Petr Rozkošný (Meteobox.cz)
Hypotéky  |  18.06.2017 21:50:13

„Hypotéka na zkoušku“ – první hypotéka pro mladé

Pokud jde o rizikovost hypotečních úvěrů, jednou z často zmiňovaných skupin klientů jsou mladí lidé, kteří hypotékou řeší své první vlastní bydlení. Tato skupina klientů ve velké části případů nemá žádné zkušenosti s vedením domácnosti po finanční stránce a snadno tak přecení své síly.

Hned po zkušební lhůtě do vlastního bydlení

Není výjimkou, že mladí lidé žádají o hypotéku hned po uplynutí zkušební lhůty v jejich prvním zaměstnání. Zároveň není výjimkou, že tito lidé hůře odhadují, kolik vlastně stojí samostatný život. Sám jsem se účastnil několika jednání s klienty, kdy na druhé straně stolu seděli mladí lidé, jež byli „odhodlání“ vyjít s několika málo tisíci korunami měsíčně (po odečtení splátky hypotéky). V některých extrémních případech těmto lidem pomáhali k získání hypotéky rodiče, tj. zatímco samotnému mladému žadateli by banka (správně) hypotéku neposkytla z důvodu nízké bonity, v případě žádosti dítěte a rodiče již hypotéka poskytnuta byla.

Výdaje platíte hned, nespoléhejte na to, že v budoucnosti bude lépe

Mladí často spoléhají na to, že jejich mzda už jen poroste, zatímco výdaje zůstanou stejné, tato teorie je ale vadná hned ze dvou důvodů:
  • ke zvýšení mzdy dochází až po několika měsících či letech
  • nelze garantovat ani růst mezd, ani stagnaci výdajů

Vyzkoušejte „hypotéku na zkoušku“

Mladým lidem jsem, ještě v době aktivního působení v roli hypotečního makléře, doporučoval „hypotéku na zkoušku“. O co jde? Jednoduše si zkuste dávat 3–4 měsíce stranou peníze, které by Vás stála samostatná domácnost, tj. nejen splátku hypotečního úvěru, ale i platbu energií, plateb do fondu oprav, platby za odpad, internet apod. Pokud byste si byli nuceni půjčit na daň z převodu nemovitostí či poplatky spojené s vyřízením hypotéky (odhad ceny nemovitosti, poplatky na katastru, poplatek za schválení hypotéky), dávejte si stranou i peníze, které byste spláceli bance na tomto úvěru. V případě, že v rámci tohoto „zkušebního období“ cítíte jakékoliv finanční nesnáze, je namístě upustit od záměru čerpání hypotéky. V tomto zkušebním období se zpravidla vyhnete výdajům jako jsou dovolená, Vánoce, nemoc apod., které znamenají další výraznou finanční zátěž.

Nekomplikujte si zbytečně život

Buď se poohlédněte po levnější nemovitosti, případně zkuste nejdříve pronájem či zůstaňte ještě chvíli bydlet u rodičů s tím, že si budete bokem dávat stranou peníze na bydlení podle vašich představ a pracovat na své kariéře. Tímto si ušetříte spoustu starostí s penězi a v extrémním případě i nucený prodej nemovitosti pod cenou, insolvenci a povinnost splatit bance alespoň část úvěru na nemovitost, která Vám už neříká „pane“.

Zprávy a články k hypotékám









Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688