(Kurzy.cz)
Závěr týdne proběhne ve znamení dat z USA. Američané dostanou jednorázově 2000 a ne 600 USD
Ekonomický kalendář dnes plní data z USA. Sledovaný bude především údaj o prosincových maloobchodních tržbách, jelikož americká ekonomika je z velké části poháněna domácí spotřebou. Tuto informaci doplní index spotřebitelské důvěry z dílny University of Michigan. V závěsu za ní se dozvíme výsledek průmyslové produkce. J. Biden zveřejnil plán fiskálního balíčku. Celkový obnos čítá 1,9 bilionu USD a obsahuje navýšení jednorázového šeku z 600 na 2000 amerických dolarů. Mimo dalších úprav je v plánu také navýšení minimální mzdy na 15 dolarů. Reakce finančního trhu nebyla výrazná, jelikož velkorysejší plán byl očekáván.
Tržby amerických maloobchodníků v prosinci oproti listopadu pravděpodobně zhruba stagnovaly, neboť stejně jako v předchozím měsíci byla ekonomická aktivita vlivem restriktivních opatření limitována. Co se týče jednotlivých kategorií maloobchodu, lze předpokládat obdobný vývoj jako například v Česku. Internetové obchody a kurýrní služby si vedou dobře, nicméně celkový výsledek nakonec zastíní pokles především v sektoru služeb zejména v pohostinství a ubytování. Výsledek by mohl být v dalších měsících pozitivně ovlivněn fiskálním podpůrným balíčkem, který nastupující prezident Biden v dnešních brzkých hodinách zveřejnil. Nicméně pokud budou ekonomické uzavírky nadále přetrvávat, lze i tak počítat s rychleji se prohlubující propastí mezi tržbami ve službách a v ostatních kategoriích. Nadějí pro prosincové maloobchodní tržby je možnost, že lidé vlivem pandemie odkládali vánoční nákupy více než bývá zvykem, což by podpořilo jejich meziměsíční i meziroční dynamiku. Tato úvaha platila i v případě českého maloobchodu, nicméně výsledný propad o meziměsíčních 5,6 % (očištěno kalendářní vlivy) ji vyvrátil.
Index michiganské univerzity měřící spotřebitelskou důvěru dle tržního odhadu v lednu zamířil jen těsně pod prosincovou hodnotu. Ve složce očekávání by se mohl pozitivně promítnout Senát v režii demokratů, jež činí vyšší vládní podporu více pravděpodobnou. Dále je tu vyhlídka proočkování populace, které ovšem nějakou dobu potrvá a jeho pozitivní výsledek bude více viditelný až v druhé polovině roku.
Od amerického průmyslu se nepočítá s výraznou odchylkou od listopadového výsledku. Dostupné průzkumy ISM poukázaly na pokračující tempo výroby. Nepočítá se tak s poklesem využití kapacit či odpracovaných hodin.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?