Víkendář: 1650 a záhada anglické ekonomické dominance
Portugalsko či Kastilské království byly zeměmi, které jako první těžily z přístupu na nová území v Americe. Až později se k nim přidala Anglie a Nizozemí, jenže to byly právě tyto dvě země, které nakonec z rozvíjejícího se obchodu získaly nejvíce, zatímco Portugalsko a Kastilie postupně upadaly. António Henriques a Nuno Palma se na stránkách VoxEU zamýšlí nad tím, co k tomu vedlo. Věnují se zejména obvyklému vysvětlení, které hovoří o horších institucích na Iberském poloostrově.
Prohlubující se propast mezi Anglií a Nizozemím na straně jedné a Portugalskem a Španělskem na straně druhé vysvětluje řada vědců tím, že absolutistická monarchie měla mnohem méně efektivní instituce než první dvě země. Ty se naopak kvalitou svých institucí dostaly do bodu, kdy se mohla roztáčet pozitivní spirála, kdy ekonomický růst podporoval další institucionální vývoj, a naopak. Henriques ovšem tvrdí, že rozdíl v efektivitě institucí skutečně existoval, začal se ale objevovat až v polovině sedmnáctého století, ne dříve, ačkoliv se to většinou tvrdí.
Následující graf srovnává vývoj reálných sazeb ve zmíněných zemích a i ten podle Henriquese ukazuje, že nelze hovořit o nějaké mezeře mezi oběma skupinami zemí:
„Podobná měřítka ukazují, že „na anglických institucích nebylo před rokem 1650 nic mimořádného“. V některých ohledech si vedly dokonce hůř než ty v Portugalsku a Španělsku, tvrdí vědec. Rok 1650 ale přinesl zlom. Jak ukazuje druhý graf, ve stejnou dobu se začal zvedat anglický produkt na hlavu. I portugalský produkt se začal odpoutávat od španělského, ovšem ne s takovou dynamikou. A ve druhé polovině osmnáctého století opět klesá na předchozí úrovně, zatímco anglický produkt na hlavu je již zhruba na dvojnásobku výchozí hodnoty.
„Anglie nakonec dokázala vybudovat kvalitnější instituce ve srovnání s těmi v Portugalsku, Španělsku a jejich koloniích. Před polovinou sedmnáctého století ale nebyly anglické instituce nijak mimořádné,“ píše Henriques. Což podle něj znamená, že úspěchy, kterých Anglie následně dosáhla, nejsou dány tím, jaká byla její vzdálenější minulost.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- ARES - Administrativní registr ekonomických subjektů, informační registr
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Víkendář: 1650 a záhada anglické ekonomické dominance
- Víkendář: 1650 a záhada anglické ekonomické dominance
- Víkendář: Proč jsou některé země bohatší než jiné a Čína ztratila svou ekonomickou dominanci - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- § 1650 paragraf 1650 - Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Přítkovská 1650/5, adresa v objektu Trnovany 1650, Teplice na parcele st. 1767/3 v KÚ Teplice-Trnovany, KÚ Teplice-Trnovany
- Potoční 1650/51, adresa v objektu Dobrá Voda u Českých Budějovic 1650 na parcele st. 2917/14 v KÚ Dobrá Voda u Českých Budějovic, KÚ Dobrá Voda u Českých Budějovic
- Demlova 1650/15, adresa v objektu Kunratice 1650, Praha na parcele st. 2349/135 v KÚ Kunratice, KÚ Kunratice
- Prokopa Diviše 1650/20, adresa v objektu Most 1650 na parcele st. 2496 v KÚ Most II, KÚ Most II
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory