Patria (Patria Finance)
Investice  |  29.09.2020 06:51:00

Clayton: Je „kupujte domácí zboží“ smysluplná politika?

Po brexitu bude mít britská vláda větší svobodu ohledně podpory spotřebitelů v nákupech domácího zboží. David Clayton a David Higgins k tomu na stránkách VoxEU dodávají, že podobné snahy se objevují v dobách ekonomického útlumu a nejistoty a jsou pokusem o podporu domácí ekonomiky. Slogany typu „Buy British“, tedy „kupujte britské“, se ve Velké Británii objevovaly už ve třicátých letech, podobnou cestou se v osmdesátých letech vydala Austrálie a Nový Zéland. Jak je ale tato „nacionalistická obchodní politika“ efektivní?

Ekonomové zkoumali vývoj v sedmdesátých a osmdesátých letech, tehdy se zvedly jak britské exporty do Evropy, tak dovozy ze zbytku kontinentu. Zvýšená konkurence ze strany zahraničních subjektů tak vedla k úvahám a pokusům o podporu domácího zboží. Ekonomové k tomu dodávají, že pokud mají přinést úspěch, musí být splněny dva základní předpoklady. Za prvé, spotřebitelé musí mít skutečné preference pro domácí zboží. A k tomu musí být jasně rozlišitelné, co je opravdu domácím zbožím. A s tím souvisí řada otázek: Je například domácí zboží to, které na domácí půdě vyrobí zahraniční společnosti? A pokud se daný produkt skládá i z dovezených komponentů, při jakém jejich množství přestává být domácím produktem?

Labouristé se na konci sedmdesátých let nakonec rozhodli, že jejich vláda kampaň „Buy British“ nepovede, konzervativní vlády se o ni následně pokusily, ale po několika letech pokusy vzdaly. Až na konci sedmdesátých let přitom byla zpracována studie, podle které spotřebitelé nevěnují zemi původu větší pozornost u obuvi, koberců, zahradního nářadí, oblečení, kuchyňských linek a nábytku. U elektroniky hrála hlavní roli značka. Nejvýznamnější byl z hlediska nákupů poměr ceny a hodnoty. Podle ekonomů byly právě podobné závěry důvodem, proč se labouristé nepokusili reagovat na rostoucí dovozy kampaní na podporu domácího zboží.

Konzervativní vlády pak šly trochu jinou cestou, protože nové průzkumy naznačovaly, že spotřebitel by rád znal zemi původu výrobků. K tomu se ukazovalo, že lidé často kupují dovozové zboží v přesvědčení, že jde o domácí produkci. Vláda tak schválila zákon, podle kterého muselo být vše označeno zemí původu. Do tří let ale evropský soudní dvůr tento postup zakázal a prohlásil jej za netarifní opatření sloužící jako nástroj protekcionismu.

Je pravděpodobné, že nyní jsou preference spotřebitelů jiné než v sedmdesátých a osmdesátých letech? Ekonomové míní, že cena a kvalita budou nejspíš stále tím nejdůležitějším faktorem, který rozhoduje o nákupech. Takže: „Pokud nebudou britské firmy schopny dosáhnout stejné kvality a ceny jako firmy ze zahraničí, bude se zvyšovat podíl dovozů.“

Otázkou podobně jako před desítkami let také zůstává, co je vlastně britský produkt. Ekonomové v této souvislosti zmiňují, že ani silné konzervativní vlády osmdesátých let nebyly schopny prosadit nějaký univerzální standard, podle kterého by se určovalo, od kdy už je produkt domácí. Různé firmy a různá odvětví totiž mají v této oblasti rozdílné zájmy a názory. Ekonomové končí s tím, že stále větší objem služeb, které se stávají předmětem mezinárodního obchodu, celý problém ještě násobí. Ze snah o podporu nákupů domácího zboží a služeb by tak nakonec mohli těžit jen právníci a lobbistické skupiny.

Zdroj: VoxEU


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Čt 18:03  Zlato a akcie – cykly a trend Patria (Patria Finance)
Čt 16:41  Akciové trhy: Evropa opět na maximech, před výsledky zájem o ČEZ - Komentář Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688