ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  18.12.2023 07:39:00

EU a Keňa podepsaly ambiciózní Dohodu o hospodářském partnerství, která obsahuje důležitá ustanovení o udržitelnosti

EUKeňa: Dohoda o hospodářském partnerství

EU a Keňa dnes podepsaly Dohodu o hospodářském partnerství s cílem podpořit dvoustranný obchod se zbožím, zvýšit investiční toky a přispět k udržitelnému hospodářskému růstu.

Dohoda o hospodářském partnerství představuje platformu pro podporu tvorby pracovních míst na obou stranách a cílenou spolupráci zaměřenou na posílení hospodářského rozvoje Keni. Pokud jde o ustanovení o udržitelnosti, jako jsou ochrana klimatu a životního prostředí, pracovní práva a rovnost žen a mužů, jedná se o nejambicióznější obchodní dohodu, kterou kdy EU podepsala s rozvojovou zemí.

Dohoda byla podepsána během oficiálního ceremoniálu v Nairobi za účasti předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a keňského prezidenta Dr. Williama Samoei Ruta.

EU je pro Keňu první exportní destinací a druhým největším obchodním partnerem. V roce 2022 činil objem dvoustranného obchodu celkem 3,3 miliardy EUR, což je o 27 % více než v roce 2018. Dohoda o hospodářském partnerství vytvoří ještě více příležitostí pro keňské podniky a vývozce, neboť po svém vstupu v platnost zcela otevře trh EU pro keňské výrobky. Díky větší právní jistotě a stabilitě bude rovněž motivovat k investicím EU v Keni.

Keňa je na africkém kontinentu průkopníkem v oblasti udržitelnosti a spolehlivým spojencem v boji proti změně klimatu. Společně s EU a dalšími partnery vede iniciativu Koalice ministrů obchodu pro klima, která odstartovala začátkem tohoto roku. Dohoda o hospodářském partnerství mezi EU a Keňou staví na těchto dosavadních úspěších. Je první dohodou s rozvojovou zemí, v níž se odráží nový přístup EU k obchodu a udržitelnému rozvoji.

Vyvážená dohoda zohledňuje rozvojové potřeby Keni tím, že poskytuje delší období pro postupné otevírání jejího trhu. Zahrnuje rovněž zvláštní záruku pro zemědělství, zajišťování potravin a rozvíjející se průmyslová odvětví. Dohoda obsahuje zvláštní kapitolu o hospodářské a rozvojové spolupráci, jejímž cílem je zvýšit konkurenceschopnost keňského hospodářství. Spolu s rozvojovou pomocí EU to Keni pomůže vybudovat kapacity a provádět dohodu o hospodářském partnerství bez problémů. Místním zemědělcům to pomůže plnit normy EU a naplno využívat příležitostí, které tato dohoda nabízí.

Dohoda odpovídá závazku Komise zintenzivnit spolupráci s partnery a regiony v Africe. Cílem je posílit udržitelné obchodní vazby mezi oběma kontinenty i v rámci samotné Afriky, a tím splnit klíčové cíle jak pro vztahy mezi EU a Afrikou, tak pro ekologickou transformaci.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila: Keňa je klíčovým partnerem Evropské unie v Africe. Nová Dohoda o hospodářském partnerství ještě více posílí dvoustranný obchod, podpoří investice a vytvoří kvalitní pracovní místa v Keni. Tato dohoda rovněž přispěje k udržitelnému a spravedlivému hospodářskému růstu a přinese podnikům nové příležitosti ku prospěchu občanů na obou stranách. Zahrnuje nejsilnější sociální a klimatické závazky ze všech obchodních dohod EU s africkými zeměmi.“

Další kroky

Dohoda o hospodářském partnerství bude nyní předána Evropskému parlamentu k vyjádření souhlasu. Následně vstoupí v platnost.

Souvislosti

Cílem Dohody o hospodářském partnerství mezi EU a Keňou je provádět ustanovení dohody o hospodářském partnerství mezi EU a Východoafrickým společenstvím. V budoucnu budou moci podobnou dohodu uzavřít i další země Východoafrického společenství.

Dohoda o hospodářském partnerství a její ambiciózní závazky představují jeden ze zásadních výsledků aktuální obchodní agendy EU, zejména pokud jde o cíl rozvíjet obchodní vztahy s Afrikou, a pomáhají EU prohlubovat a rozšiřovat její stávající obchodní dohody s africkými zeměmi a posilovat jejich cíle v oblasti udržitelnosti.

Další informace

Tisková zpráva ze dne 19. června 2023

Informativní přehled: Hlavní přínosy Dohody o hospodářském partnerství mezi EU a Keňou

Informativní přehled: Obchod a udržitelný rozvoj mezi EU a Keňou

Společné prohlášení Evropské unie a Keni

Otázky a odpovědi

ZPRÁVA

Quote

Keňa je klíčovým partnerem Evropské unie v Africe. Nová Dohoda o hospodářském partnerství ještě více posílí dvoustranný obchod, podpoří investice a vytvoří kvalitní pracovní místa v Keni. Tato dohoda rovněž přispěje k udržitelnému a spravedlivému hospodářskému růstu a přinese podnikům nové příležitosti ku prospěchu občanů na obou stranách. Zahrnuje nejsilnější sociální a klimatické závazky ze všech obchodních dohod EU s africkými zeměmi.
Ursula von der Leyen, President of the European Commission 2023-12-17

Toto je historická dohoda: Keňa je hospodářským centrem východní Afriky a klíčovým spojencem v boji proti změně klimatu. Dohoda otevře nové oblasti spolupráce a vzájemného prospěchu pro naše pracovníky, podniky a obchodníky. Zaměří se na společný závazek vůči udržitelnému rozvoji, včetně pracovních práv, životního prostředí a opatření v oblasti klimatu. Nyní se těšíme na to, že tuto prohloubenou spolupráci převedeme do smysluplných opatření v praxi.
Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda odpovědný za obchodní politiku 2023-12-17

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688