Nabídka mědi poroste, poptávka po ní ale ještě rychleji
Světová spotřeba rafinované mědi bude v následujících letech podle Fitch Solutions růst stálým tempem. Pohánět by ji měla poptávka energetického průmyslu, rostoucí výroba elektromobilů a pozitivní výhled růstu světové ekonomiky.
Růst poptávky po mědi vzroste z 23,6 mil. tun v roce 2018 na 29,8 mil. tun v roce 2027 při ročním růstu 2,6 %. Fitch varuje, že tak světový trh s mědí bude krátkodobě čelit převisu poptávky nad nabídkou. Světová spotřeba, kterou umocňuje čínský sektor energetiky a infrastruktury a rostoucí produkce elektromobilů, bude dále převyšovat nad růstem nabídky.
Podle Mezinárodní skupiny pro studium mědi (ICSG) by mohla těžební kapacita mědi růst v průměru o 2,2 % ročně až do roku 2021, přičemž 90 % nárůstu kapacity by mělo nastat v letech 2020 a 2021. ICSG očekává, že 31 % růstu světové těžební kapacity mědi bude pocházet z navýšení kapacity dolů současně v provozu, 56 % z dolů, které se vyvíjejí, a 13 % z projektů, které jsou ve fázi studie proveditelnosti. Skupina dále uvádí, že dochází k nárůstu zájmu o průzkum mědi na mořském dně. Aktuálně jsou projekty ve fázi hodnocení a první z nich by měl začít ještě letos.
U globální poptávky po rafinované mědi Fitch odhaduje, že převýší produkci a trh bude v několika dalších letech v deficitu. Předpokládá, že světová bilance rafinované mědi zaregistruje deficit 247 tis. tun v roce 2018 a v deficitu zůstane až do roku 2021. Z dlouhodobého hlediska ale Fitch předvídá, že se globální schodek bude snižovat, dokud nedosáhne převisu nabídky nad poptávkou. Ten nastane poté, co producenti mědi budou investovat do nových projektů a nárůstu výstupu.
Roční kapacita měděných hutí by měla podle ICSG růst v průměru o 3,5 % za rok. Nárůst kapacity tavení mědi souvisí s čínskými zahraničními investicemi, zejména v Africe a Jižní Americe. Čína tak pokračuje v rozšiřování kapacity měděných hutí, ale pomaleji než dříve. Čínské kapacity se mezi lety 2000 a 2017 více než zčtyřnásobily a čeká se, že do roku 2021 budou růst o další 3 %, což představuje 68 % očekávaného světového růstu kapacity tavení mědi mezi lety 2018 – 2021.
Mimo Čínu se do roku 2021 plánují nové měděné huti v Chile, Demokratické republice Kongo, Indonésii a Mongolsku a rozšíření závodů v Indii, Íránu a Polsku. V Chile prošly hutě modernizací, aby splňovaly nové emisní standardy, které nabyly účinnosti v prosinci 2018.
Zdroj: MiningWeekly, Mining.com
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?