Stále více lidí nezvládá splácet své dluhy, nejhůř je na tom Ústecko
I přes ekonomický růst nezvládá mnoho Čechů své dluhy. Problémy s insolvencemi drtí hlavně severní Čechy a Moravu. Nejhorší je situace v severozápadních Čechách, kde podíl lidí v insolvenci přesahuje v průměru deset procent. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy sdružení SOLUS. To provozuje registr s informacemi o dlouhodobě nesplácených dluzích.
Neblahé prvenství si drží Ústecký kraj, své dluhy tam neplatí 13,64 procenta obyvatel. Následuje kraj Karlovarský, kde má problémy se splácením 11,95 procenta dlužníků.
Naopak nejmenší problémy mají obyvatelé Zlínského kraje, kde své dluhy nezvládá krotit 4,63 procenta lidí. Jen těsně druhá skončila Vysočina s 4,65 procenta. Průměr pro celou Českou republiku čítá 7,15 procenta.
“Z hlediska splácení úvěrů na spotřebu si nejlépe vedou obyvatelé Prahy, kde podíl klientů s ohroženým krátkodobým dluhem činil jen 8,19 procenta. Praha vede také ve splácení úvěrů na bydlení, pouze jeden klient ze sta má se splácením takového úvěru problémy,“ řekl již dříve výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.
Celkově všechny moravské kraje s výjimkou Moravskoslezského vykazují podprůměrný podíl obyvatel v insolvenci. Jihomoravský a Zlínský kraj patří mezi tři nejméně předlužené kraje spolu s Vysočinou, která leží na pomezí Čech a Moravy.
Nejhůře z Moravy a Slezska je na tom severněji položený Moravskoslezský kraj. Dluhy tam nezvládá 9,26 procent obyvatel, čtvrtletně jich navíc přibylo. Stejně tak se navýšil podíl insolvencí v Olomouckém kraji.
Podobně je tomu v Čechách. Pás krajů na severozápadní hranici s Německem, tedy Karlovarský, Ústecký a Liberecký, jsou tři oblasti s největším podílem nesplácených dluhů. A situace se oproti minulému kvartálu zlepšila jen v Libereckém kraji, přesto i tam dosáhl poměr na 9,5 procenta.
Nejlepší výsledek z celých Čech má Praha s 5,71 procenty, ovšem i tam přibylo dlouhodobých dlužníků. Následují Pardubický kraj s 6,04 procenty a Jihočeský s 6,35 procenty.
Celkově je ale situace vzhledem k předcházejícím letům lepší. Počet insolvencí se dlouhodobě snižuje, od minulého září ubylo 20 tisíc problematických dlužníků na současných 620 tisíc. “Česká republika těží z novelizované a dobře fungující legislativy v oblastech ochrany spotřebitele a poskytování úvěrů,“ vysvětlil za sdružení SOLUS Miroslav Beneš.
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Insolvence:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz