Stačilo pár let a z peněz chytrých jsou peníze přihlouplé
Banka Goldman Sachs sleduje takzvané VIP (very important positions) hedge fondů a tvrdí, že tyto fondy díky nim poslední měsíce zaostávají za výkonem celého trhu. V první polovině roku byl přitom obrázek opačný a hedge fondy tehdy po čase opět budily dojem, že jsou výjimečnými investory, kteří dokážou to, co většina jiných ne. Co se nyní děje? A hovoříme ve vztahu k hedge fondům o penězích chytrých, nebo spíše natvrdlejších?
Hedge fondy si kdysi užívaly pověsti něčeho výjimečného, trochu záhadného, ale každopádně vydělávajícího návratnost vysoko převyšující tržní standard (při porovnatelném riziku). Byly synonymem peněz chytrých. Dovolím si tvrdit, že ty doby jsou z velké části pryč a už se nevrátí. Důvod je prostý: Ona návratnost už dávno není výjimečná, což může být dáno čistě tím, kolik hedge fondů dnes existuje. K jejich celkem mizerným výsledkům také výrazně přispěly pokrizové roky, kdy jejich návratnost výrazně zaostávala za návratností trhu, či přesněji řečeno návratností investic průměrné americké domácnosti – viz následující graf z dílny Fedu.
Nemám to podloženo daty, ale zdá se mi, že mezi hedge fondy zejména v prvních pokrizových letech převažoval zkázopravecký pohled na další vývoj. Čtenář si možná vzpomene na tehdejší přemnožené teorie o dluhovém kolapsu, hypersupermegainflaci a podobně. Ty se nenaplnily a trpěla i portfolia fondů, které se podle těchto teorií řídily (tj. přešly jim „z huby i do rukou“). Typickým příkladem byly fondy, které ve vidině finálního kolapsu masivně sázely na zlato.
Možná, že s rostoucím počtem hedge fondů tato skupina jako celek postupně ztratila svou intuici, kterou dříve mohla mít. Vzpomínám si například na jednu studii, která tvrdila, že hedge fondy si byly během technologické bubliny dobře vědomy, že trh je příliš nafouknut. Ale dovedly se na něm vézt ještě nějakou dobu a vycouvat přesně v pravý čas. Poslední vývoj každopádně nenaznačuje, že tento instinkt přetrval.
Jak bylo uvedeno, v první polovině roku si hedge fondy vedly dobře a příčinou byly do značné míry známé firmy sdružené do skupiny FAANG a jejích přidružených skupin z USA a Číny. Zdá se ale, že o nějakém včasném vycouvání z tohoto módního obchodu tentokrát nemůže být řeči – viz následující tabulka VIP od GS, která u jednotlivých akcií ukazuje počet fondů, které jí mají mezi deseti nejdůležitějšími pozicemi a v druhém číselném sloupci je návratnost od konce září:
Zdroj: Goldman Sachs
K určitým změnám v portfoliích hedge fondů podle GS ale přece jen došlo – druhá tabulka ukazuje akcie, které byly na seznam VIP přidány:
Zdroj: Goldman Sachs
Hedge fondy podle banky ve třetím čtvrtletí rotovaly k defenzivě, zejména k utilitám a zboží běžné spotřeby, odvracely se naopak od technologií a komunikačních služeb spolu se zbožím dlouhodobé spotřeby. Nezdá se mi, že by s ohledem na celkový vývoj na trzích a v ekonomice šlo o nějaký převratný tah, je ale možné, že fondy jej byly schopny provést dříve, než zbytek trhu, což je při podobné rotaci dost klíčový faktor úspěchu (kupovat předraženou defenzivu není zrovna nejlepší obranná strategie). Obecně jsem si pak jist, že jako skupina již hedge fondy dávno chytrými penězi nejsou, někdy to vypadá spíše naopak. V podstatě klasický cyklus „pýcha předchází pád“. Možná si status chytrých peněz udržely některé konkrétní firmy.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?