Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  08.10.2020 16:54:39

Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 8 %, což znamená nejvýraznější pokles za uplynulé tři měsíce

Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 8 %, což znamená nejvýraznější pokles za uplynulé tři měsíce. Údaj očištěný o kalendářní vlivy hlásí meziroční pokles výroby o 5,5 %, neboť srpen měl o jeden pracovní den méně, než stejný měsíc loňského roku. Ovšem i výsledek očištěný o kalendářní vlivy hlásí pro letošní srpen o něco hlubší pokles výroby, než tomu bylo v červenci a jde o horší výsledek, než co očekával trh.

Detaily za srpen hlásí zrychlení propadu nových zakázek a také průmyslových tržeb, přičemž zejména u propadu exportních zakázek nelze vše vysvětlit pouze meziročně nižším počtem pracovních dní.

Na druhou stranu ale slabší výsledky za srpen zřejmě souvisí s načasováním podnikových dovolených jak v tuzemském průmyslu, tak u našich hlavních obchodních partnerů, neboť průzkumy ze zpracovatelského průmyslu rozhodně nenaznačují, že by se situace měla zhoršovat.

Průmyslová výroba klesla v srpnu výrazněji, než se čekalo, výrazný pokles hlásí také nové zakázky a tržbyprůmyslu.

Srpnový meziroční pokles výroby o 8 % (údaj neočištěný o vliv počtu pracovních dní) kontrastuje s tržním očekáváním poklesu o 4,3 %.

Tahoun poklesu? Výroba motorových vozidel

Tahounem celkového poklesu byla výroba motorových vozidel, viditelně negativní vliv měla také výroba strojů a zařízení. Dařilo se naopak výrobě oděvů a textilií či zpracování dřeva.

Zrychlil se též meziroční pokles tržebprůmyslu, zejména tržeb z přímého vývozu, jež klesly o 9,8 %, přičemž i zde sehrál zásadní roli propad tržeb v odvětví výroby motorových vozidel.

Nové průmyslové zakázky klesly meziročně o 9,8 % a i zde byly tahounem zakázky ze zahraničí, jež prohloubily svůj propad na 11,1 %, opět s výrazně negativním příspěvkem odvětví motorových vozidel.

Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní srpen jsou zklamáním, neboť se prohloubil pokles výroby, ale především nových zakázek a také tržebprůmyslu.

Tyto výkyvy bych ale nebral jako nějakou dramatickou zprávu, neboť slabší výsledky za srpen mohou hodně souviset s načasováním podnikových dovolených, zejména pak u zahraničních partnerů.

Optimistické září

Průzkumy sentimentu jak u nás, tak v eurozóně a zejména pak v Německu naznačují, že situace v průmyslu se v srpnu zlepšovala a růst aktivity v průmyslu pak v září dle těchto průzkumů dále zrychlil.

Září by tedy mělo přinést lepší výsledky s tím, jak se po letních prázdninových přestávkách průmysl vrátí k běžnému fungování.

Pro výsledky v závěrečném čtvrtletí letošního roku bude klíčový vývoj na poli koronaviru a schopnost vyhnout se uzavírkám ve výrobě a omezením, jež by nepříznivě zasáhla zahraniční obchod.

Vlády a ostatní autority se zatím snaží vyhnout plošným uzavírkám ve výrobě, obchodu a službách, tak jak je pamatujeme z první vlny pandemie z letošního jara.

Každopádně lze konstatovat, že v samotném září panoval v evropském průmyslu optimismus, tedy je zde naděje, že se vývoj objednávek a výroby bude dále zlepšovat, byť tuzemský průmysl se k meziročnímu růstu výroby vrátí zřejmě až v prvním pololetí roku 2021.

Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,2 %, letos se propad řádově prohloubí.

Výhled pro letošní rok jako celek zůstává nejistý, momentálně očekávám celoroční pokles průmyslové výroby zhruba v pásmu 8,5 % až 9 %.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.



Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 15:53  Komoditní boom způsobují opět centrální banky Kryštof Míšek (Argos Capital)
Pá 14:31  Nezaměstnanost v USA klesla (4.10.2024) ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688