Jan Berka (Roklen24)
Makroekonomika  |  27.06.2018 09:32:57

ČNB dnes rozhodne o sazbách. Dva korunové scénáře

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodne o sazbách. Sázky na to, že úroky porostou dříve, než stojí v květnové prognóze centrální banky, jsou vysoké. Rozpolcení však panuje, zda se tak stane již v červnu, nebo až v srpnu. My se přikláníme k první variantě, avšak s tím, že potenciální zisky koruny budou v tomto směru omezené.

Mezi hlavní důvody, proč by ČNB měla jednat dříve, patří oproti prognóze o cca 1,5 % slabší průměrný kurz koruny pozorovaný během druhého kvartálu. Vedle toho působí i akcelerující tempo růstu spotřebních cen zpět nad úroveň inflačního cíle ČNB a napjatý stav trhu práce, kde je zásadním proinflačním faktorem nejrychlejší tempo růstu mezd za posledních 15 let.

Pravdou je, že ekonomický rozdíl mezi červnem a srpnem je minimální (leda by koruna začala náhle zpevňovat tak, jak stojí ve scénáři květnové prognózy ČNB, což nečekáme). Je sice možné namítnout, že srpnovému termínu nahrává hned několik faktorů – od absence největšího jestřába Mojmíra Hampla na dnešním zasedání až po konzervativnost bankovní rady, která ke krokům, jako je zvýšení sazeb, obvykle přistupuje v době zveřejnění nové prognózy – i přesto jsme přesvědčeni, že o zhruba 1,5 % slabší průměrný kurz ve srovnání s odhadem centrální banky by měl být hlavním důvodem pro úrokový hike již během tohoto měsíce. Dle rétoriky ČNB totiž takto slabý kurz odpovídá chybějícímu zpřísnění měnových podmínek o velikosti jednoho a půl kola zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

Co s týče možné reakce kurzu, v případě dnešního nezvýšení sazeb můžeme očekávat určité krátkodobé oslabení (směrem k hranici 26,00 za euro) dané zklamáním části trhu, která úrokovou akci čeká. V delším časovém horizontu by se však mělo na trzích projevit očekávání zvýšení sazeb v srpnu, a proto by koruna měla začít posilovat již před samotným srpnovým zasedáním. V tomto směru bude záležet, jak moc jestřábí (ne)bude dnešní rétorika guvernéra ČNB Rusnoka, který by podle nás měl (při scénáři ponechání úroků beze změny) minimálně naznačit zvýšení sazeb právě během srpna.

V opačném případě, tedy pokud dnes úroky zvýšeny budou, prostor pro zpevnění kurzu bude sice otevřen, avšak zároveň omezen zahraničním děním. Pro určitý strop korunových zisků hovoří primárně nálada na světových trzích, kde se v posledních dnech usadila nejistota spojená s hrozbou další eskalace obchodních válek. Nejcitlivěji na tento scénář reagují (a reagovaly) měny rozvojových trhů, včetně měn regionu střední a východní Evropy, tedy např. koruna, polský zlotý či maďarský forint. A vzhledem k tomu, že jsou tento týden očekávána další protekcionistická opatření Trumpovy administrativy (minimálně) vůči Číně, potenciál korunových zisků pramenící z vyšších sazeb nevidíme natolik velký.

Ať už bude dnešní scénář jakýkoli, úrokové sazby – za předpokladu nadále slabší koruny oproti prognóze – porostou, a to dost možná i rychlejším tempem, než jak bylo naznačeno v květnové prognóze. Ostatně vedle politiky ČNB silnějšímu kurzu nahrává i samotná kondice české ekonomiky.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,90 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,79 až 25,95 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,05 až 22,29 USDCZK.* Samozřejmě je nutné počítat s tím, že během tiskové konference guvernéra ČNB (začátek ve 14:15) se můžeme na obou párech setkat se zvýšenou volatilitou.

I když hrozba eskalace protekcionismu USA (nejen) vůči Číně zcela nezmizela, na zahraničních trzích jsme oproti pondělí pozorovali uklidnění. Americké akcie v úterý posilovaly, ty evropské skončily smíšeně. Výnosy bondů na obou stranách Atlantiku povětšinou rostly a dolar zpevňoval jak na úkor eura, tak i japonského jenu.

Snad pod vahou pondělního propadu trhů se do hry na začátku týdne vložil obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro. Ten uvedl, že možná investiční omezení na jakoukoliv zemi nejsou v plánu. Reagoval tak na informaci serveru WSJ o možném zákazu držet majetkový podíl v průmyslově důležitých amerických sektorech zahraniční firmou, jejímž vlastníkem je z 25 % čínský subjekt. V podobném duchu se vyjádřil i ministr financí Steven Mnuchin, který zprávu od WSJ dokonce označil za fake news. Vedle toho ale připustil, že možné investiční restrikce by mohly být uvaleny na všechny země, které by se pokusily ukrást americké technologie.

Vedle dozvuků snahy uklidnit trhy jsme se během včerejšího dne dočkali i další perly z Trumpových tweetů. Poté, co v pondělí americký výrobce motocyklů Harley-Davidson uvedl, že je připraven přesunout výrobu mimo USA, aby se vyhnul clům na dovoz do EU, začal americký prezident opět vyhrožovat. Blonďatý státník doslova napsal, že pokud Harley-Davidson přesune výrobu, bude to začátek konce. Firma pak prý musí počítat s tím, že bude zdaněna jako nikdy předtím.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,166 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,59 bodů. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,161-1,174 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

 

ČNB: 4. situační zpráva o hospodářském a měnovém vývoji

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.



Přečtěte si také:

21.06.2023ČNB dnes rozhodne o repo sazbě Research (Česká spořitelna)
16.06.2022MNB dnes rozhodne o depo sazbě ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
25.09.2019Dva centrální bankéři zvedli ruku pro vyšší korunové sazby (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688