Patria (Patria Finance)
Investice  |  10.04.2019 09:18:41

Rozbřesk: Česká inflace na hranici tolerance ČNB

Pozornost tuzemských finančních trhů a vlastně i centrální banky dnes směřuje na výsledky březnové inflace. Ta vzrostla meziročně o 3,0 % a meziměsíčně o 0,2 %. Už od začátku roku inflace předčí prognózu ČNB a dnes se dokonce dotkla horní hranice tolerančního pásma centrální banky a znovu se tak odchýlila od výhledu, nad nímž se rozhodují centrální bankéři. Přesto by ani dnešní číslo nemělo ČNB přinutit opustit vyčkávací mód a reagovat na zasedání, které se bude konat už za necelý měsíc.

Prvním argumentem, který je obecného rázu, je samozřejmě samotný přístup cílování inflace. Centrální banka v jeho rámci totiž nereaguje na aktuální (stará) čísla, ale na výhled v horizontu dvanácti až osmnácti měsíců. A březnový výsledek v tomto směru žádný takový výhled počítající s brzkým návratem inflace k hranici dvou procent s velkou pravděpodobností nepřepíše.

Druhým důvodem zůstává vývoj v zahraničí. Nepominula totiž ona vnější rizika a nejistoty, které na posledních jednáních ČNB zafungovaly jako dobrý důvod pro vyčkávání. Ekonomika sice vykazuje jistou míru imunity vůči evropskému (německému) zpomalení, nicméně ani po relativně dobrých únorových datech z průmyslu není důvod podléhat přílišnému optimismu. Naše ekonomika tak jako tak zpomaluje a optimistický předpoklad akcelerace, s nímž počítá aktuální prognóza ČNB, se zřejmě nenaplní.

Třetím důvodem k dalšímu vyčkávání může být charakter samotné inflace. Když se totiž podíváme na to, co vlastně zdražuje a posunuje inflaci vzhůru, tak jde o zboží a většinou služby, kterých se měnová politika až tak nedotýká. Je to samozřejmě i letos především dražší bydlení, které tvoří polovinu z aktuální hodnoty inflace. Konkrétně vyšší náklady vlastnického bydlení (meziročně +5,9 %), kam se promítají i vyšší ceny bytů, a energie (+6,2 %). Vůbec nejrychleji – o téměř čtvrtinu – však zatím rostou ceny zeleniny, které inflaci přidávají necelé čtyři desetiny procentního bodu.

Dnes zveřejněná inflace sice může zčeřit jinak poklidné vody posledních dnů na finančních trzích, nicméně ČNB z taktického vyčkávání vytrhnout nemusí. Nakonec ČNB není pod žádným tlakem a rozhodovat se navíc bude na základě nové prognózy, o níž zatím nevíme vůbec nic.

TRHY
CZK a dluhopisy

Koruna se během včerejška pohybovala v úzkém pásmu nad hranicí 25,60 EUR/CZK a zůstala tak na hony vzdálená hranici 25,20, s níž počítá prognóza ČNB pro druhý kvartál. Koruna bude nepochybně jedním z hlavních faktorů, které bude centrální banka brát při svém květnovém rozhodování na zřetel, nicméně nový výhled, nad nímž se budou centrální bankéři tentokrát rozhodovat, bude zřejmě o něco pesimističtější než ten minulý. Je totiž jen těžko představitelné, že by ekonomický růst mohl v letošním roce dosáhnout 2,9 %, a tak ČNB zřejmě nezbude nic jiného, než po vzoru ostatních svůj dosavadní optimismus začít krotit.

Zahraniční forex
Nehledě na další summit EU na téma odkladu brexitu bude dnešní kalendář očekávaných událostí poměrně hektický. Vedle zasedání ECB bude ve hře také americká inflace za březen a detailní zápis z jednání Fedu. Potenciálně nejvlivnějším může být zasedání ECB, kde by se trhy měly dozvědět detaily dlouhodobých repo operací (TLTRO3) a prezident Draghi může poodhalit i svoji vizi ohledně odstupňovaného úročení depozit ukládaných u ECB.

Ropa
Ropa Brent se drží nad hranicí 70 USD/barel, její další ofenzívu však přibrzdil aktualizovaný výhled Mezinárodního měnového fondu. Ten totiž opět snížil očekávaný růst globální ekonomiky pro tento rok, tentokrát o 0,2 pb na 3,3 %, což by byl nejslabší výsledek od roku 2009. MMF navíc dále upozorňuje na přetrvávající rizika v podobě americko-čínských obchodních půtek nebo tvrdého brexitu, která mohou synchronní zpomalení dále podtrhnout.

V permanenci je rovněž nabídková strana trhu, kde se pozornost otáčí směrem k Rusku. To totiž zatím nejenže neplní prosincovou dohodu o těžebních škrtech (v únoru pouze z 36 %), ale vrcholní představitelé země zdá se nejsou příliš nakloněni jejímu červnovému prodloužení. Důvod je přitom jednoduchý - Rusku aktuální ceny ropy nad míru vyhovují a jejich další růst by riskoval negativní odezvu ze strany spotřeby.

Včerejší měsíční report EIA příliš překvapení nepřinesl. Americká agentura opět mírně snížila odhad růstu globální spotřeby ropy pro tento rok, zatímco na nabídkové straně doznala mírné revize směrem vzhůru americká těžba. Celkově však díky pokračujícím těžebním škrtům kartelu EIA předpokládá, že ropný trh bude v roce 2019 pouze v mírném přebytku (0,14 mil. barelů denně).

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688