Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 21.05.2020
Klíčové události
- ČR: Ceny průmyslových výrobců v dubnu poklesly o 0,5 % m/m a o 0,8 % r/r.
- Eurozóna: Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly shodně o 0,3 % m/m i r/r. Spotřebitelská důvěra v květnu podle předběžného odhadu vzrostla na -18,8 z dubnových -22,7 bodu.
- Polsko: V dubnu v soukromém sektoru mzdy vzrostly jen o 1,9 % r/r a zaměstnanost poklesla o 2,1 % r/r.
- USA: Záznam z dubnového zasedání americké centrální banky (Fed), že dominantním tématem byla nejistota, která je spojená s nejbližším vývojem americké ekonomiky.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Koruna si vůči euru ve středu připsala další zisky a ke konci odpoledne testovala hladinu 27,30 CZK/EUR. Koruna již téměř kompletně vymazala ztráty z minulého týdne a v nadcházejících dnech se může vydat blíže k hranici 27 CZK/EUR. Ceny průmyslových výrobců v dubnu poklesly v meziměsíčním i v meziročním srovnání. K meziročnímu poklesu přitom naposledy došlo v únoru 2018. Vývoj cen v průmyslu však byl značně diferenciovaný, když na jedné straně citelně zlevnily ropné produkty a na cenu ropy navázané chemické výrobky. Významně naopak vzrostly ceny elektřiny. V dubnu došlo i k meziročnímu poklesu cen zemědělských výrobců, zatímco ceny stavebních prací a ceny tržních služeb vzrostly. Vývoj cen v průmyslu bude utlumený i v dalších měsících roku a bude tak přispívat k postupnému zpomalování spotřebitelské inflace.
- USDCZK & PLNCZK: Koruna ve středu dokázala posílit i vůči americkému dolaru, a to až těsně nad hladinu 24,80 CZK/USD ke konci odpoledne. A zisky si koruna připsala i na měnovém páru s polským zlotým, kde se seshora přiblížila hranici 6 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se ve středu maďarský forint pohyboval kolem hladiny 350 HUF/EUR. Polský zlotý posílil až na 4,53 PLN/EUR v závěru odpoledne. Duben přinesl slabá čísla z polského pracovního trhu, když se do statistik již stačily promítnout koronavirová omezení.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve středu posílilo těsně pod hranici 1,10 USD/EUR. Spotřebitelská inflace v dubnu dále zpomalila na pouhých 0,3 % r/r. Na jedné straně je důvodem výrazně levnější ropa, ale zjevné je i zpomalování tzv. jádrové složky inflace (v dubnu 0,9 % r/r). Vzhledem k masivním stimulům Evropské centrální banky (ECB) se sice podobně jako před deseti lety skloňuje obava z rychlého růstu inflace, ale o poznání pravděpodobnější je deflační vývoj ekonomiky eurozóny. Pokud vyjdu z předpokladu, že ve 2. polovině letošního roku bude citelně zasažena poptávková strana ekonomiky, obecně domácnosti budou méně nakupovat a firmy méně investovat, tak eurozóna směřuje jednoznačně k deflačnímu či desinflačnímu vývoji a k opakování let 2015 a 2016.
Očekávaná data a události
- Eurozóna: Kompozitní index PMI (květen) – předběžný odhad
- Německo: Kompozitní index PMI (květen) – předběžný odhad
- Polsko: Průmyslová produkce (duben), Ceny průmyslových výrobců (duben)
- USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 16. 5.), Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie (květen), Kompozitní index PMI (květen) – předběžný odhad, Prodeje starších domů (duben)
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 04.11.2024
Natural 95 35.77 Kč | Nafta 34.25 Kč |
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select