Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Investice  |  19.11.2019 11:21:55

Je potřeba mít vyšší cíle aneb jakou úroveň inflace by měly centrální banky cílovat?


Jakou úroveň inflace by měly centrální banky cílovat? Existence nominální rigidit (tedy že ceny a mzdy nerady klesají) a nadhodnocování inflace statistickými úřady (ačkoliv si většina myslí, že inflace je naopak
podhodnocena) určují, že inflační cíl má být kladný, nikoliv nulový. Ale jak vysoko? Je dvouprocentní inflační cíl to pravé ořechové?

Jednou z proměnných, které by měly ovlivňovat nastavení inflačního cíle je i výše rovnovážné úrokové sazby. Jsme v situaci, kdy rovnovážné reálné sazby výrazně poklesly. Podle odhadů Holston a spol. k nule pro USA a EMU. Některé odhady poklesu pro EMU dokonce ukazují záporné hodnoty.



Finanční trh vidí dlouhodobý výhled (5Y5Y) na reálné sazby následovně: nula pro USA a kolem -1% pro EMU a ČR někde mezitím. S inflačním cílem na dvou procentech to znamená, že v rovnováze se budou nominální sazby ECB pohybovat kolem dvou procent (pokud platí odhady Holston a spol.) nebo kolem jednoho procenta pokud bude platit to, co indikuje finanční trh.



Philippe Andrade a spol. zkoumali, jak změny v rovnovážné úrokové sazby ovlivňují optimální úroveň inflačního cíle. Strnulost cen a mezd směrem dolů je problém během ekonomického zpomalení nebo recese a zhoršuje její průběh. Nicméně v ekonomice také existuje indexace mezd a cen, tedy automatické zvyšování na základě aktuální inflace a růstu mezd. Čím vyšší inflace, tím i vyšší budoucí
růst mezd a cen. A do třetice také musíme vzít do úvahy, že centrální banka má omezení kam až může úrokové sazby snížit. Ať už je to nula nebo nějaké číslo těsně pod nulou. Centrální banka tak potřebuje mít nějaký prostor pro snížení sazeb, tedy neměla by se dlouhodobě pohybovat blízko nuly.

Co analýza Andrade a spol. ukazuje? Čím nižší rovnovážná reálná sazba, tím vyšší pravděpodobnost, že centrální banka narazí na nulový limit na sazbách. A proto by si měla vytvořit polštář ve formě vyšších nominálních sazeb. A tedy zvýšit inflační cíl, viz obrázek níže.

Tak například nulové rovnovážné úrokové sazby implikuji potřebu zvýšit inflační cíl ze dvou procent na čtyři procentaPokud ne, tak centrální banka bude často narážet na nulovou hranici. A pokud bude často narážet na nulovou hranici, tak bude muset častěji používat jiné nástroje měnové politiky jako kvantitativní uvolnění nebo kurzový závazek. Jak víme, tak centrální banky své inflační cíle nezvýšily. Takže nestandardní nástroje se stanou standardními, což dlouhodobě bude držet výnosy na
nízkých úrovních.



David Navrátil


Poslední zprávy z rubriky Investice:

So   8:00  Vtip na víkend: Správný Čech Redakce (Kurzy.cz)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688