Orange Academy (Orange Academy)
Práce  |  28.07.2019 13:00:16

Řekněte si o přidání peněz chytře! 4 tipy, jak na to

Dnešní doba nahrává schopným zaměstnancům říct si o zvýšení svého finančního ohodnocení. Z důvodu nízké nezaměstnanosti si teď všichni šikovní lidé mohou vyjednat také lepší podmínky na pracovišti, nejrůznější benefity, kratší pracovní dobu a občasný home office. Ale i žádost o vyšší mzdu má svá nepsaná pravidla, je zapotřebí na to jít chytře a v případě odmítnutí se nehroutit. Seberte tedy odvahu ke schůzce se šéfem, dopředu se na něj však připravte. Štěstí přeje odvážným, ale také připraveným…

 

 

Zaměstnanci jsou v práci spokojení, ne však s výší mzdy

Podle průzkumů jsou dvě třetiny spokojení se svým zaměstnáním, s výši svého platu či mzdy už nikoliv. Víc než polovina z nich má pocit (a většinou oprávněný), že by si více peněz zasloužili. Pokud jste tedy nedostali již nějakou dobu přidáno, nebo vám dokonce zaměstnavatel nepřidal od data nástupu ani korunu a mezitím už uběhlo pár let, na nic nečekejte a vyzkoušejte následující tipy, jak se dostat k lepším penězům. Přece jen by vám mzda měla stoupat alespoň podle nárůstu každoroční inflace.

Jak přesvědčit šéfa, aby vám zvýšil mzdu?

V první řadě si zmapujte terén, to znamená, že si musíte zjistit (a to třeba i anonymně), kolik lidi berou na vaší či obdobné pozici ve vašem regionu. I když jsou dnes firmy ochotnější platit více peněz za dobře odvedenou práci, nějakou představu mít musíte. Takové srovnání se vám může hodit nejen ve stávajícím zaměstnání, ale také na pohovoru při hledání nové práce. Hodně vám mohou napovědět i inzeráty, dříve nebývalo zvykem, že by se u nich uváděla výše mzdy nebo platu, dnes už je situace trochu lepší a hodně pracovních inzerátů obsahuje i finanční ohodnocení. Pojďme si shrnout několik tipů, jak přesvědčit vašeho šéfa, aby vám přidal na výplatě.

1) Ohlédněte se do minulosti

Před samotnou schůzkou s vaším zaměstnavatelem byste se měli dobře zamyslet. A to hlavně nad vaší minulostí ve společnosti. Přece jen budete potřebovat nějaké argumenty, jak šéfa přesvědčit. Napište si třeba na papír takové shrnutí za celou dobu trvání vašeho pracovního poměru. Kam jste se za tu dobu posunuli, na čem jste se podíleli, co jste dokázali nebo v čem jste opravdovou posilou v týmu? Také se zamyslete nad tím, jestli vám od podepsání pracovní smlouvy nepřibyly nějaké nové povinnosti, úkoly nebo zda jste nepřispěli svou vlastní kreativitou, která nadřízeného potěšila a zaujala jej.

2) Dohodněte si schůzku se šéfem

Když už budete mít v hlavě jasno, proč si máte říct o přidání peněz, dohodněte si s vaším zaměstnavatelem schůzku. Není nic horšího, než řešit zlepšení vašich pracovních podmínek na chodbě u automatu na kávu nebo v místnosti s kopírkou. Na schůzce byste měli mít klid a soukromí, časově vám bohatě postačí 20 až 30 minut. Ideální dny pro takovou schůzku jsou uprostřed pracovního týdne, tzn. v úterý, středu a čtvrtek. V pondělí bývá v práci po víkendu největší frmol a zase v pátek se už všichni rádi vidí doma.

3) Řekněte si o částku, kterou chcete a blafujte s opatrností

Rozhovor můžete začít zmínkou, že máte zajímavou pracovní nabídku od konkurence. Avšak s blafováním opatrně, ať vás šéf neprokoukne, mohlo by vám to naopak uškodit. Tento argument používejte jen v případě, že je pravdivý. Buďte konkrétní a sdělte nadřízenému přesnou částku. Když mu řeknete, že to necháte na něm, můžete být nemile překvapení a zklamaní. Celkovou sumu říkejte v hrubé mzdě.

4) Nebojte se odmítnutí

Pokud vás šéf odmítne, nemusíte se hroutit. Uvědomte si, že první NE může být pouze vyjednávací. Zkuste se dopředu na tuto situaci připravit a vytvořte si v myšlenkách argumenty. Je dobré mít ještě nějaký argument v záloze. Když ani ten nezabere a zaměstnavatel vám ani tak nepřidá, nemusíte se z toho hroutit. Prostě jste to zkusili, byla to jedna ze dvou možností, prostě buď a nebo. Třeba vás to nakonec v životě někam posune a získáte mnohem lepší práci, kde budou moci vaše zkušenosti a znalosti náležitě ocenit.

Autorka Bc. Michaela Prátová, lektor a garant rekvalifikačního kurzu Mzdové účetnictví se základy personalistiky, který probíhá ve 21 městech po celé ČR, od roku 2009. Přečtěte si 288 recenzí kurzu.

https://orangeacademy.cz/kurzy-ucetnictvi/rekvalifikacni-kurz-mzdove-ucetnictvi

Editorka: Zuzana Klímová

Orange Academy

Orange Academy se zabývá výukou rekvalifikačních kurzů a školení v oblasti účetnictví, mzdového účetnictví, personalistiky a marketingu. Dále nabízí jazykové kurzy s výukou angličtiny a němčiny přímými metodami Effective English® a Effektives Deutsch®. Od roku 1990 absolvovalo kurzy více než 20 000 účastníků ve 34 městech po celé ČR.

Více na https://orangeacademy.cz



Přečtěte si také:

17.02.20234 tipy, jak připravit domov na jaro Jana Nováková (Hornbach)
22.09.20224 tipy, jak si vybavit váš první byt Radek Stolář (Kurzy.cz)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688