EU: Dohoda o nových pravidlech vybavení aut, která sníží počet chyb a pomohou zachraňovat životy.
Orgány Evropské unie dosáhly prozatímní politické dohody o revizi nařízení o obecné bezpečnosti. Od roku 2022 budou evropská vozidla povinně vybavena novými bezpečnostními technologiemi na ochranu cestujících, chodců a cyklistů.
Nové technologie, které jsou již na trhu, mohou pomoci snížit počet úmrtí a zranění na silnicích, jež jsou z 90 % způsobena lidskou chybou. V květnu 2018 Komise navrhla, aby určitá bezpečnostní opatření byla povinná, například systémy, které řeší nebezpečný mrtvý úhel u nákladních vozů a autobusů nebo varují řidiče v případě ospalosti či rozptýlení pozornosti. Vyspělé bezpečnostní prvky sníží počet nehod, připraví cestu k propojenější a více automatizované mobilitě a podpoří náskok evropského automobilového průmyslu v oblasti globálních inovací a konkurenceschopnosti.
Elżbieta Bieńkowska, komisařka odpovědná za vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky, k tomu uvedla: „Na našich silnicích každý rok přijde o život 25 000 lidí. Naprostá většina těchto nehod je způsobena lidskou chybou. Můžeme a musíme proti tomu něco udělat. S novými pokročilými bezpečnostními prvky, které budou povinné, můžeme dosáhnout podobných výsledků, jako když byly poprvé zavedeny bezpečnostní pásy. Mnoho těchto prvků již existuje zejména u luxusnějších vozů. Teď zvýšíme bezpečnost u všech vozidel a připravíme cestu pro propojenou a automatizovanou mobilitu budoucnosti.“
Mezi nové povinné bezpečnostní prvky patří (úplný seznam zde):
- u osobních automobilů, dodávek, nákladních vozidel a autobusů: varování při ospalosti a rozptýlení řidiče (např. použití mobilního telefonu při řízení), inteligentní asistent rychlosti, bezpečné couvání s kamerou nebo senzory a zapisovač údajů pro případ nehody („černá skříňka“),
- u osobních automobilů a dodávek: asistent udržování vozidla v jízdním pruhu, vyspělý systém nouzového brzdění a bezpečnostní pásy zkvalitněné podle výsledků nárazových testů,
- u nákladních vozidel a autobusů: specifické požadavky na zlepšení přímého výhledu řidičů autobusů a nákladních vozidel a odstranění mrtvého úhlu, systémy detekce a varování před zranitelnými účastníky silničního provozu vpředu a po stranách vozidla, především při změně směru jízdy.
Komise očekává, že do roku 2038 pomohou navrhovaná opatření zachránit více než 25 000 životů a předejít nejméně 140 000 vážných zranění. To přispěje ke splnění dlouhodobého cíle EU přiblížit se do roku 2050 k nulovému počtu úmrtí a vážných zranění (tzv. „vize nula“).
Kromě ochrany osob na evropských silnicích pomohou nové pokročilé bezpečnostní prvky řidičům postupně si zvyknout na používání asistenčních systémů při řízení. Vyšší stupeň automatizace představuje významný potenciál ke kompenzaci lidských chyb a nabízí nová řešení v oblasti mobility pro seniory a tělesně postižené. To vše by mělo zvýšit důvěru veřejnosti a přijetí automatizovaných vozidel a podpořit přechod k jejich autonomnímu řízení.
Další kroky
Politickou dohodu, které Evropský parlament, Rada a Komise dosáhly v rámci tzv. třístranných jednání, musí nyní Evropský parlament a Rada ještě formálně schválit. Nové bezpečnostní prvky budou povinné od roku 2022. O něco později bude zavedena povinnost přímého výhledu pro nákladní vozy a autobusy a rozšířené zóny pro náraz hlavy u osobních automobilů a dodávek, neboť v těchto případech jsou nezbytné konstrukční změny.
Souvislosti
V posledních letech zavedla EU řadu povinných opatření, která přispěla ke snížení počtu smrtelných dopravních nehod odhadem o 50 000 ročně. Mezi tato opatření patří systémy elektronického řízení stability u všech vozidel a vyspělé systémy nouzového brzdění a systémy varování při vybočení z jízdního pruhu u nákladních vozidel a autobusů.
V roce 2017 zahájila Komise veřejnou konzultaci s cílem shromáždit názory zúčastněných stran na případná zlepšení stávajících bezpečnostních prvků vozidel. V květnu 2018 v rámci třetího souboru opatření „Evropa v pohybu“ Komise navrhla přezkum nařízení o obecné bezpečnosti a nařízení o bezpečnosti chodců. Revidované nařízení o obecné bezpečnosti jde ruku v ruce s účinným řízením bezpečnosti silniční infrastruktury. Návrh Komise v této oblasti byl schválen v únoru 2019.
Komise dále předložila sdělení o propojené a automatizované mobilitě s cílem učinit z Evropy světovou jedničku v oblasti autonomních a bezpečných systémů mobility. Jako první krok v oblasti propojené mobility na evropských silnicích přijala Komise nová pravidla, která urychlují zavádění kooperativních inteligentních dopravních systémů (C-ITS). C-ITS umožňují, aby vozidla komunikovala mezi sebou, se silniční infrastrukturou a s ostatními účastníky silničního provozu. Vyměňují si například informace o nebezpečných situacích, pracích na silnici a načasování semaforů. Díky tomu je silniční doprava bezpečnější, ekologičtější a efektivnější.
Další informace
- Tisková zpráva: Třetí balíček opatření „Evropa v pohybu“
- Otázky a odpovědi: Třetí balíček opatření „Evropa v pohybu“
- Informativní přehled: Bezpečná mobilita
- Informativní přehled: Propojená a automatizovaná mobilita
- Grafický přehled: Přehled všech nových bezpečnostních prvků
- Internetové stránky: Bezpečnost v automobilové dopravě
Poslední zprávy z rubriky Auto Moto:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dohoda o provedení práce 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Příspěvek na auto
- Plánovač tras autem
- Cena aut - velký přehle cen ojetých automobilů
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- EU: Dohoda o nových pravidlech vybavení aut, která sníží počet chyb a pomohou zachraňovat životy.
- Bezpečnost silničního provozu: Komise vítá dohodu o nových pravidlech, která pomohou zachraňovat životy
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Okénko finanční rady
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla