Jakou hodnotu má analytická hvězda? Větší než právník...
Jaká je vlastně hodnota akciového analytika? EU bude za méně než tři měsíce po bankách požadovat, aby informovaly o tom, kolik si účtují za své služby v oblasti výzkumu akciových trhů. Bude je k tomu nutit MiFID II a dosavadní odhady se značně liší. JPMorgan Chase udává 10 000 dolarů ročně za základní analytické služby, Goldman Sachs 30 000 dolarů ročně a Barclays dokonce 455 000 dolarů ročně, píše Shelly Banjo z Bloomberg Gadfly.
Náklady spojené s akciovým výzkumem byly doposud běžně zahrnuty do tradingu a banky jej nikdy nemusely vyčíslit. Odměny analytiků pak byly stanoveny v podstatě podle zvyku. Pokud se podíváme na následující graf, zjistíme jednu překvapivou věc. Investoři si běžného výzkumu u analytiků nijak zvlášť necení. Jejich hodnota tedy spočívá zejména v něčem jiném. Hnědě jsou v grafu vyznačeny aktivity, které nesouvisí přímo s výzkumem. Nejvyšší hodnotu má pro investory právě jedna z nich – osobní setkání s analytikem. Vysoké hodnocení pak podle průzkumu získává i do hloubky zaměřený výzkum a valuační modely spolu s výzkumem zpracovaným pro konkrétního klienta. V neposlední řadě pak je pro klienty zajímavý i přístup do obchodovaných společností, který jim jsou analytici schopni zprostředkovat.
Řada seniorních analytiků věnuje tradičnímu výzkumu jen asi 10 % svého času. Tuto práci dělají junioři a někdy dokonce roboti. Ti udržují finanční modely a vytvářejí plošný výzkum. Gadfly odhaduje, že 50 – 70 % času seniorních analytiků je věnováno návštěvám obchodovaných společností a s nimi spojených subjektů včetně obědů s finančními řediteli, dodavateli, zákazníky či právníky. Zbylý čas je věnován IPO výzkumu, konferencím či unikátním projektům, jako je létání s dronem nad parkovišti nějakého obchodního řetězce s cílem zjistit, kolik zákazníků tam tráví svůj čas.
Následující tabulka ukazuje odhady cen spojených se základními funkcemi výzkumu – psané analýzy, přístup do firem a další podobné aktivity, na míru ušité analýzy. Podle těchto odhadů by celková „cena analytika“ činila 377 500 dolarů ročně:
Ty nejlepší společnosti si ovšem za svůj výzkum mohou účtovat miliony dolarů ročně. Morgan Stanley zase před nedávnem uvedla, že za schůzku s jejími analytiky bude požadovat 2 500 dolarů za hodinu, což je téměř dvakrát tolik, než činí sazby u těch nejlepších korporátních právníků. Partneři ve firmách jako Deloitte a McKinsey si účtují 800 – 1 300 dolarů za hodinu. Je také otázkou, proč by měly být ceny analytiků pevně dané a plošné. Například v roce 2008 by byl určitě nejvíce požadován rozhovor s odborníkem na americký realitní trh, v roce 2015 zase s expertem na kurz renminbi. Hodiny každopádně tikají a banky budou kvůli MiFID muset s nějakými čísly přijít.
Zdroj: Bloomberg Gadfly
Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz