(Kurzy.cz)
Vychvalovaná jednotná paušální daň 5 740 Kč/m se většině živnostníků nevyplatí. Vydělají na ní jen ti bohatí čí bezdětní
Dlouho odkládána daňová revoluce má konečně přijít v lednu 2021, tedy již za půl roku. Každý živnostník s příjmem do 800 000 korun ročně zaplatí na daních, sociálním a zdravotním pojištění podle schváleného zákona pouze 5 740 korun. Ti co vydělávají více ušetří stovky korun, ti kteří vydělávají méně naopak desítky tisíc korun doplatí. Stát nám alespoň dá na výběr. Analýzu připravil server www.BankovniPoplatky.cz
Zaplatíte jeden odvod, ve kterém bude úplně všechno. Nikdo nebude kontrolovat vaše výdaje, příjmy a zaplacením necelých šesti tisíc měsíčně budete mít splněno. Univerzální paušální daň obsahující všechny odvody má dle posledních informací od roku 2021 činit 5 740 korun měsíčně. Těm, kteří dnes platí méně, se tato nová daň nevyplatí. Naopak ti, kteří platí více, mohou na nové dani ušetřit. Je nutné zdůraznit, že každý podnikatel s příjmy do 800 000,- Kč ročně si může rozhodnout zda paušální daň použije, nebo bude hradit odvody a daně tak jak byl doposud zvyklý.
Podívali jsme se na paušální daň komplexněji. Komu se tento jednotný odvod vyplatí a komu už ne?
Velkou výhodou paušální daně je výrazně menší administrativa a povinnosti s tím spojené. Přistoupením k této formě platby daně a odvodů (sociální a zdravotní pojištění) se de facto zbavíte povinnosti podávat otravné daňové přiznání, prohlášení o příjmech pojišťovnám, a hlavně se zbavíte možných kontrol ze strany těchto institucí. Už to může být pro velkou část podnikatelů zásadní argument, i kdyby měli na celé věci prodělat. Na druhé straně je paradoxem tohoto řešení, že na paušální dani skutečně ušetří pouze bohatí. Naopak podnikatelé s nízkými příjmy s paušální daní zaplatí tisíce korun ročně navíc.
Živnostník s příjmem 990 000 korun ročně
Pokud má dnes živnostník příjem 990 000 korun, své výdaje uplatňuje paušálem 60 procent a má dvě děti, nezaplatí žádnou daň. Na sociálním pojištění uhradí za rok 57 800 korun, tedy 4 816 korun měsíčně. Na zdravotním pojištění uhradí za rok 26 700 korun, tedy 2 225 korun měsíčně. Celkem tak nyní zaplatí živnostník 7 041 korun měsíčně.
Tento živnostník ušetří na nové paušální dani celkem 1 300 korun měsíčně, tedy 15 600 korun ročně. Podnikatel s takto vysokým příjmem, který by na paušální dani vydělal, však nespadá do ročního limitu příjmů 800 000 korun.
Živnostník s příjmem 750 000 korun ročně
Živnostník s příjmem 750 000 korun, který své výdaje uplatňuje paušálem 60 procent a má dvě děti, získá na dani z příjmu ve formě daňového bonusu 13 800 korun za celý rok, tedy 1 150 korun za měsíc. Stát mu tak ve formě daňového bonusu dokonce příslušnou částku hradí. Na sociálním pojištění uhradí za rok 44 400 korun, tedy 3700 korun měsíčně. Na zdravotním pojištění uhradí za rok 26 500 korun, tedy 2 208 korun měsíčně. Celkem tak nyní zaplatí živnostník 4 758 korun měsíčně. Tento živnostník již může s ohledem na své roční příjmy paušální daň využít.
Paušální daň, která obsahuje veškeré odvody ve výši 5740 korun se tak tomuto živnostníkovi nevyplatí. Na této dani by živnostník prodělal více než 1 000 korun měsíčně.
Stejný živnostník by na dani vydělal pouze v případě, kdy by neměl děti, nebo pouze jedno dítě. Dále se paušální daň u této skupiny vyplatí podnikatelům, který uplatňují výdaje nižším paušálem, typicky 40 procent.
Živnostník s příjmem 350 000 korun ročně
Živnostník s příjmem 350 000 korun, který své výdaje uplatňuje paušálem 60 procent a má dvě děti, získá na dani z příjmu ve formě daňového bonusu 34 600 korun za celý rok, tedy 2 880 korun za měsíc. Na sociálním pojištění uhradí za rok 28 650 korun, tedy 2 388 korun měsíčně. Jedná se o minimální pojištění. Na zdravotním pojištění uhradí za rok 26 500 korun, tedy 2 208 korun měsíčně. Celkem tak nyní zaplatí živnostník pouze 1 760 korun měsíčně.
Paušální daň, která obsahuje veškeré odvody ve výši 5 740 korun se tak tomuto živnostníkovi nevyplatí. Na paušální dani by tento živnostník s nízkými příjmy prodělal bezmála 4 000 korun měsíčně.
Pokud si živnostník v rámci daňového přiznání uplatňuje zaplacené úroky z hypotéky, může být nová paušální daň ještě méně výhodná. Výrazně se naopak atraktivita paušální daně zvýší v případě, kdy živnostník uplatňuje 40 procentní výdajový paušál, nebo má ve vztahu k příjmům nízké skutečné výdaje.
Paušální daň není skutečně pro každého
Paušální daň je koncipována tak, že se nevyplatí každému podnikateli. Před volbou, zda paušální daň použít či nikoliv doporučujeme porovnat současné odvody a daně, včetně všech případných bonusů a odpočitatelných částek s výší paušální daně.
Zajímavým paradoxem je, že kdo vydělává méně, má vyšší výdaje, nebo má více dětí, pro toho se paušální daň již nevyplatí.Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla