Meziroční inflace v květnu klesla z 3,2 % na 2,9 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v české ekonomice v květnu zpomalil na 2,9% poté, co v dubnu činil 3,2 %. Meziroční růst spotřebitelských cen byl v květnu nejslabší od loňského října, i tak byl ale o něco výraznější, než co čekal finanční trh a ČNB. K nižší inflaci přispěl vývoj cen potravin, pohonných hmot, a ke zmírnění cenového růstu došlo také u většiny položek spadajících do tzv. jádrové inflace – zde se meziroční růst cen zpomalil zejména u odívání a obuvi. Zrychlení růstu cen hlásí alkoholické nápoje a tabákové výrobky, kde se projevuje zejména zvýšení spotřební daně na tabák.
Meziroční inflace v květnu klesla z 3,2 % na 2,9 %, když trh čekal pokles na 2,6 %. ČNB ve své čerstvé prognóze, zveřejněné počátkem května, čekala květnovou inflaci na úrovni 2,6 %, nicméně prognózu centrální banky překonala inflace již také v dubnu. Jádrová inflace, jež nejlépe reflektuje cenové tlaky v domácí ekonomice, v květnu dle všeho klesla z dubnové úrovně 2,7 %. Data za květen hlásí zmírnění růstu cen u většiny položek spadajících do jádrové inflace, což nepochybně souvisí s ochlazením poptávky a komplikacemi, jež nastaly v souvislosti s koronavirem.
Jádrová inflace bude dle všeho klesat i v dalších měsících, neboť poptávka se po koronavirových uzavírkách bude oživovat spíše pozvolna a prodejci se budou v řadě případů snažit lákat zákazníky na atraktivnější cenu. Zároveň ale ve směru vyšší inflace začnou působit pohonné hmoty v reakci na oživení cen ropy a velkou neznámou pak i vzhledem k počasí zůstávají ceny potravin. Ve zbytku roku by mohla celková meziroční inflace ještě dále klesnout, zřejmě ale nepůjde o výrazné pohyby.
Celková inflace v české ekonomice dle všeho zůstane nad dvouprocentním cílem centrální banky i po zbytek letošního roku. Za celý rok 2020 čekám průměrnou inflaci v oblasti 3 %. V roce 2021 by pak v důsledku předchozího poklesu ekonomické aktivity měla inflace do oblasti dvouprocentního cíle centrální banky a přechodně zřejmě i pod dvouprocentní úroveň. Můj odhad průměrné celkové inflace pro rok 2021 činí 2 %. ČNB při úvahách o případných dalších posunech v nastavení své měnové politiky bude nyní hledět spíše na vývoj jádrové inflace a dále pak na míru celkového propadu aktivity v tuzemské ekonomice v souvislosti s koronavirem a na tempo následného oživení. Vyšší celková inflace za letošní květen nebude hrát v těchto úvahách zřejmě nijak zásadní roli.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory