V Olomouci zazní koncerty Podzimního festivalu duchovní hudby
V Olomouci zazní koncerty Podzimního festivalu duchovní hudby
14. září 2020 (po)Historicky cenné a akusticky pozoruhodné prostory budou v Olomouci i letos patřit Podzimnímu festivalu duchovní hudby. Návštěvníci jsou na koncerty zváni do reprezentativního sálu olomouckého arcibiskupství a do tří velkolepých dominant města, chrámu sv. Mořice, dómu sv. Václava a do chrámu Panny Marie Sněžné.
„Letošní ročník Podzimního festivalu duchovní hudby se koná přes všechny problémy způsobené celosvětovou pandemií ve stejném rozsahu i kvalitě jako ročníky předešlé,“ uvádí za organizátory festivalu Dobromila Hamplová.
Festival zahajuje koncertem v neděli 20. září v dómu sv. Václava, kde italský dirigent Paolo Gatto provede celovečerní dílo Giachina Rossiniho: Petite Messe Solennelle. Koncert, který následuje v programu festivalu, je stylovým kontrastem vůči koncertu úvodnímu. V pondělí 28. září na svátek sv. Václava se v reprezentativních prostorách olomouckého arcibiskupství představí komorní smyčcové těleso Pražští komorní sólisté se svým vedoucím houslistou Janem Mráčkem. Koncert uvede mistrovská instrumentální díla 20. století (Suk, Šostakovič), mezi kterými dominuje skladba anglického skladatele Ralfa Vaughana Williamse.
Stylovým kontrastem vůči koncertu úvodnímu je koncert v pondělí 28. září na svátek sv. Václava na olomouckém arcibiskupství , který uvede mistrovská instrumentální díla 20. století, mezi kterými dominuje skladba pro sólový hoboj a orchestr anglického skladatele Ralfa Vaughana Williamse. Dirigentské mistrovství zakladatele a dlouhodobého dramaturga festivalu Stanislava Macury připomene festival ve čtvrtek 1. října v Arcidiecézním muzeu představením filmového záznamu koncertu z roku 2001, při kterém zazněla monumentální skladba Benjamina Brittena: Válečné requiem pro sóla, smíšený sbor, chlapecký sbor, dva orchestry a varhany.
Dramaturgie se snaží pravidelně přinášet i skladby minulosti, které nejsou často zařazovány do programu domácích těles. Příkladem je v letošním roce mše Charlese Gounoda: Messe solennelle en l’honeur de Sainte-Cécile. Skladba zazní v dómu sv. Václava v sobotu 3. října v interpretaci Moravské filharmonie Olomouc za řízení Jaromíra M. Krygela.
Jedním z vrcholů letošního ročníku festivalu bude uvedení Mariánských nešpor Claudia Monteverdiho z roku 1610 v interpretaci Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou v chrámu P. M. Sněžné v sobotu 10. října. Festival se dlouhodobě snaží uvádět koncerty sborové hudby. Letos se představí v sobotu 17. října v chrámu sv. Mořice Koncertní sbor a Mužský komorní sbor Permoník.
V tradici festivalu bude závěr patřit rozsáhlému oratornímu dílu a to Stabat Mater Antonína Dvořáka, které zazní v sobotu 24. října v chrámu P. M. Sněžné. Náročných sólových partů se ujal kvartet skvělých interpretů, kteří na festivalu vystupují téměř tradičně a to Lucie Vagenknechotvá / soprán, Jana Sýkorová / alt, Tomáš Černý / tenor a Martin Gurbal / bas. Vystoupí společně s Českým filharmonickým sborem Brno a Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu pod taktovkou světově proslulého dirigenta Petra Altrichtera.
Fotografie:
| Poslední úprava: 14. září 2020 (po)
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz