Fed a čínská centrální banka přispěly k dalšímu oživení komoditního trhu
- Ceny v komoditním sektoru už tři týdny stoupají.
- V posledním týdnu k tomu přispělo nepříznivé počasí, snížení sazeb na zasedání FOMC a nyní i nové stimuly v Číně.
- Komodity závislé na ekonomickém růstu, od mědi přes železnou rudu až po ropu, dnes vykazují značný nárůst.
Ceny v komoditním sektoru už tři týdny stoupají. Počátkem září došlo k propadu zejména v oblasti energií, ale pak se Bloomberg Commodity Total Return Index velice rychle zotavil a nyní dosáhl dvouměsíčního maxima. Podařilo se mu získat zpět víc než polovinu toho, oč přišel během korekce od května do srpna. Tento index, replikovaný několika významnými zprostředkovateli ETF (viz níže), sleduje koš 24 významných komoditních futures. Meziměsíčně se obchoduje o 4,4 % výš (od počátku roku o 5,4 % výš) a tento měsíc vykázaly všechny sektory dobré výsledky. To zahrnuje i energetiku, kde byly ztráty ropy a palivových produktů z počátku září vykompenzovány posílením zemního plynu o 15 %, kvůli obavám, že bouře v Mexickém zálivu naruší produkci.
Vzhledem k extrémní nepřízni počasí v Brazílii a Vietnamu, která vyvolala obavy o tamní úrodu, si tento měsíc připsaly na konto slušné zisky cukr a káva. Ale jsou tu ještě dva další faktory, které mohou zvýšit poptávku v celém komoditním sektoru. Prvním je fakt, že se Federální rezervní systém minulý týden odhodlal k prvnímu snížení úrokové sazby o 50 bps, čímž snížil náklady na nákup a držení zásob a zároveň omezil riziko recese, která by mohla utlumit poptávku. Druhým je dnešní oznámení z Číny. Čínská lidová banka totiž představila velký balíček monetárních opatření, která mají pomoci druhou největší ekonomiku světa (a největšího spotřebitele surovin) oživit. Čínská vláda se evidentně začala obávat zpomalení růstu a extrémně nízké spotřebitelské důvěry.
Toto oznámení už stihlo vyvolat značnou odezvu u komodit závislých na ekonomickém růstu, jako jsou měď, železná ruda a ropa. Měď se obchoduje o 2,7 % výš, tedy na dvouměsíčním maximu 4,46 USD za libru, zatímco futures na železnou rudu, základní ocelářskou surovinu, poskočily v Singapuru o 6,5 %, když čínská centrální banka v rámci podpůrného balíčku snížila úvěrové náklady hypoték o objemu až 5,3 bilionu USD. Ropa se znovu obchoduje nad klíčovými hladinami, jejichž prolomení vyvolalo počátkem měsíce prudký výprodej, který přispěl k první zaznamenané krátké pozici hedgeových fondů v historii.
Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank
Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.
Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě, tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů. Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.
Dánská banka pro investory a tradery
Saxo Bank je důvěryhodná dánská banka pro investory a tradery, kterým poskytuje již více než 30 let prvotřídní obchodní platformu se všemi třídami aktiv a více než 71 000 instrumenty. Kromě investičních nástrojů můžete využít službu půjčování cenných papírů nebo úročení volné hotovosti v 18 různých světových měnách.
Více informací na:www.saxobank.cz/cs-cz
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů