(Kurzy.cz)
Fed i ECB na holubičí vlně zpevňují korunu
Koruna si minulý týden prožila několik dní stability následovaných mírným oslabením a vzápětí o něco výraznějším zpevněním. Celkově ovšem nešlo o nijak dramatický vývoj, svůj sedmidenní cyklus koruna ukončila na úrovni EUR/CZK 25,54, tedy jen o nějakých 6 haléřů silnější než byla na jeho začátku. Rozdíl mezi týdenním maximem a minimem pak činil 10 haléřů. Za všemi významnějšími pohyby stály události ze zahraničí.
Česká měna prokazuje již pár měsíců značnou netečnost vůči domácímu vývoji a nejinak tomu bylo v tomto týdnu. Zcela bez reakce se obešla pondělní data o českém běžném účtu a to navzdory tomu, že vykázal výrazně lepší bilanci, než se čekalo. Alespoň nějakou odezvu vyvolala slabá středeční statistika o dynamice cen českých průmyslových výrobců. Ty narostly meziročně o 2,5 %, tedy o 0,8 procentního bodu méně, než se očekávalo. Pomalu rostoucí ceny by mohly představovat pomocné kritérium pro rozhodování ČNB o možném snížení úrokových sazeb a trhy to přimělo k opatrným sázkám proti koruně. Další mírné oslabení následovalo tentýž den a týkalo se všech měn regionu. Souviset to mohlo s finálním odhadem inflace v eurozóně, která byla nakonec o desetinu procentního bodu vyšší, než se původně předpokládalo. Tím alespoň trochu zmírnila tlak na další rozvolnění měnové politiky ECB.
Největší impulz k posílení koruny přišel ve čtvrtek. Dva vysocí představitelé americké centrální banky Fed, R. Clarida a J. Williams se shodně nechali slyšet, že by podle jejich názoru Fed mohl na očekávané zpomalení americké ekonomiky preventivně reagovat snížením sazeb, ačkoliv dosavadní data o nutnosti takového opatření nevypovídala. Trhy si tato vyjádření vyložily jako zpěv holubic a začaly sázet na červencové snížení až o 50 bazických bodů. Zároveň na veřejnost prosákly zprávy o tom, že v ECB již započala diskuze o možné změně definice inflačního cíle směrem nahoru. Ve výsledku tedy ve stejný den na atraktivitě ztratil americký dolar i euro a kapitál si hledal alternativu. Jako vhodná možnost se nabízely měny středoevropských států a česká koruna jako jedna z nich tak během jediného dne posílila o 8 haléřů.
Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: Eliška Jelínková, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 02.10.2024
Natural 95 35.16 Kč | Nafta 33.45 Kč |
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select