLN/EUR).
Autor: Michal Brožka

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688