DOWER-D: Antievropeismus a jeho dopad na akciové trhy!
Ve Spojených státech udává tón antievropeismus a jeho vlajkonošem se stal Donald Trump. Je to vcelku přirozená reakce na desítky let trvající bipolární svět USA - Rusko. Evropa, zejména Francie a s nově zvoleným prezidentem o to víc, už od pádu železné opony spřádá sny o multipolárním světě. Tedy ne jen o USA a Rusku. Pochopitelně to v USA a hlavně v Rusku naráží na nevoli, Bipolární svět se kočíruje snáze. Zřetelně vznik nového "multipolárního světa" nedávno vzpomněla německá kancléřka. Možná nešťastně v pivním stanu, který mnohým Evropanům evokuje vzpomínky na Mnichov. Ať ale tak či tak, bude mít "nový svět" dopad i na akciové trhy.
"Nový svět" zvýrazněný v Evropě brexitem ovlivní, resp. už ovlivňuje kapitálové, potažmo akciové trhy. Evropské i globální. Česko nevyjímaje. Německá kancléřka Angela Merkelová nedávno prohlásila: "My Evropané musíme svůj osud vzít skutečně do svých rukou." Měla pravdu, i když se to spoustě Čechů nejspíš nelíbí. Je to ale stejné jako s vrtochy počasí. Časté a rychlé střídání teplot nebo záplav a sucha se nám také líbit nemusí, ale je to prostě fakt a musíme se s ním smířit nebo, přesněji, naučit žít.
Dojde-li k "odtržení Evropy od Západu", resp. k budování evropského geopolitického centra, tedy k budování onoho multipolárního světa, a nemá smysl před fakty zavírat oči, protože asijské geopolitické centrum už je realitou, musí se mu přizpůsobit i evropské kapitálové, potažmo akciové trhy. Je to přirozené a nic překvapivého. Leč jedna věc je vzít fakta na vědomí a druhá umět s nimi žít. Zvlášť, když opírat se o americkou berličku bylo a ještě i je tak snadné.
Dojde-li k budování evropského geopolitického centra, a to nejspíš dojde, bude úplně jinak vypadat i evropské kapitálové, resp. akciové prostředí. Ať se nám to bude líbit nebo ne finanční centrum se přesune do Německa, případně do Francie a nahradí stávající americkou berličku. Samozřejmě se změní i struktura evropských akciových trhů. Zvlášť vznikne-li něco, čemu budeme moci říkat "Spojené státy evropské". Ano, je to ještě nejspíš hudba delší budoucnosti a nemusí se nám líbit, nezapomínejme však, že akciové trhy byly historicky vždy hybateli nových myšlenek a místem, na kterém docházelo k přesměrovávání peněz z míst, kde jich už nebylo potřeba do míst, ve kterých vznikala jejich nová potřeba. A pro Čechy bude dobré "být u toho".
Má asi pravdu vedení pražské burzy, když o významu a důležitosti tuzemského akciového trhu pochybuje. Ve světle výše uvedených úvah nabývají jeho pochybnosti na síle. To ovšem není signál o nějakém zmaru. Naopak. Je to apel k akci jak Čechům a především české střední třídě pomoci k úspěšnému investování a zvyšování její finanční síly. Pokud ovšem budeme stát bokem připraveni všechno kritizovat a trumfovat se navzájem silnějšími bonmoty k ničemu se nedostaneme.
A na závěr ještě pár slov k aktuální situaci na tuzemském akciovém trhu. Česká "dividendová pozice" tuzemský trh stále řadí do skupiny spekulativně zajímavých trhů. Do prázdnin je situace jasná, zbývají Kofola ČS a ČEZ. Ale co po prázdninách? Se samotným Pegas Nonwovens na podzim už nevystačíme. Ale o tom později.
DOWER-D
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?